Ako pripojiť smartfón k internetu cez ethernetový kábel

8

Otázka čitateľa: Mám mobilný telefón Huawei P30 Pro a rád by som zistil či sa do neho dá dostať internet cez jeho USB-C konektor, aby som nemusel používať Wi-Fi, mobilnú sieť či Bluetooth. Skrátka ho chcem pripojiť len pomocou sieťového kábla s koncovkou RJ45. Za 17 eur som si kúpil gigabitový ethernet adaptér Axagon ADE-SRC USB-C 3.1 s automatickou inštaláciou, avšak po jeho pripojení sa v telefóne nič neudialo a internet nefunguje. Neviem teda, či je treba spraviť ešte niečo iné, aby sa to rozbehlo. Výrobca adaptéra udáva, že systém Android podporuje, ale že si je treba overiť podporu aj u výrobcu konkrétneho telefónu. Nikde sa mi ale k tejto informácii nepodarilo dopátrať.

Prepojenie tohto typu je možné a väčšina smartfónov ho umožňuje. Na Androide je podpora dostupná od verzie Marshmallow 6 (z roku 2015), čo váš Huawei P30 s Androidom 9 alebo 10 splňuje. Verzia 6 a novšia je nutná z dôvodu podpory OTG, teda prídavných USB zariadení, medzi ktoré patrí aj spomenutý ethernet adaptér.

V základe nie je potrebná žiadna konfigurácia, pretože adaptér sa cez USB sám pripojí a v spolupráci s Androidom zavedie potrebný ovládač, ktorý sa o všetku komunikáciu postará. Problémom je, že výrobcovia smartfónov si často výrazne Android upravujú a neraz niektoré mechanizmy prekonfigurujú, alebo vyradia z činnosti.

Adaptér od firmy Axagon

To má za následok súčasnú neutešenú situáciu, pri ktorej výrobcovia doplnkového hardvéru skrátka len splnia potrebnú špecifikáciu základného Androidu a následne na obale výrobku napíšu niečo v znení „skontrolujte si u výrobcu smartfónu, či podporuje naše zariadenie“.

Pre výrobcov smartfónov je ale pravdaže nemysliteľné, aby na svojich modeloch testovali milióny rôznych príslušenstiev od výmyslu sveta, takže len ťažko sa môžete k podobnej informácii dopátrať. Nikto vám ju takisto neposkytne ani na oficiálnej podpore. Jediné čo vám niekto môže oznámiť je, že zariadenie prídavný hardvér tohto typu v základe podporuje. V továrni sa však pri vývoji konkrétny model daného hardvéru netestoval.

Na väčšine smartfónov tento doplnkový hardvér funguje automaticky a okamžite. Ak sa to vo vašom prípade nestalo a adaptér internet nesprostredkováva, vykonajte nasledujúce tri kroky:

Adaptér firmy Ugreen

1) Niektoré smartfóny, ako napríklad aj tie od Huawei, môžu aktivovať podporu prídavných zariadení (OTG) až na požiadanie. Otvorte teda Nastavenia/Ďalšie nastavenia, kde pohľadajte sekciu OTG pripojenia a v prípade neaktivity ju ručne aktivujte.

Mnohé smartfóny položky tohto typu vôbec nemajú a ak ju nenájdete, dá sa predpokladať, že OTG je aktivované už v základe.

2) Adaptér pripojte do USB portu smartfónu, zapojte do neho RJ45 konektor internetového kábla a na Androide ručne vypnite Wi-Fi konektivitu cez horný vysúvací panel. Mnohé telefóny bez tohto kroku káblové internetové pripojenie neaktivujú.

3) Ak pripojenie stále nefunguje, nastavte telefón ťuknutím na vysúvacom paneli do lietadlového režimu, ktoré vyradí z prevádzky všetky bezdrôtové spojenia. Na niektorých smartfónoch až práve tento moment aktivuje dostupnosť káblového pripojenia.

Ak ani tento krok drôtové spojenie neaktivuje, pravdepodobne už bude adaptér s vaším telefónom nekompatibilný, pričom sa dá očakávať, že bude nekompatibilný so všetkými ethernetovými adaptérmi na trhu. S istotou sa to ale povedať nedá a vzhľadom na ignorantstvo výrobcov je ručné skúšanie často jediná cesta.

Na záver ešte poznámku:

Aj keď pravdaže existujú legitímne špecifické prípady, kedy ku káblovému internetovému pripojeniu smartfónu pristúpiť (napríklad používanie telefónu niekde na streche ako sledovacej kamery, kde Wi-Fi nedosiahne a sieťový kábel je k dispozícii po starej IP kamere), mnoho ľudí sa o toto káblové pripojenie snaží z dôvodu obáv o elektromagnetické žiarenie.

V takomto prípade vám odporúčame náš podrobný článok: Ako je to s potenciálnou škodlivosťou Wi-Fi sietí.

Ako je to s potenciálnou škodlivosťou Wi-Fi sietí?

O autorovi

Profesionálnej žurnalistike sa venujem od roku 2006. Zameriavam sa najmä na prehľadové a analytické články z prostredia hardvéru, výrobných procesov polovodičov, umelej inteligencie a ďalších technológií. Mojou doménou je takisto servis hardvéru aj softvéru.

8 komentárov

  1. Problém môže byť aj v nedostatočnom napájaní. Mobil možno nevie uživiť náročný gigabitový adaptér. Odporúčam overiť ako sa správa adaptér po pripojení k PC. Či sa rozsvieti kontrolka (bez zapojeného sieťového kábla). Ak svieti v kombinácii s PC a s mobilom nie, tak je príčina jasná.

  2. A to je ako co za sprostost ? Preco by mal niekto chciet pouzivat tuto volovinu na kable a nepouzivat radsej wifi ako nechapem ??

  3. Bolo by super keby autor spravil članok kde by overil napojenie koncovky RJ45 na zopár TV android SONY. Alebo návod ako sfunkčniť gigabitový ethernet adaptér na TV android. Je velmi trápne, že telky čo stoja 1500€ nemaju poriadny ethernet adapter.

  4. Clanok, sa javi ako popisny, konkretne sa z neho nic nedozviem, autor by si zasluzil na holu ….

    Mal si napisat ty truba, aby ludia pozerali na kompatibilitu cipu….sada AX88179 sa pouziva pre novsie smartphony a sada AX88772 pre starsie, dolezite je aby telefon mal cisty android (prip.android one), je tam vyssia pravdepodobnost ze ethernet zafunguje, napr.tento zapasoval na Android one 9 a 10 link https://plugable.com/products/usbc-e1000

    PS: V Androide 11 by mala byt dokonca podpora zdielaneho ethernetoveho pripojenia medzi telefonmi, sice na testovacie ucely, ale ma to vzdy zmysel…

Pridaj komentár