Zálohujete poctivo? Fajn. Máte desiatky gigabajtov, ak nie terabajtov dát (pracovné súbory, multimédiá, prezentácie, …) uložené doma či vo firme na NAS-ku? Napriek tomu, že dnešné smartfóny a notebooky poskytujú dostatočnú úložnú kapacitu, stále zostáva množstvo vecí uložených bezpečne na NAS zariadení. Čo však v prípade, že ste na cestách (dovolenka, služobná cesta, návšteva u klienta, …) a zistíte, že dôležité súbory nemáte práve u seba a zabudli ste si ich skopírovať do notebooku? Hlavne žiaden stres, riešení je hneď niekoľko 🙂

DDNS (Dynamic Domain Name Service)

Ak máte vaše domáce či firemné sieťové úložisko pripojené k internetu (čo väčšinou máte, pretože ho v rámci komfortu pripájate do sieťového smerovača), dá sa k nemu pristúpiť nielen z domácej či firemnej siete, ale po krátkom nastavení k nemu viete získať aj vzdialený prístup. Ako? NAS pripojené do siete je „ukryté“ za verejnou alebo neverejnou IP adresou, tá môže byť statická alebo dynamická. Aby ste si však s touto technikalitou nemuseli robiť starosti, prichádza na rad služba DDNS (Dynamic Domain Name Service), ktorá zvolenú internetovú adresu, napr. synology.mojafirma.sk dynamicky mapuje na IP adresu vášho NAS servera. Vám teda stačí zadať do webového prehliadača názov stránky, ktorý si ľahko zapamätáte a služba sa už postará o zvyšok. Službu DDNS viete nastaviť aj na vašich vlastných doménach a subdoménach, presný návod nájdete tu. Je to príliš zložité? Máme pre vás omnoho jednoduchší spôsob! 🙂

QuickConnect

Synology NAS ponúkajú tak pohodlnú adaptáciu služby DDNS, že vám bude stačiť pár klikov a nula technických znalostí, aby ste ju nastavili. Volá sa QuickConnect a nájdete ju priamo v ovládacom paneli vášho NAS zariadenia. Službu stačí povoliť, vytvoriť konto a vybrať si názov vášho zariadenia (napr. mojafirma-NAS). To je všetko, skutočne 🙂 Teraz máte odkiaľkoľvek na svete prístup k vášmu NAS zariadeniu, stačí zadať do prehliadača adresu quickconnect.to/mojafirma-NAS. Na diaľku tak máte nielen plnohodnotný prístup k celému ovládaniu NAS zariadenia, ale aj službám File Station, Audio Station, Video Station, Download Station, Surveillance Station, Photo Station, Note Stations, CMS a Cloud Station. A práve vďaka službe File Station viete poľahky pristupovať cez rozhranie webového prehliadača ku všetkým súborom na vašom NAS na diaľku. Viete ich sťahovať, mazať, nahrávať na diaľku súbory na NAS a mnoho ďalšieho. Perfektné a jednoduché…

Mobilné appky

A samozrejme netreba zabudnúť ani na mobilné appky, veď komu by sa chcelo zadávať dnes webovú adresu do mobilného prehliadača 🙂 Synology ich ponúka hneď niekoľko:

  • DS File (dostupné pre Android, iOS, Windows Phone) – priamy prístup k vašim súborom na diaľku. Nahrávanie, sťahovanie a celkový súborový manažment vášho kompletného NAS-ka máte doslova pod palcom.
  • DS cam (dostupné pre Android, iOS) – máte v práci či doma pripojené kamery, ktoré sa starajú o vašu bezpečnosť? Všetky kamerové záznamy, živý prenos či dokonca ovládanie kamier viete realizovať na diaľku práve s touto appkou.
  • DS note (dostupné pre Android, iOS) – váš online zápisník, ktorý viete zdieľať a tak ľahko kolaborovať s vašimi kolegami na dôležitých úlohách.
  • Drive (dostupné pre Android, iOS) – môžete prehľadávať a spravovať všetky typy dokumentov na diaľku. V rámci tejto appky viete vyhľadávať, zdieľať, presúvať, dokonca priamo pracovať v dokumentoch.

Tak teraz už viete, ako môžete mať prakticky neobmedzené množstvo vašich dát neustále k dispozícii, nech ste kdekoľvek. Stačí jedno správne rozhodnutie na začiatku. Zvoliť si ako úložisko NAS. Synology NAS.

Značky: