Sociálna poisťovňa pripravila pre dôchodcov Kalkulačku na výpočet valorizácie dôchodku od 1. júla 2023. V novej kalkulačke si každý dôchodca môže vypočítať, ako sa mu zvýši jeho dôchodok.

Použitie kalkulačky je jednoduché. Dôchodca si z ponuky v kalkulačke vyberie druh dôchodku a v ďalšom riadku uvedie mesačnú sumu dôchodku, ktorú poberá (v eurách). Nakoniec zadá Vypočítať a ihneď sa dozvie dve informácie:

  • o koľko eur sa jeho dôchodok zvýši
  • a aká je celková suma jeho dôchodku po zvýšení od 1. júla 2023.

Kalkulačka je dostupná na webe Sociálnej poisťovne tu: Kalkulačka valorizácie dôchodku od 1. 7. 2023.

Kalkulačka má informatívny charakter a o zvýšení dôchodku od 1. júla 2023 bude Sociálna poisťovňa každého dôchodcu informovať v rozhodnutí, ktoré mu doručí poštou alebo do e-schránky (tým dôchodcom, ktorí ju majú aktivovanú). Prvé rozhodnutia začne Sociálna poisťovňa zasielať začiatkom augusta.

O valorizáciu dôchodku netreba žiadať. Sociálna poisťovňa podľa zákona dôchodky prepočíta automaticky. Dôchodcovia dostanú dôchodky vyplatené vo zvýšenej sume v auguste aj s valorizačným doplatkom spätne od 1. júla 2023.

Viac informácií o valorizácii dôchodkov od 1. júla 2023 nájdete tu: Sociálna poisťovňa mimoriadne zvýši od 1. júla 2023 dôchodky o 10,6 percenta

Zdroj: Sociálna poisťovňa

Prečítajte si tiež

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.