Postupne sa v Bratislave a širšom okolí výrazne zmení spôsob dopravy.

Po otvorení úsekov D4 a R7, ktoré sú projektom verejno-súkromného partnerstva, nastane zlom aj v používaní diaľnic D1 a D2, ktoré má v starostlivosti Národná diaľničná spoločnosť. Keďže Bratislava susedí s Rakúskom a Maďarskom, zmeny sa dotknú aj diaľkových motoristov.

Diaľnice NDS sa na súkromné diaľnice napájajú v týchto miestach:

  • križovatka Bratislava – Jarovce (D2xD4)
  • križovatka Bratislava – Nivy (D1xR7)
  • križovatka Bratislava – Juh (D1xR7)

Bratislava otvára postupne nový diaľničný obchvat po úsekoch D4 a R7. Bratislavské diaľnice D1 a D2 sa stanú Centrálnym okruhomCentrálny okruh, na rozdiel od novootváraného obchvatu, zostáva pre osobné motorové vozidlá naďalej nespoplatnený.

Pre jazdu po nových úsekoch D4 a R7 potrebujete diaľničnú známku

Úseky D4 a R7 sú spoplatnené v zmysle dopravného značenia, čo znamená, že autá do 3,5 t potrebujú na ich používanie mať uhradenú elektronickú diaľničnú známku.

Ako cestovať po novom, ak ste diaľkový motorista

  • Ak sa vraciate z dovolenky z Rakúska, Maďarska či Česka a bývate kdekoľvek smerom na Komárno, na našej križovatke D2 Bratislava – Jarovce nasmerujete na D4 a dostanete sa na nový Lužný most cez Dunaj. Potom už iba odbočíte na R7, ktorá vás nasmeruje priamo na juh Slovenska.
  • Ak ste odkiaľkoľvek zo Slovenska a smerujete do Rakúska či Maďarska, väčšina prichádza do Bratislavy po D1 od Trnavy. V križovatke Bratislava – Nivy obchádzajúc Prístavný most odbočíte na novú R7. V najbližšej križovatke sa už po D4 dostanete cez Dunaj, ďalej do svojho zahraničného cieľa.

Ako cestovať po novom, ak ste bratislavský motorista

  • Ak bývate v Jarovciach alebo Rusovciach a potrebujete sa dostať do Podunajských Biskupíc, využite križovatku Bratislava – Jarovce na diaľnici D2. Lužným mostom prekleniete Dunaj a z diaľnice zídete v križovatke Podunajské Biskupice alebo Vrakuňa.
  • Ak ste v centre Bratislavy a bývate v Šamoríne, využijete križovatku Bratislava – Nivy na diaľnici D1 pod Prístavným mostom. Ak ste doteraz stáli dlhé chvíle v zápchach, nová R7 bude pre vás výhodným riešením.
  • Ak ste z Rače či Vajnôr a potrebujete sa dostať rýchlo z centra mesta domov, križovatka Bratislava – Nivy na diaľnici D1 je pre vás novým riešením. Novou R7 v križovatke Bratislava – Juh odbočíte na novú D4 a tá vás komfortne, rýchlo a bezpečne dovedie do cieľa.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.