Neplaťte viac, ako je treba.

Leto a dovolenková sezóna sú v plnom prúde. Pokiaľ už máte naplánovanú tohtoročnú dovolenku, gratulujeme vám a želáme príjemný pobyt. Pokiaľ ešte nie, nezúfajte, možno na internete natrafíte na výhodnú Last Minute ponuku. Poradíme vám, ako na to.

Pri plánovaní dovolenky máte k dispozícii viacero možností a je úplne jedno, či ju plánujete s predstihom alebo čakáte na niečo, čo sa objaví na poslednú chvíľu:

  • môžete využiť služby cestovnej kancelárie, ktorá sa o všetko postará
  • môžete si nájsť zľavnenú ponuku na niektorom zo zľavových portálov
  • môžete si ju vyskladať sami – podľa potreby si vybavíte sami ubytovanie aj dopravu alebo iba samotné ubytovanie, ak napríklad cestujete vašim autom

Každý zo spomenutých spôsobov má svoje výhody a nevýhody. A každá z možností sa trochu viac hodí na špecifické situácie. Napríklad pri plánovaní Last Minute dovoleniek môže byť niekedy výhodnejšie využiť služby cestovných kancelárií v porovnaní s jej plánovaním na vlastnú päsť. Na druhej strane, ak dovolenku plánujete v značnom predstihu a máte dosť trpezlivosti, často si viete vyskladať výhodnejšiu dovolenku – treba vystihnúť tie správne akcie. Nedá sa to však zovšeobecniť.

Last Minute dovolenka cez cestovnú kanceláriu

Toto je pravdepodobne najjednoduchšia možnosť. Cestovné kancelárie si uvedomujú silu internetu a väčšina z nich sa stará o to, aby mali prehľadnú a používateľsky atraktívnu internetovú stránku. Do Googlu stačí zadať heslo Last Minute dovolenka a vo výsledkoch vyhľadávania sa vám zobrazia desiatky webových stránok slovenských cestovných kancelárií. Mnohé z nich majú samostatnú podstránku, ktorá je určená iba pre zobrazovanie Last Minute dovoleniek.

Weby tiež často ponúkajú nástroje na filtrovanie dostupných dovoleniek podľa vašich kritérií, čo uľahčuje a urýchľuje celý proces hľadania. Pokiaľ nájdete dovolenku, ktorá vás zaujme, vo väčšine prípadov budete musieť kontaktovať CK telefonicky alebo osobne. Pri mnohých Last Minute dovolenkách nie je možná objednávka cez internet kvôli nedostatku času. Na to treba myslieť. Na druhej strane, je pohodlnejšie pozrieť si na internete ponuku viacerých cestovných kancelárií, ako behať celý deň po celom meste po ich pobočkách.

Ochráňte svoju domácu sieť počas on-line nakupovania vďaka ESET Internet Security. Vyskúšajte si ho na 30 dní zadarmo.
Okrem webov jednotlivých cestovných kancelárií dávame do pozornosti aj portál Zajazdy.sk, ktorý združuje ponuku viacerých CK na jednej webovej stránke. Aj tento web má k dispozícii samostatnú sekciu s Last Minute ponukami, takže ak sa vám nechce tráviť čas surfovaním webu, v rýchlosti môžete pravidelne kontrolovať práve túto stránku. Alternatívou je portál verne.sk, ktorý okrem slovenských CK združuje aj ponuky rakúskych cestoviek. Akciové ponuky nájdete aj na špecializovanej podstránke Pelikanu.

Na Zajazdy.sk nájdete ponuku Last Minute dovoleniek viacerých slovenských CK

Dovolenky cez zľavové portály

Známe zľavové portály ZlavaDna.sk a Zlavomat.sk ponúkajú sekciu Cestovanie, ku ktorej sa dostanete priamo z hlavnej stránky. V tejto sekcii nájdete zľavy a ponuky, ktoré súvisia s cestovaním. Vzhľadom ku konceptu týchto portálov je nepravdepodobné, že v ponuke nájdete aj Last Minute dovolenky, ale často môžete natrafiť na zájazdy, ktoré sa uskutočnia v blízkej budúcnosti.

Zľavové portály teda neodporúčame ako primárny zdroj hľadania Last Minute dovoleniek. Pokiaľ vás však neoslovia ponuky cestovných kancelárií, môžete skúsiť šťastie aj na zľavových portáloch. Možno si tu nejakú dovolenku nájdete. Nečakajte však, že sa budete o hodinu baliť a na druhý deň letieť k moru.

Dovolenky ponúkajú aj zľavové portály. Na hľadanie Last Minute ponúk však nejde o ideálne miesto

Dovolenky vo vlastnej réžii

Toto je pre mnohých najčastejší spôsob Last Minute dovolenky. Jednoducho sadnete do auta a na mieste potom nájdete nejaký apartmán alebo iné ubytovanie. Vo vlastnej réžii si však môžete nájsť aj ubytovanie či letenky. Pomôžu vám špecializované portály.

Pri hľadaní leteniek dávame do pozornosti portály Skyscanner a Kayak, prípadne slovenský Pelikan.sk, ak preferujete slovenské rozhranie a chcete komunikovať v slovenčine. Hotely si môžete nájsť na stránke Booking.com a tiež môžete využiť aj portál trivago.sk, ktorý porovnáva ceny jednotlivých hotelov na viacerých portáloch. Ak budete cestovať skupina aspoň 4 ľudí, oplatí sa pozrieť aj možnosti prenájmu bytov cez Airbnb.com.

Pre niekoho nevýhodou plánovania dovolenky vo vlastnej réžii je to, že si musíte naplánovať a zabezpečiť naozaj všetko. Na rozdiel od hľadania cez cestovnú kanceláriu si teda nebudete vyberať zo zoznamu vopred pripravených zájazdov, ale budete si hľadať všetko – ubytovanie aj formu dopravy. V praxi to znamená, že môže byť náročnejšie nájsť nejakú skutočne výhodnú Last Minute ponuku.

Našťastie, na internete nájdete viacero komunít, ktoré sú určené pre cestovateľov. Veľkej popularite sa napr. teší skupina na Facebooku s názvom Tour De Svet – Lacné Cestovanie, v ktorej jej správca, Martin Hanzel, pravidelne a každý deň zverejňuje atraktívne ceny leteniek alebo celých dovoleniek. A počas leta často zverejňuje aj atraktívne Last Minute ponuky. Táto skupina je preto výborným štartovacím bodom, ak chcete cestovať. Do pozornosti dávame aj Letenky za babku.

Na Facebooku nájdete super tipy nielen na Last Minute dovolenky

Prečítajte si aj:

Týchto 10 appiek by mal mať každý cestovateľ

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit