Tyčové vysávače sa stávajú čoraz častejšou voľbou mnohých domácností. Či už ako doplnok ku klasickému káblovému vysávaču alebo k robotickému vysávaču.
Ich hlavná výhoda spočíva v praktickosti a jednoduchosti použitia. Oproti káblovým vysávačom ponúkajú slobodu pohybu bez obmedzenia dĺžkou kábla, nakoľko nie sú závislé od priameho zapojenia do elektrickej siete. Na druhej strane však ponúkajú iba limitovaný čas vysávania, ktorý je závislý od sacieho výkonu a kapacity batérie.
Pri výbere tyčového vysávača treba vziať do úvahy niekoľko faktorov, aby ste si vybrali ten správny model, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.
Parametre, na ktoré sa treba zamerať
Sací výkon, režimy vysávania
Sací výkon vysávača je síce dôležitý parameter, problémom však je, že sa musíte spoľahnúť iba na údaje, ktoré udáva výrobca. Pritom nie je jasné, ako tento údaj nameral. Pri klasických káblových vysávačoch sa dá riadiť energetickým štítkom, ktorý udáva štandardizovanú stupnicu od A až po G, pri vysávaní kobercov a tvrdých podlahách, pričom A znamená dokonalé hĺbkové vysávanie a G je najslabší možný výkon.
Tieto energetické štítky však pri tyčových vysávačoch nenájdete. Ideálne je zamerať sa na počet režimov čistenia. Výkonnejšie modely vysávačov ponúkajú aspoň tri režimy – štandardný, ekologický (s nižším sacím výkonom a dlhšou výdržou na batériu) a turbo režim (s vysokým sacím výkonom a kratšou dobou prevádzky).
Kapacita batérie a výdrž
Pohodlie pri používaní tyčového vysávača závisí aj od kapacity batérie. Väčšina modelov je vybavená lítium-iónovou batériou. Optimálne je, keď jej kapacita začína na hodnote 5000 mAh. Priemerná doba výdrže na jedno nabitie je medzi 20 až 60 minútami v závislosti od zvoleného režimu. Existujú aj modely s vymeniteľnou batériou, čo môže byť výhodné najmä v okamihu, ak chcete vysávať väčšie plochy, alebo jednoducho vymeniť opotrebovanú batériu za novú.
Veľkosť zbernej nádoby
Väčšina nových tyčových vysávačov funguje na cyklónovej bezvreckovej technológii, čo je ekologické a zároveň to šetrí peňaženku, keďže nekupujete vrecká na prach. Štandardne modely ponúkajú objem od 0,4 litra. Ak však máte domáceho miláčika alebo vysávate častejšie, je dobré siahnuť po vysávači s väčším objemom.
Kvalita filtrácie
Dobrý filtračný systém je nevyhnutnosťou, najmä ak v domácnosti žijú alergici. Kvalitnejšie tyčové vysávače disponujú HEPA filtrom, ktorý dokáže zachytiť až 99,97 % častíc prachu, peľu a alergénov. Pri kúpe si overte či je filter umývateľný a či je možné ho používať viackrát, alebo ho treba meniť za nový.

Doplnkové príslušenstvo
Rozhodujúcim pri kúpe by mohlo byť aj doplnkové príslušenstvo. Hlavná vysávacia kefa by mala byť samozrejmosťou a tiež by mala byť poháňaná motoricky, tzn. že vnútornú rotačnú kefku poháňa vstavaný motorček, nie iba vzduchový podtlak. Pri väčšine modelov je to už samozrejmosť.

Ak máte domáceho miláčika, zamerajte sa na nadstavec na čalúnenie s rotačnou kefou. Ten efektívne odstráni nielen zvieraciu srsť z náročných textilných povrchov, ale aj roztoče a prach. Dobre ním povysávate nielen čalúnenia, ale aj posteľné matrace či periny. Užitočné môže byť aj doplnkové osvetlenie hlavnej vysávacej kefy, vďaka ktorému budete lepšie vidieť nečistoty na podlahe.
Drahšie modely vysávačov majú aj senzor nečistôt, ktorý v automatickom režime dokáže operatívne prispôsobovať sací výkon.

Treba ho mať vždy poruke
Tyčový vysávač je využiteľný len vtedy, ak ho máte vždy poruke. Jeho správne umiestnenie vám zaručí, že sa stane vaším obľúbeným pomocníkom. Pri nákupe sa zamerajte na to, či sa dá vysávač dobre umiestniť na stenu v blízkosti zásuvky a či ho stačí iba vložiť do dokovacej stanice a automaticky sa dobije, alebo bude potrebné vždy ručne pripájať káblik na nabíjanie. Drahšie modely ponúkajú dokovacie stanice, ktoré sú pohodlné na používanie a vysávač do nich stačí iba vložiť a batéria sa dobije automaticky.

Drahšie modely a zariadenia 3v1
Existujú aj prémiové tyčové vysávače od popredných výrobcov, ktoré majú samostatne stojacu dokovaciu stanicu, ktorá okrem dobitia vysávača zabezpečí aj jeho vyprázdnenie. Ich cena je však vyššia a nákup takéhoto spotrebiča si treba dobre premyslieť.

Za pozornosť stoja aj modely 2v1 alebo 3v1. Pri modeloch 2v1 ide zväčša o kombináciu tyčového vysávača s doplnkovým mopovacím nadstavcom, ktorý slúži na vytieranie podlahy. Modely 3v1 ponúkajú navyše napríklad odnímateľnú jednotku na malý príručný vysávač.
Existujú aj mopovače s vysávaním. Ide však o robustnejšie zariadenia s väčšou hlavicou, ktorá rotačnými valcami aktívne poumýva podlahu a zároveň vysaje nečistoty. Avšak konštrukčne sa takéto zariadenia nedostanú na ťažšie dostupné miesta a ide o špecifický segment, ktorý sa nedá s tyčovým vysávačom zaradiť do rovnakej kategórie.

Starostlivosť o tyčový vysávač
Aj tyčový vysávač si vyžaduje starostlivosť, aby vám mohol slúžiť dlhé roky. Jednotlivé kroky údržby sú popísané v návode od výrobcu. Zväčša sa však jedná o pravidelné vyčistenie odpadovej nádoby na prach, ktorú je vhodné raz za čas úplne vypláchnuť a nechať dobre vysušiť. Na nadstavcoch s rotačnými kefami je potrebné pravidelne odstraňovať navinuté vlasy či iné nečistoty, aby ste boli vždy spokojní s výsledkom vysávania.

Medzi pravidelné kroky údržby treba zaradiť aj pravidelné čistenie cyklónovej jednotky vysávača, ktorú treba čistiť podľa návodu, spravidla opláchnutím pod teplou vodou a nechať ju 24 hodín dobre vysušiť. Ak vysávač disponuje aj filtrami, tie treba pravidelne čistiť, alebo meniť, v závislosti od odporúčaní výrobcu. Ak totiž čistenie a výmenu filtrov zanedbáte, má to priamy vplyv na výkon vysávača a jeho dlhodobú výdrž. Zanesený filter znamená väčšie zaťaženie pre motor, rýchlejšie opotrebenie batérie a kratšiu životnosť zariadenia.
Pri nákupe sa informujte aj o náhradných dieloch pre daný model – ako sú náhradná batéria, HEPA filtre či rotačné kefy, ktoré sa môžu rokmi používania zodrať. Dôležité je, aby šlo o spoľahlivého výrobcu, ktorý ponúka toto príslušenstvo dlhodobo, aby ste po pár rokoch nemuseli celý vysávač odniesť do elektroodpadu, ale predĺžili si jeho životnosť výmenou dielov.
Aké značky si vybrať a koľko stojí
Medzi overených výrobcov tyčových vysávačov patrí napríklad Dyson, Xiaomi, Dreame, Rowenta či Samsung.
Cena tyčových vysávačov sa pohybuje od 100 eur pri úplne základných modeloch a môže sa vyšplhať až do približne 900 eur v závislosti od výbavy a výkonu. Ak zvažujete nákup lacnejšieho modelu od alternatívnych značiek, určite sa si overte dostupnosť náhradných dielov a príslušenstva a záruku.
Záver
Tyčový vysávač môže byť dobrou investíciou, ak si vyberiete model, ktorý najlepšie spĺňa vaše reálne potreby. Ak máte veľkú plochu na vysávanie, siahnite po modeli s dlhou výdržou batérie. Dôkladne si porovnajte parametre a zvážte, čo je pre vás prioritou, aby ste si vybrali najlepšie možné riešenie pre vašu domácnosť.