Osobne používam smartfóny od doby, kedy sa objavili na Slovensku. Ak teda definujeme smartfón ako telefón, ktorý má dotykovú obrazovku, tak už v začiatkoch pri nich existovala možnosť fotiť. Vždy som skúšal, čo dokážu.

Dávna minulosť

Prvý telefón s fotoaparátom som mal niekedy okolo roku 1999 a situácia bola z dnešného pohľadu desná. Fotky z neho pri inom ako slnečnom svetle bolo výrazne tmavé a plné šumu. Fotky sa nedali použiť ani na osobné účely, nieto ešte na niečo pri novinárskej práci. Snažil som sa ich vylepšiť v editačných programoch (vtedy Zoner PhotoStudio), ale neskôr som toho nechal. Toto bolo jednoducho mimo rozsah použitia.

Svetlo na konci tunela

Situácia sa začala meniť okolo roku 2007. Vtedy už existovali telefóny vybavené fotoaparátom, ktorý mohol čiastočne konkurovať tomu, čo poskytovali kompaktné fotoaparáty. V tej dobe som používal smartfón Nokia N95 a to bolo prvý krát, čo som si dovoliť použiť takto realizovanú fotografiu pri tlačenom vydaní magazínu. Ešte poznámka – o natáčaní videa sa vtedy ešte nehovorilo, bolo jednoducho príliš skoro.

Nokia N95 s 5 MPx fotoaparátom. To bolo fakt niečo v roku 2007

Fotky na sociálne siete

Ale vývoj sa nedá zastaviť a smartfóny sa od seba začali čoskoro odlišovať predovšetkým tým, ako dobre vedia fotiť. Postupne prišli sociálne siete, ktoré spojili dokopy fotografie a možnosť ich publikovania presne v dobe, kedy vznikli. Takéto niečo len tak s fotoaparátom neurobíte ani dnes. Existujú síce moderné fotoaparáty aj s pripojením na Wi-Fi alebo mobilnou aplikáciou na spojenie so smartfónom, ale takú skúsenosť ako máte zo samotného smartfónu tu nedosiahnete.

Viac (zadných) fotoaparátov viac vidí

V súčasnosti na použitie do albumu v telefóne alebo na sociálne siete bohato postačí aj telefón strednej triedy. Aj do tejto kategórie dávnejšie vstúpili viaceré zadné fotoaparáty v smartfóne. To totiž prináša možnosť fotiť so širokým zorným uhlom a zároveň aj s optickým priblížením v jednom smartfóne.

Ak však chcete kvalitné špecialitky ako je rozostrené pozadie na fotke ako zo zrkadlovky, potom je stávka na istotu vyššia kategória telefónov. Tieto smartfóny majú kvalitné snímače a poriadnu optiku na to, aby vo výsledku vznikli doslova nádherné fotografie a to nielen na displeji telefónu, ale aj vtedy, keď si ich zobrazíte na veľkom monitora v počítači alebo v notebooku.

Toto je fotka s rozostreným pozadím realizovaná pomocou Galaxy Note9 na Islande

Momentálne čoraz viac ako zrkadlovku používam na fotografovanie a tiež natáčanie telefón Samsung Galaxy S10. Práve preto som si s nemu aj kúpil gimbal DJI Osmo Mobile 3. Pri dlhšom videu som už totiž nedokázal telefón držať stabilne v ruke. Páči sa mi, že Galaxy S10 má jack port, čo výrazne zjednodušuje jeho pripojenie externého mikrofónu. Rovnako je tu k dispozícii optická stabilizácia videa, čo má málokto z konkurencie.

V úlohe hlavného fotoaparátu/kamery tiež skúšam aj Galaxy Note10, ktorý síce nemá jack port, ale zato je tu systém troch interných mikrofónov a tak sa ľahko dá zrealizovať video s dobrým zvukom bez akýchkoľvek pomôcok. Len s tým, čo je zabudované v telefóne. Teda na cestách máte menej vecí na stratenie.

Samsung Galaxy Note10 Lite

Samsung Galaxy Note10 Lite

Navyše, tu je k dispozícii dotykové pero, ktorým sa dá gestom nastaviť zoomovanie. Inak z gimbálu sa dá telefón aj nabíjať, čo príde vhod pri realizácii dlhších videí. Nie je nič horšie, ako keď máte krásnu scénu, ideálne svetlo ale telefón vybitý. Výhodou je tak batéria s čo najväčšou kapactou.

Čo by to ešte chcelo?

Na to, aby som naozaj už definitívne odložil svoju zrkadlovku s obrovským objektívom treba, aby som si mohol urobiť veľmi dobré priblíženie na fotený objekt. Často sa napr. na tlačových konferenciách nedá pohybovať, sú totiž napratané do posledného miesta. Fotiť môžete len z veľkej vzdialenosti, ale pohľad na objekt chcete zase mať z blízka. Aby ho bolo dobre vidieť. Práve preto so sebou nosím ten ťažký objektív, lebo mi umožňuje obraz dobre priblížiť.

V prípade smartfónu to znamená napr. aj nárast rozlíšenia. Ak bude vyššie ako 12 MPx, bude sa dať z výslednej fotky vyhotoviť výraz, ktorý stále bude mať dostatok pixelov na to, aby bola fotka aj potom použiteľná. Viac zadných fotoaparátov je už nevyhnutnosťou, ideálne aj je k tomu ešte aj snímač na meranie hĺbky objektov. Potom sa dá urobiť naozaj kvalitná fotka s rozostreným pozadím. Podstatné je, aby snímače vo fotoaparátoch mali len minimálny šum.

Veríme, že takýto ďalekohľad sa dostane do ďalšieho modelu Galaxy S

Veríme, že takýto ďalekohľad sa dostane do ďalšieho modelu Galaxy S

Z hľadiska videa to už asi bude chcieť posun k 8K rozlíšeniu. Veď väčšina televíznych noviniek na CESe už mala toto rozlíšenie. Inak z 8K videa sa aj po výreze, prípadne po softvérovej stabilizácii stále dá urobiť pekné výsledné video v 4k rozlíšení.

Tak uvidíme, čo prinesú predstavenia najnovších telefónov, ktoré sa odohrajú v prvej polovici tohto roka. O všetkom vás budeme informovať

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.