Tablety majú svoje najlepšie obdobie za sebou. Boli časy, keď sa v obchodoch objavovali neustále nejaké nové modely a vybrať si z ponuky bolo komplikované. Dnes je výber oveľa jednoduchší a záleží najmä na vašom rozpočte.

V tomto článku sme pre vás pripravili tipy na tablety, ktoré by sme odporučili nielen školákom. Do úvahy berieme ich cenu, operačný systém, ale aj potenciálne výhody a nevýhody. V prípade ceny posudzujeme predajnú cenu v kamenných obchodoch. Ak kupujete u operátora, pozrite si úplnú cenu zariadenia, nie dotovanú.

Tablety do 100 eur

V obchodoch nájdete niekoľko tabletov s cenou do 100 eur. Tieto zariadenia však pre školákov neodporúčame, a to z toho hľadiska, že obvykle majú malý displej a slabšie komponenty. Používateľský zážitok nie je zďaleka optimálny, čo sa prejaví pri akejkoľvek snahe o serióznu prácu.

Tablety do 100 eur môžu byť vhodnou hračkou pre malé deti na sledovanie videa, avšak na akýkoľvek iný účel ich neodporúčame.

Tablety v kategórii 200 eur

Cena na úrovni 200 eur je hraničná a tu sa už začínajú objavovať prvé použiteľné kúsky. V tejto cenovej kategórii nájdete viacero tabletov, ktoré sú na trhu už dlhšiu dobu a postupne ich cena klesá alebo sa jednoducho dopredávajú.

V cene do 200 eur by sme si vybrali Huawei MediaPad T5 10. Je to tohtoročný model, ktorý ponúka potrebný základ pre kvalitný multimediálny zážitok, ale aj pre základnú prácu. Tablet má vo výbave 10-palcový IPS displej s rozlíšením 1920 × 1200 pixelov a procesor Kirin 659. K dispozícii sú konfigurácie s 2 GB RAM a 16 GB úložiskom, 3 GB RAM + 32 GB alebo 4 GB RAM + 64 GB. Odporúčame model s 3 GB RAM, ktorý sa svojou cenou zmestil do 200 eur.

Tablet využíva operačný systém Android a hoci neponúka žiadnu nadstavbu alebo rozhranie na prácu, môžete k nemu pripojiť Bluetooth klávesnicu a zariadenie tak použiť na písanie poznámok alebo na iné účely.

V kategórii 200 eur sa tento rok objavili novinky od Huawei a Lenovo, MediaPad T5 10 nás zaujal pomerom ceny a výbavy

Tablety v kategórii 300 eur

300 eur je hranica, v rámci ktorej sa dá kúpiť aj iPad. Konkrétne ide o jeho modelovú verziu na rok 2018, ktorá ponúka základnú konfiguráciu s 32 GB úložiskom. Tento tablet sa štandardne predáva za cenu na úrovni 330 – 340 eur, ale občas ho môžete kúpiť v zľave do 300 eur. Predajcovia Apple produktov tiež ponúkajú zľavu pre študentov, a to aj tí slovenskí, takže túto ponuku sa oplatí využiť.

iPad 2018 ponúka aj dnes lepšiu výbavu ako väčšina tohtoročných Android tabletov v rovnakej cene. Respektíve, dané Android tablety môžu mať o niečo lepší displej a kvalitnejšiu reprodukciu zvuku, avšak iPad 2018 má vyšší výkon procesora aj grafického čipu a je lepšie navrhnutý na prácu.

iPad 2018 dostane tento rok aktualizáciu na iOS 13, resp. na nový systém iPadOS, ktorý je navrhnutý špeciálne pre Apple tablety a kladie väčší dôraz na prácu s viacerými aplikáciami súbežne. Vďaka týmto funkciám a tiež aj pomeru strán 4 : 3 považujeme iPad za všestranné zariadenie a tiež za tablet, ktorý je ideálny aj na pokročilú prácu študenta. Výhodou sú tiež mnohé vzdelávacie aplikácie, ktoré na Androide nenájdete.

iPad z minulého roka stále ponúka najlepší pomer cena/výbava a je to naša voľba číslo 1 pre študenta

iPad 2018 tiež podporuje Bluetooth klávesnice, dotykové perá a vo výsledku tak ide o najlepšiu alternatívu k notebookom pre školákov – s prihliadnutím na cenu tabletu a jeho kompaktné prevedenie. Samozrejme, operačný systém Windows alebo macOS ponúkajú pokročilejšie možnosti na prácu, avšak v cene na úrovni 300 eur je iPad 2018 stále najlepšie riešenie. Nás počas dlhodobého testovania potešil nadštandardnou výdržou na jedno nabitie a všestrannou funkcionalitou. Používame ho ako poznámkový blok, písací stroj, čítačku elektronických kníh a dobré využitie má aj pri kreslení.

Ak si teda budete chcieť kúpiť nový tablet a máte rozpočet do 300 eur, počkajte si na zľavu alebo si pár desiatok eur priplaťte. V tomto prípade sa to oplatí.

Tablety do 500 eur

Predpokladáme, že väčšine školákov bude iPad 2018 bohato stačiť ako pomôcka do školy. Ponúka totiž používateľský zážitok na vysokej úrovni za rozumný peniaz. Ak však z nejakého dôvodu preferujete iný operačný systém alebo hľadáte prémiovejší tablet, máme pre vás tieto alternatívy.

Huawei MediaPad M5 10 za 390 eur je pomerne veľký tablet, keďže má až 10,8-palcový displej. V režime na výšku to pôsobí niekedy trochu nepohodlne, avšak v režime na šírku sa toto zariadenie používa veľmi dobre. Dvojnásobne v kombinácii s klávesnicou.

Huawei MediaPad M5 má špičkovú multimediálnu výbavu, takže kvalita displeja a reprodukcie je na vysokej úrovni. Z hľadiska pracovného využitia poteší špeciálny režim EMUI Desktop, ktorý je možné aktivovať priamo na obrazovke tabletu. Tento režim premení rozhranie Androidu na jednoduchý počítač a umožní používanie aplikácií v oknách. Výsledok trochu pripomína Windows a hoci nie je zďaleka na takej úrovni, umožňuje pohodlnejšiu prácu s viacerými aplikáciami súbežne.

Samsung Galaxy Tab S5e 10.5 je najnovší tablet od Samsungu. Stojí 450 eur a ak hľadáte nový Android tablet, ktorý ponúka prémiové spracovanie, Galaxy Tab S5e je náš tip. Tento tablet je nezvyčajne ľahký s hmotnosťou 400 gramov a tenký s hrúbkou 5,5 mm. Vo výbave má aj moderné komponenty. Procesor síce nie je z kategórie najvýkonnejších na trhu, avšak na bežnú aj náročnejšiu prácu bude použitý Snapdragon 670 postačovať.

450-eurový tablet od Samsungu pôsobí prémiovým dojmom. Je neskutočne tenký a ľahký a obsahuje aj počítačový režim

Galaxy Tab S5e si nás získal aj tenkými rámikmi po všetkých štyroch stranách a celkovo výborným a spoľahlivým používateľským zážitkom. Podobne ako MediaPad M5 10, aj Galaxy Tab S5e v sebe obsahuje počítačový režim, ktorý môžete aktivovať priamo na obrazovke tabletu. V tomto prípade ide o tzv. DeX režim. Uľahčuje prácu s viacerými aplikáciami, avšak pre niekoho otravným nedostatkom môže byť, že neumožňuje zmeniť rozloženie QWERTY klávesnice na QWERTZ. Riešením nie je ani aplikácia klávesnice tretej strany, Samsung DeX ich totiž neumožňuje používať.

V cene do 500 eur sa objavuje aj prvý Windows tablet. Microsoft Surface Go sa v základnej konfigurácii so 64 GB úložiskom a 4 GB RAM predáva za 465 eur a je to šikovný pracovný nástroj. Ak hľadáte malé a prenosné Windows zariadenie, toto je dobrá voľba. Jeho dizajn a spracovanie však nie je natoľko elegantný ako v prípade iPadu či nebodaj Samsungu Galaxy Tab S5e 10.5.

Výhodou tabletu je však plnohodnotný operačný systém Windows 10 a rozumný výkon na to, aby ste zvládli na tomto zariadení ľubovoľnú kancelársku prácu či úpravu fotiek. Pre školákov alebo študentov ide o výborné riešenie s dôrazom na kompaktné rozmery a výdrž batérie. Reálna cena sa však navýši o ďalších 120 eur, ak si k tabletu budete chcieť kúpiť aj oficiálnu klávesnicu, ktorá tiež funguje ako kryt počas cestovania. Odporúčame to, ale výsledná cena následne atakuje hranicu 600 eur.

Tablety nad 500 eur

Postupne sa dostávame nad hranicu 500 eur a v tomto prípade už môžeme polemizovať, či ide o tablet pre školáka alebo pracovný stroj pre profesionálov. V tejto cene nájdete tohtoročný iPad Air 2019 a tiež aj všetky iPady Pro. Zároveň sa tu nachádza Surface Go vo vyššej konfigurácii a tiež aj v LTE verzii.

V rámci ešte vyšších cien sa v ponuke objavujú aj rozmerovo väčšie konvertibilné tablety so systémom Windows 10, ktoré predstavujú plnohodnotnú náhradu za notebooky a ultrabooky. Obvykle ich cena atakuje hranicu 1000 eur, resp. ju prekonáva. Výborným príkladom je Microsoft Surface Pro. V tomto prípade však ide už o úplne iný segment zariadení.

Tohtoročný iPad má prívlastok Air a ide o iPad strednej triedy. Jeho cena prevyšuje 500 eur

Verdikt

Ak by sme vyberali nový tablet pre školáka, pravdepodobne by sme si zvolili iPad 2018. Ponúka výborný pomer cena/výbava a poteší aj operačným systémom iPadOS, ktorý je navrhnutý s dôrazom na prácu s dvoma aplikáciami súbežne. Jednoducho, tento iPad má všetko, čo vyžadujeme od tabletu na prácu a zároveň aj pomerne dostupnú cenu. V prípade lacnejších tabletov sa totiž treba pripraviť na viaceré kompromisy. Ak vám iPad nevyhovuje, potom sú našimi favoritmi tablety Samsung Galaxy Tab S5e 10.5 a Microsoft Surface Go.

A hoci bol tento článok koncipovaný ako výber tabletu pre školáka, v článku spomenuté zariadenia odporúčame bez ohľadu na dôvod jeho využitia. Ide totiž o výber toho najlepšieho, čo sa dostalo na trh za posledný rok, resp. o zariadenia, ktoré môžu byť síce staršie, ale ani dnes nemajú ešte konkurenciu z hľadiska pomeru cena/výbava.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Kontaktovať ma môžete na roman@touchit.sk