Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Riešenie SIGNATUS pre digitálne vlastnoručné podpisovanie na tablety a smartfóny už slovenská firma exportovala do Česka, do Bulharska, do Turecka aj do Brazílie.

Slovenské softvérové riešenie SIGNATUS pre zaznamenávanie vlastnoručného podpisu v digitálnej podobe sa začína presadzovať v zahraničí. Spoločnosti ANASOFT, ktorá systém pre podpisovanie elektronických dokumentov vyvinula, sa už podarilo SIGNATUS nasadiť vo viacerých krajinách po celom svete.

SIGNATUS umožňuje podpisovať elektronické dokumenty (napríklad zmluvy, objednávky alebo preberacie protokoly) dotykovým perom priamo na obrazovku tabletu. Zákazníkovi to pripomína spôsob podpisovania, na ktorý bol vždy zvyknutý. Všetko má pred sebou, údaje si môže prekontrolovať. Rozdiel je iba v tom, že vlastnoručne nepodpisuje papier, ale elektronický dokument priamo na obrazovke. Systém zaznamená vlastnoručný podpis vrátane biometrických prvkov a následne ho spojí s podpisovaným dokumentom.

SIGNATUS využíva napríklad bulharská energetická spoločnosť ENERGO-PRO, ktorá je distribútorom elektriny na severovýchode Bulharska. Jej obchodní zástupcovia dnes vypĺňajú pri návšteve klientov zmluvy priamo na tabletoch, ktoré dokážu zaznamenávať podpis dotykovým perom na obrazovku. Keď klient kontrakt spečatí, právoplatná zmluva odchádza z tabletu automaticky na centrálny server a dodávateľ elektriny môže okamžite spustiť nadväzujúce procesy.

K ďalším zahraničným firmám, ktoré sa rozhodli pre SIGNATUS, patria napríklad turecká investičná spoločnosť Şeker Yatirim, jeden z najväčších brazílskych bankových domov Bradesco a jedna z najväčších personálnych agentúr v Českej republike AGENTURA PLUS, ktorá vďaka SIGNATUSu kompletne digitalizovala papierovú agendu. Znamená to, že zamestnaní brigádnici a iní pracovníci dnes na pobočkách agentúry podpisujú zmluvy i výplatné pásky na tablet.

Riešenie ANASOFTu vlani na jeseň nasadila na Slovensku aj firma OVB Allfinanz Slovensko, ktorá je u nás jedným z najväčších sprostredkovateľov finančných produktov a najnovšie začali zmluvy s klientmi pomocou SIGNATUSu digitálne podpisovať aj finanční konzultanti Broker Consulting.

Digitalizácia zmlúv vrátane digitálneho podpisovania má pre spoločnosti ako sú ENERGO-PRO či OVB Allfinanz Slovensko dva hlavné prínosy. „Prvým sú finančné úspory dosiahnuté prechodom na elektronické dokumenty, ktoré dosahujú výšku niekoľkých eur na jednu zmluvu,“ hovorí Tomáš Klimeš, obchodný a produktový manažér ANASOFTu pre SIGNATUS. Napríklad renomovaná banka v Španielsku, ktorá zaviedla digitálne podpisovanie dokumentov na viac ako 15 tisíc pobočkách, odhadla úsporu na jeden dokument na vyše šesť eur.

Druhý veľký prínos zavedenia elektronického podpisovania zmlúv spočíva v urýchlení obchodného cyklu a zvýšení úspešnosti uzavretých kontraktov. „Ak obchodník dokáže s klientom podpísať zmluvu okamžite, znižuje riziko, že si zákazník svoj záujem rozmyslí,“ vysvetľuje T. Klimeš.

Je prirodzené, že digitálne podpisovanie začali ako prvé používať veľké spoločnosti. SIGNATUS však nie je určený iba veľkým firmám. „Technológia je dnes cenovo dostupná aj pre menšie a stredne veľké podniky, ktoré vďaka digitálnemu podpisovaniu môžu zrýchliť a zefektívniť procesy,“ dodáva T. Klimeš. Ide napríklad o obchodné spoločnosti, servisné firmy, alebo špedície.

Značky: