Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Antik Telecom podpísal finálnu zmluvu o šírení digitálneho TV vysielania prostredníctvom družice Eutelsat 16 pre územie Českej aj Slovenskej republiky. Kapacita postačí pre šírenie takmer 100 TV programov vrátane HD. Unikátna hybridná technológia Antiku prvýkrát prinesie satelitným klientom aj televízny archív, prístup k internetovým kanálom v jednom zariadení a čoskoro aj prvky riadenia inteligentnej domácnosti.
Celkom vyše 90 TV staníc, z toho až tretina v HD bude vysielaná na začiatku zo štyroch transpondérov družice Eutelsat 16 pre divákov z oboch častí bývalej federácie potom ako Antik Telecom podpísal definitívnu zmluvu o poskytovaní služieb s technickým prevádzkovateľom Telekom Austria. Po prvýkrát na Slovensku a v Čechách dostane satelitná služba k dispozícii aj televízny archív. Ďalšie desiatky staníc budú môcť prijímače využívať prostredníctvom internetu.
„Uzavretá dohoda po mesiacoch aktívnej spolupráce s našim technický partnerom nám zabezpečí ďalšiu etapu našej expanzie v regióne,“ hovorí Igor Kolla, generálny riaditeľ ANTIK Telecom. „Dlhšie obdobie jednaní sa vyplatilo, keďže sme sa dohodli na šírení programov nielen pre celé Slovensko ale aj Českú republiku.“ Služby budú v predaji cez sieť nezávislých predajcov, ktorých Antik doteraz získal už viac ako 150. Predplatené karty a set-top boxy bude možné objednať aj cez internet a najvýznamnejšie elektronické obchody a kamenné siete.

„Nechceme si nechať novú televíziu len pre seba a tak už od začiatku prinášame možnosť aj ďalším slovenským a českým operátorom celú službu využívať bez potreby vstupných investícií. Koncoví zákazníci internetových providerov tak napríklad získajú výhodnú cenu televízie v rámci svojho balíka s internetom či telefonovaním.“

Signál pre slovenských a českých klientov bude distribuovaný prostredníctvom družice Eutelsat na pozícii 16 stupňov východne. Obsah je vysielaný do vesmíru prostredníctvom tzv. Teleportu – vysielacej stanice v obci Aflenz v rakúskych Alpách. Všetky programy sú kódované systémom Conax, pričom Antik bude klientom dodávať vlastné set-top boxy pre pripojenie k TV, resp. dekódovacie moduly pre majiteľov televízorov so satelitným tunerom. Pre príjem sa odporúča anténa s priemerom 90 – 95 centimetrov. Štart satelitnej TV pre existujúcich klientov Antiku, ktorý majú príjem programov bezplatne už v cene internetu bude oznámený v najbližšom čase. Testovacie vysielanie Antiku je už dnes sledovateľné na celom Slovensku a v Čechách. Záujemcovia o satelitnú TV ako aj predajcovia sa môžu prihlásiť už dnes na stránke www.antiksat.sk.

Značky: