Ľudia z technologického centra USA, teda zo Silicon Valley prichádzajú do Washingtonu. Viacerí technologickí lídri zaujímajú významné posty v druhom funkčnom období novozvoleného prezidenta Trumpa.
Najznámejšou postavou je generálny riaditeľ Tesly a SpaceX, teda Elon Musk a tej je aj najväčšou technologickou osobnosťou v Trumpovom najužšom kruhu. Aj ďalší manažéri zo Silicon Valley zastávajú posty administratívy zvoleného prezidenta.
Trump začiatkom tohto mesiaca vymenoval investičného podnikateľa Davida Sacksa za hlavu Bieleho domu pre umelú inteligenciu (AI) a kryptomeny. Je to úplne nová funkcia určená na riadenie politiky v oblasti týchto dvoch moderných technológií.
Trump tiež vymenoval Jacoba Helberga, hlavného poradcu generálneho riaditeľa spoločnosti Palantir Technologies, za námestníka ministra zahraničných vecí pre hospodársky rast, energetiku a životné prostredie.
Jim O’Neill, investičný podnikateľ v oblasti biotechnológií a blízky spolupracovník investora Petra Thiela, sa pripojí k administratíve ako námestník ministra zdravotníctva a sociálnych služieb.
Musk a jeho kolega, technologický podnikateľ Vivek Ramaswamy povedú úplne nové Oddelenie pre efektívnosť vlády.
Mnohí z Trumpových vyvolených zo Silicon Valley podporili jeho kampaň, čo podčiarkuje odhodlanie zvoleného prezidenta odmeniť lojalitu s jeho novou administratívou.
Vo všeobecnosti technologickí lídri, ktorí kedysi pri jeho prvom prezidentskom období Trumpa kritizovali, teraz cestujú do jeho aktuálneho sídla Mar-a-Lago na Floride a viacerí z nich prispeli do jeho inauguračného fondu sumou 1 milión dolárov.
A tento rad technologických osobností zahŕňa aj Bezosa z Amazonu, Zuckerberga z Meta a Pichaia z Google ale aj generálneho riaditeľa spoločnosti Apple Tima Cooka, generálneho riaditeľa OpenAI Sama Altmana, generálneho riaditeľa TikTok Shou Zi Chewa a zakladateľa spoločnosti Google Sergeya Brina.
Čiastočne môže ísť o strategický posun, keďže priemysel sa snaží vyhnúť Trumpovmu hnevu voči tým, ktorých považuje za svojich oponentov. Tiež dúfajú, že nastupujúca administratíva zmierni postup voči technologickým spoločnostiam, ktoré za prezidenta Bidena čelili prísnej kontrole.
Zároveň to znamená, že USA môžu v ďalšom období zmeniť orientáciu na celkom nové technológie. Trump údajne plánuje opätovný návrat výroby tradičných amerických IT produktov z Činy do USA a prezident chce tomu aj výrazne finančne pomôcť, na druhej strane chce zaviesť drastické clo pre tovar dovážaný zo zahraničia.
Zdroj: The Hill
Prečítajte si tiež