Od dnešného dňa je k dispozícii anglická verzia aplikácie Cestovné poriadky pre Android. Nová verzia pre iOS vyjde do konca týždňa. Aplikácia pre chytré zariadenia, vyvinutá spoločnosťou CHAPS, tak bude pri cestovaní nápomocná aj zahraničným turistom a cudzincom žijúcim  na Slovensku.

Letný update aplikácie Cestovné poriadky prináša možnosť voľby rozhrania v angličtine. Táto funkcia bola často žiadaná nielen expatmi, ktorí našli na Slovensku domov alebo ich sem na určitý čas priviedli pracovné povinnosti, ale vo veľkej miere aj turistami a dopravcami. Všetkým zahraničným návštevníkom tak výrazne zjednoduší cestovanie vo veľkých mestách, aj po celej Slovenskej republike.

Nová verzia umožní hľadanie spojení nielen z konkrétnej zastávky, ale aj z aktuálnej polohy používateľa. Pokiaľ si zvolí v poli Odkiaľ možnosť „Moja poloha“, aplikácia vyhľadá najlepšie spojenie zo všetkých zastávok v jeho blízkosti. Výhodou tohto riešenia je aj možnosť uložiť si  často využívané relácie, napríklad „Moja poloha -> Hlavná stanica“, medzi „Obľúbené“. V okamihu, keď chce ísť používateľ na Hlavnú stanicu, zvolí túto obľúbenú reláciu a aplikácia mu vyhľadá najlepšie spojenie z blízkych zastávok. Funkcia je dostupná pre všetky systémy MHD.

Ďalšou novinkou je priame využitie kontaktov dopravcu realizujúceho spojenie. V Detailoch spojenia si užívateľ zvolí dopravcu a môže mu rovno napísať, zavolať alebo prejsť na jeho webové stránky (záleží na množstve informácií, ktoré dopravca o sebe zverejňuje).

Užívateľský komfort výrazne vylepšujú grafické upozornenia na výluky priamo vo výsledkoch hľadania spojení (predtým iba v Detailoch spojenia). Aplikácia tak používateľa upozorní, prečo sa vyhľadali iné spoje, oproti bežne odporúčaným. Informáciu  o mimoriadnych situáciách dostane čo najskôr, nie až v Detailoch spojenia. Pribudli aj wizardy (tipy) na funkcie aplikácie, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé a používatelia ich bežne nepoznajú, ako je  napríklad vyhľadanie obce/zastávky v Našepkávači jednoduchým zadávaním prvých písmen zo slov obce/zastávky, zmena nastavenia rozsahu položiek v Rozšírenom zadaní, možnosť úplného skrytia Rozšíreného zadania, šípky na stránke Mapa spojenie (Predchádzajúce a ďalšie spojenie) a pod.

Tradične boli implementované aj najčastejšie požiadavky užívateľov, v tejto verzii ide o upozornenie pre Android Wear, oneskorenie v upozornení (len Android), upozornenie aj na príchody a súvisiace grafické úpravy.

Aplikáciu a spracovanie dát zabezpečuje brnianska spoločnosť CHAPS. „Od našich známych a užívateľov, ktorí aplikáciu ukázali svojim zahraničným priateľom sme vedeli, že by veľmi uvítali rozhranie v anglickom jazyku. Preto sme im touto verziou vyšli v ústrety. Verím, že všetci užívatelia ocenia aj ďalšie vylepšenia, z ktorých je najvýraznejším možnosť vyhľadávania priamo z Moja poloha,“ hovorí Tomáš Chlebničan, konateľ spoločnosti CHAPS.

 

Značky: