Tablet, ktorý zmenil trh.

Od uvedenia prvého tabletu Apple iPad na trh uplynulo práve 5 rokov. Steve Jobs ho predstavil 27. januára 2010 a predávať sa začal 3. apríla 2010. Treba jednoznačne povedať, že iPad zmenil pomery na trhu, čo v prípade značky Apple nie je nič prekvapujúce. Zároveň dal ľudom predstavu o tom, čo to vlastne tablet je a na čo sa dá využiť.

Od začiatku bol iPad dôsledne zaradený do ekosystému Apple, a preto si ho používatelia produktov tejto značky obľúbili. Podľa analytikov sa iPad používa hlavne doma, ľudia ho používajú ako prehrávač videí, hrajú sa na ňom hry a niektorí ho využívajú aj ako počítač na prácu. To ale najčastejšie po spárovaní s Bluetooth mechanickou klávesnicou. Obľúbený je aj pri cestovaní ako zábavný spoločník.

Apple si na prvý deň predaja pripravil 300 000 kusov a za prvých 60 dní predal až 2 milióny kusov. To sú čísla, o ktorých sa konkurencii, ktorá vtedy ponúkala zariadenia podobné tabletom, mohlo len zdať. Prvá generácia iPadu však určite nebola dokonalá. Bolo to jednoznačne zariadenie určené na konzumáciu obsahu.

Možnosť tvorby obsahu priniesla až druhá generácia iPadu, ohlásená 2. marca 2011. iPad 2 mal konečne prednú a zadnú kameru a predstavený bola aj SmartCover – kryt so šikovným magnetickým uchytením. Na pultoch amerických obchodov sa iPad 2 objavil 11. marca 2011 a odhaduje sa, že Apple predal za prvý víkend pol milióna kusov tohto tabletu.

Neskor sa už pomerne dlhú dobu nepoužívalo číselné označovanie iPadov a každý nový model sa volal jednoducho „new iPad„. Presne vzaté, bez toho, aby ste nezapli iPad v neskorších verziách, nemáte príliš veľa možností ako zistiť, o akú generáciu vlastne ide.

Tretia generácia oznámená 3. marca 2012 priniesla hlavne Retina displej, teda s vysokým rozlíšením. Na trh prišla 16. marca 2012 a Apple za prvý týždeň predal 3 milióny kusov.

To, čo by sa za života Steva Jobsa asi nikdy nebolo stalo, sa prihodilo 23. októbra 2012, keď svetlo sveta uzrel iPad mini so 7,9 palcovým displejom. Zároveň bola ohlásená štvrtá generácia iPadu, ktorá do prepadliska dejín poslala starší prepojovací port a prekvapeným zákazníkom ponúkla úplne iný port Lightning. Všetko doterajšie príslušenstvo pre iPad, ale aj iPhone, sa stalo zrazu skoro nepoužiteľným.

iPadAir2-iPadMini3_nowat

V októbri 2013 sa začalo spomínať slovo vzduch a ohlásená bola asi najväčšia zmena v histórii 10-palcového iPadu – tenučký a ľahučký iPad Air . Zároveň bol ohlásený aj iPad mini s Retina displejom.

16. októbra 2014 sa začalo konečne (opäť) objavovať nejaké zmysluplné číselné označovanie v iPadoch a ohlásený bol iPad Air 2 a iPad mini 3. Oba tablety dostali rozpoznávanie odtlačkov prstov a možnosť objednania v zlatej farebnej verzii. iPad Air 2 vtedy dostal nový procesor, v prípade iPad mini 3 sa len zvýšila predajná cena.

iPadMini3-HandHold_nowat

Celkovo sa odhaduje, že Apple predal celosvetovo 250 miliónov kusov iPadov, čo je za 5 rokov úžasné číslo. Pravdou však je, že v poslednom čase sa predaju iPadov príliš nedarí. Na dohľad napr. iPad mini sa dostal iPhone 6 plus a ten si aj používatelia celkom obľúbili.

Zdroj: Apple, 9to5 a The Verge

Zdroj obrázkov: Apple

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.