Očkovanie vakcínou AstraZeneca Ministerstvo zdravotníctva s okamžitou platnosťou pozastavuje. Občan by mal mať pri očkovaní voľný výber vakcín a tento systém bude spustený pravdepodobne už od 1. júna. Súčasťou výberu vakcín by sa mal nachádzať aj Sputnik V. MZ zároveň znížilo vekovú hranicu na očkovanie vakcínou od firmy Pfizer a Moderna na 35 rokov. Je veľmi pravdepodobné, že skoro zníži na 16 rokov.

Očkovanie vakcínou Astra Zeneca súvisí jednak s obmedzenými dodávkami tejto látky na Slovensko a určite jej nepomohlo ani úmrtie po podaní tejto látky, ktoré sa na Slovensku reálne vyskytlo.

Aktuálne náhle rozhodnutie o pozastavení látky AstraZeneca samozrejme spôsobilo chaos vo vakcinačných centrách. V najbližších dňoch totiž malo dostať látku AstraZeneca viac ako 1100 ľudí ako prvú dávku. To sa však nestane a najbližšie termíny pre týchto ľudí, ktorí majú naplánovanú práve túto látku, budú presunuté na neskôr. Nie je pritom potrebné nahlasovať sa do čakárne ešte raz, celý proces prebehne údajne automaticky. Opakovane sa nemusia prihlasovať ani tí, ktorí sa už do čakárne prihlásili s očkovaním látkou AstraZeneca, ale termín ešte nedostali.

Dominantou vakcinačnou látkou na Slovensku sa stane Pfizer, ktorého v najbližších dňoch príde viac ako milión kusov. Pre ľudí, ktorí už boli očkovaní látkou AstraZeneca bude podanie tejto látky pri druhej dávke pravdepodobne dobrovoľné. Štát však má tieto látky pre prvoočkovancov odložené a tak každý, kto bude chcieť aj druhú dávku AstraZeneca, dostane ju. Do budúcna však bude  treba poriadne preveriť, ako sa prejaví miešanie vakcinačných látok.

Neregistrovaná látka Sputnik V bude mať možno samostatnú čakáreň v rámci hlavnej čakárne. Budú sa ňou môcť očkovať ľudia vo veku od 18 do 60 rokov. Samozrejme, tieto vakcinačné látky bude treba ešte zaplatiť, zatiaľ sú majetkom ruskej strany. Tá po preverení vo svojich laboratóriách potvrdila, že látka je v poriadku a možno ňou očkovať.

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.