Inteligentné žiarovky testujeme v redakcii pomerne často, nie vždy sú podľa našich predstáv.

Produkty spoločnosti AWOX nás však stále dokážu prekvapiť. Inovácie, ktoré prináša tento výrobca sa nám páčia, naozaj dávajú zmysel a úžitok pri reálnom používaní. Dlhšiu dobu sme testovali AWOX LIGHTING KIT. Ide o súpravu, ktorá sa skladá z jednej SMART RGB LED žiarovky s päticou E27 a inteligentného ovládača smart Pebble.

Prvé dojmy a inštalácia

Ihneď po vybalení sme smart žiarovku nainštalovali do klasického lustra, tak ako bežnú žiarovku. Po prvýkrát nás prekvapila intenzita maximálneho jasu žiarovky. Svieti mimoriadne jasno a pri nastavení jemne žltého odtieňa nespoznáte, že ide o RGB LED žiarovku. V miestnosti s rozmerom 7 x 3 metre plne postačia dve takéto žiarovky na plnohodnotné osvetlenie. Výkon jednej je 9 W, čo sa vyrovná 60 W klasickej žiarovke. Maximálny jas dosahuje 700 lúmenov. Inteligentný Pebble ovládač je dizajnová lahôdka z prémiových materiálov (kov/leštený plast) a hodí sa najmä do moderných domácností.

Použiteľný je ihneď, pričom už má predinštalovanú batériu s ročnou výdržou. Skladá sa z dvoch častí – magnetická základňa a samotný ovládač, ktorý je odnímateľný. Základňa sa dá priskrutkovať alebo prilepiť. Toto riešenie je ideálne a nie ste pri ňom limitovaní vaším pôvodným vypínačom na svetlá. Pebble ovládač pritom komunikuje až s ôsmimi smart žiarovkami AWOX (rôzne druhy) súčasne a môžete ho umiestniť kdekoľvek vám to vyhovuje. Rozmery žiarovky z balenia sú 113 x 65 mm a uhol svetelného záberu je 130°. Svietivosť sa odhaduje na 20 000 hodín.

Žiarovka Awox SMART RGB LED

Použitie v praxi

Ovládač i žiarovka komunikujú prostredníctvom Bluetooth 4.0 technológie. Vzdialenosť, na ktorú dokážu zariadenia komunikovať presahuje 10 metrov. To je postačujúce, nakoľko sa nepredpokladá, že budete konfigurovať žiarovku v obývačke zo vzdialenej spálne. Ovládač má integrovaný jeden spínač, ktorý spolupracuje s gyroskopom a magnetickým potenciometrom. Máte teda na výber z viacerých kombinovaných povelov pre vaše žiarovky, od zmeny intenzity jasu, až po zmenu farebnej škály (len RGB žiarovky). Nechýba nočný režim – stlmenie svetla jednoduchým otočením ovládača na zadnú stranu.

Gestá môžu vyzerať aj takto: zdvíhaním ruky s ovládačom pridávate jas, ak dáte ruku do boku, zmeníte farbu žiarovky alebo s ním zatrasiete a vrátite pôvodné nastavenie svetla.

Ovládacie gestá sú vykonávané pohybom, doplneným o stláčanie. Takýchto gest je viacero a záleží na vás, ktoré budete používať. Zapnutie a vypnutie žiaroviek je základným kliknutím. Magnet má funkciu potenciometra a otáčaním ovládača v základni regulujete jas. Nové párovanie so žiarovkou sa vykonáva trojklikom a reset ovládača je malým tlačidlom pri batérii. Mechanická funkčnosť ovládača je výborná, ale pohybové gestá majú občas tendenciu nepresnosti. Celkovo hodnotíme toto riešenie ako veľmi zaujímavé a funkčné. Páči sa nám, že ovládač môžeme mať so sebou napr. v posteli, a tak je o pohodlie postarané.

 

Aplikácia

Na ovládanie žiaroviek môžete okrem Pebble ovládača použiť aj smartfón alebo tablet. Podporované OS sú Android a iOS. Bezplatná aplikácia AWOX Smart Control ponúka dobrú funkcionalitu. Aktívne AWOX smart žiarovky (viacero druhov) vyhľadá automaticky, pričom ich môžete ihneď ovládať a konfigurovať. V aplikácii žiarovky zapínate, vypínate alebo vytvárate skupiny z viacerých zariadení, ktoré ovládate súčasne. Sú tu možnosti zmeny farebnej palety podľa predstáv, obľúbené farby, jas, rôzne farebné témy, viacero režimov cirkus (výmena farieb po sebe) alebo režim hudba.

Vtedy slúži aplikácia ako hudobný prehrávač (aj na pozadí) a žiarovky sledujú hudbu, pričom menia jas a farbu. Páči sa nám možnosť časovaného zapnutia a vypnutia žiaroviek. V aplikácii sa konfiguruje aj ovládač pebble. Jednotlivé žiarovky, ktoré má súčasne ovládať, sa pridávajú práve tu. Samostatne ovláda len jednu spárovanú žiarovku. Ďalšou možnosťou je zakázať ovládaču jednotlivé gestá, ak by vám nevyhovovali.

Verdikt

Ak hľadáte skutočné smart riešenie osvetlenia, už ste ho práve našli. Žiarovka z balenia sa dá kúpiť aj samostatne, bez ovládača a my ju odporúčame. Je to RGB LED žiarovka, ale jej možnosti a výkon sú skutočne vynikajúce. Ovládač Pebble je inovatívne riešenie, ktoré dobre funguje, má veľa možností, ale ešte by potreboval trošku doladiť, najmä v režime gestá. Zmätený je v prípade, ak ovládate žiarovky striedavo – raz cez aplikáciu a raz cez ovládač. Nie je to však nič nezvládnuteľné. Aplikácia funguje s Androidom výborne a všetky vlastnosti sú funkčné. V prípade iPhone nám nefungoval hudobný prehrávač. Celá súprava je vysoko návyková a funkčná, cenovku by sme si priali nižšiu.

Zapožičal: Bronso
Cena súpravy: 84,99 EUR

Tento článok vyšiel aj v tlačenom januárovo-februárovom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE