Čo hovoríte na nano technológie? Čo tak asi kedysi hovorili na ľudia na nosenie okuliarov? Ako je to vlastne s bio hackingom v praxi – využili by ste ho alebo odmietli?

Keď sa povie bio hacking, nemusí to nutne znamenať veľký zásah do tela. Predstaviť si pod ním môžeme čokoľvek. Zatiaľ však aj z pohľadu do histórie nie je takéto pridávanie si vylepšení ničím výnimočné. Je to skôr otázkou doby prijatia, než otázky či vôbec niečo také využiť.

Áno, reč je aj o bežných okuliaroch. Podľa nálezov sa používali približovacie sklá aj faraóni alebo Gréci. Na tú dobu išlo rozhodne o high-tech vylepšenie, dnes by sme snáď povedali, že používali nositeľné príslušenstvo.

Zdroj: Getty Images

Zdroj: Getty Images

Zoberte si, že také okuliare alebo šošovky používame bežne. Výnimkou nie je ani umiestňovanie objektov priamo na oko, ako súčasť módy. Tetovanie taktiež nie je nič výnimočné a raz príde doba, kedy bude meniť farbu alebo kompletné kresby. Z počítačovej analógie tipujem, že najprv bude meniť 16 odtieňov sivej, potom prejde na 256 farieb a nakoniec na 16,7 mil. :-).

Zdroj: MICHAEL KOOREN/REUTERS

Zdroj: MICHAEL KOOREN/REUTERS

V súčasnosti už existujú ľudia, ktorí majú implantované nejaké rozšírenie svojich schopností. Napríklad vďaka čipu vidia rozšírené spektrum farieb.

Postoje k podobným technológiám sa líšia, no v zásade by sa dalo hovoriť o tom, že sme konzervatívni. Až do chvíle, keď sami takúto technológiu alebo pridanie niečoho čo nie je naše nepotrebujeme. Napríklad umelú kožu na popáleniny. Tejto oblasti sa tak trochu dotýka aj plastická chirurgia. Je prirodzené, že mnohí z nás by sme si nič podobné do tela nenechali zaviesť a mnohí ani nechápeme druhých. Vadí vám niečo na vašom vzhľade? Možno áno možno nie. Ak aj áno, môže ísť o subjektívne hodnotenie vášho vzhľadu. Je to asi tak, ako keď sa nejaká krásavica vyjadrí o tom, že by si určite nedala robiť plastiku. Chápem ju, keby som vyzeral ako ona, tiež by som si ju nedal spraviť. Na druhú stranu úplne chápem, že vylepšenie tej alebo inej časti tela niekomu doslova „chýbalo ku šťastiu“. Väčšinou sa toto slovné spojenie hovorí ironicky, no myslím ho vážne. Ak je to v silách vedy a človek má možnosť vylepšenia svojich (objektívnych / subjektívnych) nedostatkov, nie je problém to využiť.

Nuž, niekedy je aj výsledné hodnotenie výrazne subjektívne. Ale ak to konkrétnej osobe pomôže cítiť sa lepšie, prosím.

Nuž, niekedy je aj výsledné hodnotenie výrazne subjektívne. Ale ak to konkrétnej osobe pomôže cíitť sa lepšie, prosím.

Presne ako napríklad laserovú operáciu očí. Viem, nie je to úplne identické porovnanie, ale máte na výber. Buď nosiť na nose fľaškové sklá alebo sa nechať vylepšiť. Keď už sme pri okuliaroch. Slnečné sú to istým spôsobom doplnkom modernej doby. Myslím, že keď budem ja na dôchodku, moja šošovka sa bude stmievať automaticky podľa okolitého osvetlenia, nielen podľa slnka. Odvážny krok? Deti to budú mať bežne a cez appku v mobile si budú meniť farby šošoviek a na ulici sa tým zabávať.

Vynikajúci príklad wearables z roku 2077 je v aktuálnom seriáli Continuum. Tam hlavná protagonistka používa špeciálny čip, ktorý jej umožní vykonávať policajnú prácu. Avšak je prenesená v čase o niekoľko desiatok rokov do skoršej doby a v tej našej musí svoje rozšírenia tajiť. Totiž mať v oku špeciálny čip, ktorý meria a vyhodnocuje biologické procesy človeka alebo umožňuje v hlave premietnuť videný záznam a doslova si ho „previnúť“ je v našom roku značné sci-fi.

Odporcovia vylepšovania ľudského tela možno trochu poopravia názor nad umelými kĺbmi. Pred 500 rokmi by ste si niečo takéto poriadne zlízli a nemuseli takýto nápad „rozchodiť“. Dnes ak vynecháme peniaze (hoci teda vynechávame ozaj podstatnú vec 🙂 ), nie je problém nahradiť opotrebovaný kĺb v ľudskom tele. Myslíte, že ľudia, ktorí vďaka tomu chodia vám dakedy povedia, že by si v živote nič nenechali dať do tela…?

Cez všetky uvedené aj neuvedené možnosti vnímam bio hacking, ako nevyhnutný krok do budúcna. Vnímam implantovanie, transplantovanie a iné zlepšujúce alebo ozdravné zásahy do ľudského tela takmer na 100% pozitívne. Samozrejme, vždy je to otázka etiky, potrieb, doby a toho, čo v danej dobe budeme považovať za bežné a normálne. Dnes sú to umelé kĺby, protetická noha alebo ruka, o 15 rokov to môže byť umelá koža implantovaná ambulantne alebo napríklad pridanie pamäťového čipu ako boj proti Alzheimerovej chorobe.

Väčšinový názor a vnímanie vyjadrené v nadpise končím tento blog mojím názorom – rozhodne áno.

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.