Na tomto prípade vidno, že súdy majú ešte trochu zdravého rozumu.

Celá kauza sa týka otázky, či je používanie AdBlock Plus porušovaním autorských práv alebo nie. Správu priniesol web TorrentFreak. Mediálna spoločnosť Axel Springer, ktorá vlastní rôzne média aj na Slovensku podala žalobu na súd proti praktikám spoločnosti Eyeo GmbH. To je spoločnosť, ktorá stojí za vývojom softvéru AdBlock Plus, ktorý poznáte z prehliadačov webu vo forme doplnku.

Podľa Axelu ide o zasahovanie do stránky a tým, že sa zamedzuje zobrazenie reklamy, ide o porušenie autorských práv stránky ako produktu. Ťahanice po regionálnych súdoch sa skončili v apríli 2018 na Najvyššom súde v Nemecku, ktorý skonštatoval, že o žiadne porušenie autorských práv nejde, resp. zákon o hospodárskej súťaži.

Spoločnosť však s verdiktom nebola spokojná, keďže o rok neskôr podala novú žalobu, teraz už z iných dôvodov. Najnovšie mediálny vydavateľ tvrdil, že blokovať reklamy mení kód stránky. Na to sa vývojár AdBlock Plus ohradil, že ide o niečo absurdné. Mediálna spoločnosť sa snažila prirovnať ich spor k sporu, o ktorom sa rozhodlo v roku 2012 a týka sa Sony Playstation Portable. V tomto prípade totiž súd uznal, že úprava pamäťových blokov hry na fungovanie tzv. cheatov, je zásah do revízie softvéru.

Teraz je však situácia odlišná, aspoň podľa súdu v Hamburgu, ktorý v piatok celú žalobu zamietol. Podľa súdu nejde o neoprávnené rozmnožovanie alebo zasahovaniu do počítačových programov v zmysle autorského zákona. Zmena je v tom, že súbory, ktoré sa načítajú zo servera, sa do počítača nainštalujú so súhlasom používateľa. Blokovač síce defacto mení štruktúru zobrazenia, no nijako nemení kód stránky. Je to podobné ako keď v prehliadači Vivaldi zakážete zobrazovanie obrázkov na stránkach. Len zmeníte podobu, v akej ste si stránku zobrazili.

Súd sa vyjadril, že by v opačnom prípade neprimerane zasahoval do slobody používateľov a žiadna spoločnosť nemá právo zakázať používateľom, aby si sami zvolili nastavenie prehliadača. K tejto téme je množstvo diskusie, no faktom je, že dnešné stránky používane príliš mnoho skriptov a reklám. Kto používa blokovač v nejakej forme a ukazuje mu počet blokovaných prvkov, na jednej stránke ich dosiahne desiatky a to je naozaj mnoho. Možno je na čase sa zamyslieť aj na strane vydavateľov nad iným postupom či speňažením ich úsilia a práce.

Zdroj: TorrentFreak

Prečítajte si aj:

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.