Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V poradí už 20. vozidlo BMW Art Car sa dnes prvýkrát predstavilo verejnosti v parížskej galérii Centre Pompidou. Projekt, ktorý navrhla renomovaná súčasná umelkyňa z New Yorku, Julie Mehretu, premieňa pretekárske vozidlo BMW M Hybrid V8 na performatívne umelecké dielo, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu spojenia vozidiel BMW Art Cars a pretekov. Len niekoľko týždňov po svetovej premiére vo francúzskom hlavnom meste bude najnovší prírastok do povestnej kolekcie BMW Art Car štartovať na pretekoch 24 hodín Le Mans.

„Celý projekt BMW Art Car je o invencii, o predstavivosti, o posúvaní hraníc možného. Nemyslím si, že toto vozidlo je niečo, čo by sa malo vystavovať. Pozerám sa naň ako na niečo, čo bude pretekať v Le Mans. Je to performatívna maľba. Moje dielo a vozidlo BMW Art Car vzniklo v úzkej spolupráci so športovými a konštruktérskymi tímami,“ hovorí Julie Mehretu. „BMW Art Car bude dokončené až po skončení pretekov.“

Spolupráca medzi značkou BMW a Julie Mehretu zahŕňa aj spoločný záväzok k vytvoreniu série Panafrických translokálnych mediálnych workshopov pre filmárov, ktoré v rokoch 2025 a 2026 navštívia rôzne africké mestá a vyvrcholia veľkou výstavou v múzeu súčasného afrického umenia Zeitz Museum of Contemporary Art Africa v Kapskom Meste.

„Vozidlá BMW Art Car tvoria základnú súčasť našich globálnych aktivít v kultúre. Už takmer 50 rokov spolupracujeme s umelcami, ktorých rovnako fascinuje mobilita a dizajn, ako aj technológie a motoršport. Vízia pretekárskeho vozidla od Julie Mehretu predstavuje mimoriadne silný príspevok do našej kolekcie BMW Art Cars,“ povedal Oliver Zipse, predseda predstavenstva spoločnosti BMW AG. „Julie Mehretu vytvorila viac než len úžasné vozidlo Art Car. Jej nápady nám poskytli impulz na rozšírenie našich kultúrnych aktivít spojených s Art Car na podporu kreativity mladých umelcov v Afrike.“

Vznik performatívnej maľby

Ústredné motívy tvorby Julie Mehretu vždy tvorili priestor, pohyb a energia. Pre dizajn v poradí 20. vozidla BMW Art Car prvýkrát premenila dvojrozmerný obraz na trojrozmerný objekt, čím sa jej podarilo vniesť do formy dynamiku. Julie Mehretu použila ako východiskový bod pre svoj dizajn farebný a tvarový slovník svojej monumentálnej maľby Everywhen (Kedykoľvek) (2021 – 2023). Dielo momentálne možno vidieť na veľkej retrospektíve umelkyne v Palazzo Grassi v Benátkach a následne sa stane súčasťou stálej zbierky Múzea moderného umenia (MoMA) v New Yorku, ktorému bolo darované.

Abstraktná vizuálna podoba vznikla na základe digitálne upravených fotografií, ktoré prekrýva niekoľko vrstiev bodkových mriežok, neónových závojov a čiernych znakov charakteristických pre tvorbu Julie Mehretu. „V štúdiu, kde som mala model BMW M Hybrid V8, som práve sedela pred obrazom a pomyslela som si, čo by sa stalo, keby sa podarilo vytvoriť ilúziu, že vozidlo prejde obrazom a navzájom sa prepoja,“ hovorí Julie Mehretu. „Myšlienkou bolo prepojenie vozidla a obrazu. Stále som videla, ako sa obraz vpíja do vozidla. Dokonca aj obličky masky chladiča vdýchli obraz.“

Vozidlá BMW Art Car s históriou v Le Mans sa stretnú na Concorso d’Eleganza

Fúziu obrazu a vozidla sa podarilo zrealizovať pomocou 3D mappingu, ktorým sa motív preniesol do tvarov vozidla. Prepracovaná fólia umožňuje plne polepenému vozidlu BMW M Hybrid V8 súťažiť na pretekoch 24 hodín Le Mans. Piloti tímu BMW Motorsport Sheldon van der Linde (RSA), Robin Frijns (NED) a René Rast (GER) odštartujú 15. júna na Circuit de la Sarthe s 20. vozidlom BMW Art Car so štartovým číslom 20. Rovnako ako oni, aj Julie Mehretu netrpezlivo očakáva preteky: „Bola som sa pozrieť na BMW M Hybrid V8 na pretekoch v Daytone a tento zážitok ma ohromil. Dizajnéri, inžinieri, špecialisti na aerodynamiku a mnohí ďalší kreatívni ľudia pracovali na tom, aby vozidlo posunuli na hranicu jeho limitov. Keď teraz vyjde na pretekársku dráhu, splní sa mnoho snov.“

Pred pretekmi sa BMW Art Car Julie Mehretu na ceste do Le Mans predstaví na Concorso d’Eleganza vo Villa d’Este pri jazere Como. V rámci výstavy historických vozidiel, ktorú organizujú spoločnosť BMW Group a Grand Hotel Villa d’Este, predstaví 20. vozidlo z BMW Art Car Collection samotná Julie Mehretu. Na pôde vily Erba sa predstaví spolu s vozidlami z kolekcie BMW Art Cars od Alexandra Caldera (1975), Franka Stellu (1976), Roya Lichtensteina (1977), Andyho Warhola (1979), Jenny Holzer (1999) a Jeffa Koonsa (2010), pričom všetky tieto vozidlá štartovali na pretekoch v Le Mans. Julie Mehretu bude v nedeľu 26. mája 2024 rozprávať o vzniku 20. vozidla BMW Art Car v umeleckej diskusii s Adrianom van Hooydonkom, riaditeľom BMW Group Design.

Inšpirácia pre mladých umelcov: Panafrické translokálne mediálne workshopy

Spolupráca medzi značkou BMW a Julie Mehretu od začiatku presahovala samotný automobil. Vyvrcholí po pretekoch 24 hodín Le Mans projektom pre začínajúcich umelcov na africkom kontinente s názvom The PanAfrican Translocal Media Workshops. Partneri sa spoločne zameriavajú na kreatívny potenciál na celom africkom kontinente, kde spoločnosť BMW Group vzdelávacími projektmi už viac ako 50 rokov prispieva k sociálnej zodpovednosti.

Julie Mehretu a Mehret Mandefro, na Emmy nominovaná producentka, spisovateľka a spoluzakladateľka inštitútu Realness Institute, ktorý sa snaží posilniť mediálny ekosystém v Afrike, zorganizujú počas celého roku 2025 workshopy v rôznych afrických mestách a regiónoch. Projekt chce poskytnúť umelcom a filmárom priestor na spoluprácu a výmenu nápadov. Tieto stretnutia ponúknu umelcom fórum na rozvoj nových ciest k spravodlivej občianskej budúcnosti vo svojich komunitách.

Séria PanAfrican Translocal Workshop navštívi mestá Dakar (Senegal), Marrákeš (Maroko), Kigali (Rwanda), Lagos (Nigéria) a Kapské Mesto (Južná Afrika). Výsledky workshopov sa v prvej polovici roku 2026 predstavia spolu s 20. vozidlom BMW Art Car v múzeu súčasného afrického umenia Zeitz Museum of Contemporary Art Africa v Kapskom Meste.

Spoločnosť BMW Group tak dôsledne pokračuje vo svojej desaťročia trvajúcej podpore filmových a kreatívnych talentov: od série krátkych filmov The Hire a partnerstva s Medzinárodným filmovým festivalom v Cannes, až po akvizíciu diel študentov z umeleckých akadémií v susedstve závodov spoločnosti po celom svete.

Umelkyňa

Julie Mehretu je svetovo uznávaná americká maliarka. Narodila sa v roku 1970 v Addis Abebe, hlavnom meste Etiópie. Ako sedemročná sa spolu s rodinou presťahovala do USA. Žije a pracuje v New Yorku a v Berlíne.

Mehretuovej tvorba v maľbe, kresbe a grafike zapája diváka do dynamického vizuálneho vyjadrenia súčasnej skúsenosti, zobrazenia sociálneho správania a psychogeografie priestoru prostredníctvom skúmania palimpsestov histórie, od geologického času, až po súčasnú fenomenológiu spoločnosti.

Mehretu dostala bakalársky titul na Kalamazoo College v Michigane, strávila rok v zahraničí na Cheikh Anta Diop University v Dakare v Senegale a magisterský titul vo výtvarnom umení s vyznamenaním získala v roku 1997 na The Rhode Island School of Design. Mehretu sa môže pýšiť množstvom ocenení, vrátane MacArthur Award (2005), The Berlin Prize: Guna S. Mundheim Fellowship na Americkej akadémii v Berlíne (2007) a Ministerstvo zahraničných vecí USA jej udelilo ocenenie Medal of Arts (2015). Prehľad Mehretuovej práce v polovici kariéry z rokov 2019 až 2023 sa nedávno uskutočnil v LACMA (Los Angeles), High Museum (Atlanta), Whitney Museum of American Art (New York) a The Walker Museum of Art (Minneapolis). Jej najväčšiu európsku sólo výstavu s názvom Ensemble otvorili 17. marca 2024 v Palazzo Grassi v Benátkach.

Mehretu je členkou Americkej akadémie umenia a literatúry, Americkej akadémie umení a vied a Národnej akadémie dizajnu. Globálne ju zastupuje Marian Goodman Gallery. Vystavuje aj s White Cube v Londýne a Carlier Gebauer v Berlíne.

Vyjadrenie poroty k 20. vozidlu BMW Art Car

Julie Mehretu v roku 2018 jednohlasne vybrala porota zložená z vysokopostavených predstaviteľov medzinárodného umeleckého sveta, aby vytvorila 20. vozidlo BMW Art Car. Porota zahŕňala renomovaných kurátorov a riaditeľov múzeí z rôznych krajín ako sú napríklad Koyo Kouoh, výkonná riaditeľka a hlavná kurátorka, Zeitz MOCAA, Kapské Mesto; Hans-Ulrich Obrist, umelecký riaditeľ Serpentine Galleries, Londýn; a Cecilia Alemani, riaditeľka Donald R. Mullen, Jr. a hlavná kurátorka High Line Art, New York.

Pri príležitosti svetovej premiéry vozidla BMW Art Car od Julie Mehretu v Paríži členovia poroty zverejnili toto vyhlásenie: „Sme nadšení z Juliinho BMW Art Car! Okwui Enwezor už počas zasadnutia poroty označil jej dielo ako zhmotnenú dynamiku a v tomto prípade sa o pretekárskom vozidle BMW M Hybrid V8 nedá povedať nič lepšie. Jej prvé trojrozmerné dielo spája jej estetiku a formálny jazyk s myšlienkou poruchy a rozmazania a mení rýchlosť na vnútorný zážitok. Tento energický priestor je rovnako divoký a konkurencieschopný v pretekoch, ako aj ambiciózny ako kreatívne ihrisko fantázie. Nielen, že vzdáva poctu vozidlám Art Car, ktoré stvorili umelci ako Jenny Holzer a Frank Stella, ale zároveň vytvára aj vizuálne prepojenie od Mad Maxa po grafity a pouličné umenie, čím v rámci série BMW Art Cars vytvára jedinečné dielo.“

BMW M Hybrid V8

Plátno pre 20. vozidlo BMW Art Car poskytol model BMW M Hybrid V8. Nové pretekárske vozidlo od BMW M GmbH využíva hybridný pohon s výkonom približne 470 kW (640 k), ktorý tvorí 4,0-litrový motor V8 spolupracujúci s elektromotorom (najvyššia rýchlosť: až 345 km/h, v závislosti od tvaru pretekárskeho okruhu).

Počas tohtoročných oficiálnych pretekov vytrvalostných majstrovstiev sveta FIA World Endurance Championship sa BMW M Hybrid V8 postaví medzi silnú konkurenciu v kategórii Hypercars. Vozidlo bude súťažiť aj v pretekoch 24 hodín Le Mans. Pôjde o prvý prototyp od BMW M Motorsport od čias vozidla BMW V12 LMR, ktoré vyhralo klasické preteky v roku 1999.

Kolekcia BMW Art Car

Kolekciu BMW Art Car už od roku 1975 vytvárajú renomovaní umelci z celého sveta. Iniciatíva vzišla od francúzskeho pretekárskeho jazdca a milovníka umenia Hervé Poulaina, ktorý sa spolu s vtedajším šéfom BMW Motorsport Jochenom Neerpaschom spýtal svojho priateľa a výtvarníka Alexandra Caldera či by mu mohol pomaľovať auto. Výsledkom bolo BMW 3.0 CSL, ktoré v roku 1975 súťažilo v pretekoch 24 hodín Le Mans a stalo sa miláčikom divákov.

Následne vznikla kolekcia BMW Art Car. V nasledujúcich rokoch ju o ďalšie kúsky obohatili renomovaní umelci ako Frank Stella, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Robert Rauschenberg, Esther Mahlangu, David Hockney, Jenny Holzer, Ólafur Elíasson a Jeff Koons, každý vo svojom vlastnom štýle. Čínska multimediálna umelkyňa Cao Fei a americký konceptuálny umelec John Baldessari predstavili v rokoch 2016 a 2017 vozidlá BMW Art Car založené na modeloch BMW M6 GT3 a GTLM. BMW Art Cars sa nevystavujú len v domácom múzeu BMW Museum v Mníchove, ale ako súčasť medzinárodných výstav vyrážajú aj na turné po celom svete.

Art Car Andyho Warhola malo ako vôbec prvé vystavené Art Car na Slovensku svoju premiéru pred dvoma rokmi v galérii Danubiana – link. Tento projekt si odniesol aj niekoľko odborných ocenení  – link.

Značky: