Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Budúcnosť radosti z jazdy je elektrická, bez lokálnych emisií a charakterizuje ju aj pre BMW typický športový pocit, ktorý vyjadruje nielen dynamické schopnosti, ale aj emocionálne bohatý sluchový zážitok. BMW IconicSounds Electric prináša pre modely BMW poháňané plne elektrickým alebo plug-in hybridným pohonom nezameniteľné zvukové portfólio.

Výsledkom spolupráce hudobného skladateľa Hansa Zimmera a Renza Vitaleho, ktorý je v BMW Group kreatívnym riaditeľom pre zvuk, je charakteristický jazdný soundtrack. Zákazníci ho čoskoro budú môcť vyskúšať vo verzii vyvinutej špeciálne pre elektrifikované vozidlá BMW M. „Každé BMW má svoj vlastný charakter, ktorý sa odráža vo zvuku, ktorý vydáva,” hovorí tvorca filmovej hudby a držiteľ Ceny Akadémie Hans Zimmer. „Tak sme pre elektricky poháňané modely BMW M vyvinuli zvukový systém jazdy, ktorý obzvlášť živo zdôrazňuje emocionálny zážitok z jazdy a vďaka nemu ich výkon možno precítiť s ešte väčšou intenzitou.”

Hans Zimmer sa už dávnejšie zapojil do vývoja inšpirujúceho ready-to-drive zvuku pre elektricky poháňané modely BMW, ktorý po stlačení tlačidla Start/Stop prináša pocit vzrušenia aj pri elektrickom pohone. Najnovšia kapitola tejto spolupráce sa týka jazdných zvukov pre modely BMW iX a BMW i4, vrátane odlišného zvuku pre špeciálnu verziu M modelu BMW i4.

Kým ticho elektrickej jazdy ponúka bezprecedentnú úroveň pohodlia, zážitok z jazdy trochu stráca na emocionálnosti. Do toho vstupuje BMW IconicSounds Electric a prináša úsmev na tváre zákazníkov dychtivých zažiť číru radosť z jazdy všetkými zmyslami. V budúcnosti radosť z jazdy umocní akustická spätná väzba na každý pohyb akcelerátora. Podobne, ako si v kabíne možno vybrať jazdné režimy jediným stlačením tlačidla, jazdný systém tiež preberá podnety z danej jazdnej situácie a osobných preferencií vodiča. V základnom nastavení zapája systém BMW IconicSounds Electric pozoruhodne čisté zafarbenie zvuku so sférickými komponentmi, aby tak vyjadril základný charakter elektricky poháňaného modelu značky BMW. Objímajúcu a príjemnú atmosféru vytvorí režim COMFORT, najskôr v BMW i4. Ale keď vodič zošliapne akcelerátor, okamžite sa prejaví priamy vzťah medzi spôsobom riadenia vozidla a zvukom, ktorý vydáva: zvukový zážitok sa prehlbuje so stúpajúcou rýchlosťou a záťažou. V režime SPORT je zvukové spektrum vozidla dominantnejšie a silnejšie, obzvlášť pri zvukoch, ktoré sú priamou reakciou na jazdnú situáciu. Procesy pohonu sa registrujú v milisekundách a akceleráciu, zmeny záťaže alebo rekuperáciu sprevádzajú vhodné zvukové kulisy. Iba pri jazde v režime ECO PRO je akustická spätná väzba zredukovaná na nulu. Ticho pohonu tak podčiarkuje vodičovo rozhodnutie pre ultra účinný štýl jazdy.

Vo verzii vyvinutej špeciálne pre elektrifikované modely BMW M je jazdný zvuk modelu BMW i4 nabitý extra energiou. Okrem toho, rozdiel medzi režimami COMFORT a SPORT je obzvlášť silný. Všeobecne, zvuk pohonu zobrazuje menej harmonický, ale príjemne vzrušujúci a technický profil. Akcelerácia odpáli silné stupňovanie zvuku a autenticky odráža charakter výkonu vozidla. „Keď zošliapnete pedál vo verzii M, máte zrazu zimomriavky po celom tele,” hovorí zvukový majster Renzo Vitale. „Preniesli sme tento pocit do zvuku jazdy, ktorý vyjadruje spojenie mimoriadnej sily a prúdiacej energie.”

Hans Zimmer a Renzo Vitale už spolu vyvinuli zvukový systém jazdy pre model BMW Vision M NEXT odhalený v roku 2019 a pre BMW Concept i4, ktorého výslek sa predstaví budúci rok. Mnoho z toho, čo sa naučili pri tomto tvorivom procese, vložili do dizajnu zvuku budúcich sériovo vyrábaných vozidiel.

Očakáva sa, že nové jazdné zvuky vyvinuté v spolupráci s Hansom Zimmerom, sa v priebehu roka 2022 objavia v modeloch BMW i4 a BMW iX. IconicSounds Electric bude štandardom v modeli BMW iX a na požiadanie pre model BMW i4. Do vozidiel so skorším dátumom výroby bude možné nové zvuky spätne importovať prostredníctvom aktualizácií na diaľku Remote Software Upgrade – ak si to zákazník bude želať. Nové spektrum zahŕňa jeden zvuk ready-to-drive a jeden zvuk zastavenia, plus zvukový systém jazdy, ktorý bude k dispozícii v relevantných verziách modelov BMW a vo vozidlách BMW M s elektrifikovaným pohonom.

Značky: