Pokojne, bez emisií a rýchlosťou až do 20 km/h. Presne tak sa teraz dá jazdiť po mestách. Skladacia kolobežka BMW Motorrad X2City začne ponúkať svoje služby verejnosti ako prvé elektrické vozidlo vytvorené podľa nových predpisov nemeckej spolkovej vlády, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2019. Okrem bežných ciest môže BMW Motorrad X2City využívať aj cyklistické chodníky rovnako ako bicykel.

BMW Motorrad X2City už predčasne spĺňa predpisy pre novú triedu malých elektrických vozidiel, ktoré vznikajú v Nemecku. Tie na zvýšenie komfortu predpisujú použitie nového pedálu. Vďaka nemu po prvotnom rozbehu (min. 6 km/h) s každým dotykom pedála kolobežka o čosi zrýchli, až kým nedosiahne požadovanú rýchlosť. Po stlačení pedála umiestneného na podlahe bude kolobežka udržiavať aktuálnu rýchlosť až do momentu ďalšieho zrýchľovania. Vďaka nemu je jazda na kolobežke BMW Motorrad X2City jednoduchšia, bezpečnejšia a pohodlnejšia. Dôraz na bezpečnosť sa prejavil aj v špičkových komponentoch použitých na brzdy, pneumatiky a osvetlenie.

V prípade pohonu sa BMW Motorrad X2City spolieha na osvedčený motor zabudovaný v kolese a vybavený voľnobehom. O dodávku energie do elektromotora sa stará 408 Wh lítiovo-iónová batéria zabudovaná v podlahe, ktorá je zároveň chránená pred dažďom a striekajúcou vodou. Vďaka nej kolobežka dôjde do vzdialenosti 20 až 30 km. To je absolútne dostačujúca hodnota a zabezpečuje mobilitu nielen v mestskom prostredí. BMW Motorrad X2City zrýchli na maximálnu rýchlosť do 20 km/h, prípadne na niektorú z prednastavených rýchlostí, ktoré sa dajú zvoliť ovládacím prvkom na riadidlách (8, 12, 16, 18 a 20 km/h).

Nabíjanie modelu BMW Motorrad X2City je veľmi pohodlné. Slúži na to buď samostatná zásuvka, alebo sa ľahká batéria môže po vybratí nabíjať aj priamo. V oboch prípadoch sa BMW Motorrad X2City pohodlne nabíja z bežnej domácej zásuvky a plne nabitá batéria je na poskytovanie ďalšej radosti z jazdy pripravená už po 2,5 hodine. BMW Motorrad X2City myslí aj na mobilné telefóny. Tie sa dajú počas jazdy nabíjať cez zabudovanú USB zásuvku. Do budúcna je na prípadnú komunikáciu s aplikáciou pripravené aj bluetooth rozhranie.

Nosenie prilby nie je na kolobežke BMW Motorrad X2City povinné, no odporúčané. Predaj sa začína vo februári 2019. BMW Motorrad X2City sa bude dodávať v štyroch atraktívnych farbách sivá, modrá, červená a čierna, pričom ceny sa v Nemecku začínajú od 2 399 eur.

Značky: