Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V rámci Art Projektu Kultúrneho inštitútu Googlu je oddnes možné obdivovať aj pouličné umenie z bratislavských ulíc. Google v spolupráci s organizátormi Bratislava Street Art Festivalu sprístupňujú najimpozantnejšie diela, ktoré mohli Bratislavčania, návštevníci hlavného mesta, ale aj turisti vidieť v jeho uliciach. 

Google Street Art Projekt_zbierka Bratislava Street Art Festival_3

Street Art Projekt je dnešným dňom obohatení o diela od 55 nových partnerov z 19 krajín sveta. Súčasťou zbierok Street Art Projektu sa stali pouličné produkcie medzinárodného tímu graffiti umelcov vytvorené v rámci Bratislava Street Art Festivalu, ktorý je pravidelnou súčasťou bratislavského festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti. V centre pozornosti stoja veľkoformátové maľby – graffiti, ktorými profesionálni umelci zo Slovenska aj zahraničia v minulosti skultúrnili rôzne verejné priestranstvá hlavného mesta. V bratislavských uliciach ste mohli vidieť graffiti od slovenského umelca Anima (vytvorené v roku 2012) s realistickým tieňovaním a komixovým spracovaním, či od Alexisa Diaza (vytvorené v roku 2013) pochádzajúceho z Portorika, ktorého diela sú prepracované do posledného detailu, každý ťah a línia sú veľmi precízne.

 

Street Art Projekt predstavil Kultúrny inštitút Google v júni minulého roka. Pouličné výtvarné umenie má špecifický charakter, keďže diela nie sú vystavované v galériách, či múzeách, plátnom týchto umelcov sú verejné miesta. V mnohých prípadoch však toto umenie zobrazené na stenách, či múroch v uliciach miest je len dočasné. V rámci Street Art Projektu sa používatelia dozvedia viac o histórii tohto umenia, vďaka Street View technológiám sa môžu preniesť do Paríža, či Švédska a pripravených je aj mnoho online výstav z rôznych kútov sveta, vrátane najdlhšej open air galérie v Berlíne. Street Art môže byť tiež formou vyjadrenia názoru, či aktivizmu umelca (Chille), prípadne aj politického protestu (Londýn).

 

Ďalší ročník Bratislava Street Art Festivalu sa uskutoční v júni tohto roka. A opäť sa bude snažiť spríjemniť každodennú rutinu obyvateľom Bratislavy, ale aj zaujať návštevníkov tohto krásneho mesta, okrem výtvarného umenia prinesie aj rôzne umelecké a performatívne produkcie, ktoré sú späté s priestorom ulice.

Google Street Art Projekt_zbierka Bratislava Street Art Festival

 

Google si pre milovníkov umenia pripravil ešte jedno prekvapenie. Pre používateľov prehliadača Chrome vytvoril rozšírenie, vďaka ktorému sa pri otvorení nového okna v prehliadači zobrazí jedno umelecké dielo dostupné v rámci Google Art Projektu.

 

Štatistiky Street Art Projektu:

 • Zapojených je 86 partnerov z 34 krajín
 • Zahŕňa diela vyše 3 500 umelcov
 • Zobrazuje vyše 10 000 umeleckých diel vrátane deviatich v supervysokom rozlíšení (tzv. gigapixel)
 • Dostupných je vyše 260 online výstav, ktoré sa venujú histórii tohto umenia, jednotlivým umelcom, ako aj miestam, kde vznikli ich maľby
 • Kultúrny inštitút v spolupráci s partnermi prináša aj ďalšie obohatenie tohto projektu:
  • Obrázky vo vysokom rozlíšení
  • Online výstavy
  • Street View pohľad
  • Mobilné aplikácie
  • Tváre pre zobrazenie v rámci Android Wear
  • Rozšírenie pre Chrome

 

Viac informácií nájdete na stránke venovanej Street Art Projektu, ako aj na stránkach Kultúrneho inštitútu Googlu. Diela z bratislavských ulíc nájdete v zbierke Bratislava Street Art Festival.

Značky: