Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V najhoršom variante uskutočnenia Brexitu, odchodu bez dohody, by sa dlhodobo znížilo slovenský HDP zhruba o 0,27%.

V absolútnom vyjadrení ide o 207 mil. EUR pridanej hodnoty.  Modelové výsledky spoločnosti Deloitte tak ukazujú, že dopady na slovenskú ekonomiku nie sú zanedbateľné.

„Slovenská ekonomika Brexit pocíti. Vo variante bez dohody by ročný HDP klesol o 207 mil. EUR, resp. tržby slovenských firiem o 529 mil. eur. Z konkrétnych sektorov ovplyvní Brexit negatívne najmä automobilový priemysel. Pokles tržieb by však pocítili aj firmy v ostatných odvetviach spracovateľského priemyslu, v odvetví činnosti v oblasti nehnuteľností, dopravy a ďalších odvetví,“ vysvetlil David Marek, hlavný ekonóm spoločnosti Deloitte.

Podľa výsledkov pocítia najvýraznejšie straty firmy vo výrobnom priemysle. Pri „tvrdom“ odchode Veľkej Británie z Európskej únie by slovenský automobilový priemysel mohol ročne prísť až o 53 mil. Eur tržieb. Výrazný dopad by postihol aj výrobcov dielov a príslušenstva poskytujúcim dodávky vo veľkej miere aj nemeckým a ďalším európskym automobilkám, ktoré Brexit tiež zasiahne negatívne. Z ďalších odvetví ovplyvní Brexit aj odvetvie činnosti v oblasti nehnuteľností, výrobu kovových konštrukcií a výrobkov, výrobu gumových a plastových výrobkov, výrobu základných kovov, hutnícke spracovanie kovov, zlievarenstvo a ďalšie odvetvia.

Relatívne vysoké straty (134 mil. EUR) pre slovenskú ekonomiku by priniesol aj variant „priemernej“ obchodnej dohody (average FTA).

„Pre slovenskú ekonomiku je Veľká Británia jedným z kľúčových obchodných partnerov. V roku 2017 tam smerovalo 6 % z celkového objemu vývozu, čo ju radí na 6. priečku exportného trhu. Obchodná bilancia Slovenska voči Veľkej Británii bola v roku 2017 v prebytku 2,7 mld. EUR. Bilancia služieb medzi oboma krajinami je tiež pozitívne pre Slovensko, prebytok v roku 2017 predstavoval 120 mil. Eur,“ zhodnotil David Marek. 

Dovoz z Británie na Slovensko sa na celkovom dovoze podieľal 2,5%. Hlavným vývozným artiklom do Veľkej Británie sú osobné automobily, ropné plyny a iné plynné uhľovodíky, monitory, projektory, televízne prijímače a časti a príslušenstvo motorových vozidiel. Z Veľkej Británie na Slovensko sa dováža najmä ropné plyny a iné plynné uhľovodíky, osobné automobily, potreby na lunaparkové a spoločenské hry, liečivá, zlato, skrutky a svorníky, matice, vrtule, ďalej drôty a káble, časti a príslušenstvo motorových vozidiel.

Značky: