Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Intel je spoločnosť, ktorá spojazdňuje cloud a miliardy inteligentných výpočtových zariadení, ktoré sú k nemu pripojené.

V snahe transformovať sa na stále efektívnejšiu spoločnosť, či už je to v dodržiavaní ekonomiky Moorovho zákona a vzájomnej prepojenosti cloudu, dátového centra, Internetu vecí, pamäťových akcelátorov a FPGA, čoraz viac vidíme, ako nám naša technológia odkrýva viac a viac možností.

Internet vecí je súbor inteligentných zariadení, ktoré sú pripojené do cloudu. Pripojenie do cloudu znamená, že čokoľvek nejaká „vec” robí, sa môže zachytiť vo forme dát, zmerať v reálnom čase a sprístupniť z odkiaľkoľvek. Takéto prepojené veci sú čoraz bežnejšie a stávajú sa väčšou samozrejmosťou i v našich každodenných životoch. „Veci” môžu byť úplne malé a jednoduché, ako povedzme hodinky alebo smartfón s pripojením na internet. Môžu však byť aj veľké a zložitejšie, ako napríklad auto.

Nasledujúca vlna technologickej inovácie prinesie zmenu v tom, ako budeme odteraz vnímať jazdu autom. V súčasnosti môže byť šoférovanie frustrujúce. Spomeňte si na to, keď ste naposledy uviazli v dopravnej zápche alebo ste sa stratili na ceste k vášmu cieľu. Šoférovanie tiež môže byť nebezpečné. Každoročne zomrie v USA viac než 30-tisíc ľudí v dopravných nehodách, ktorým sa dalo zabrániť. Viac než 90 percent všetkých automobilových nehôd je spôsobených ľudskou chybou. Štúdia EÚ hovorí, že nepozornosť a ospalosť sú príčinou 13 percent úmrtí na cestách každý rok. Tieto faktory robia šoférovanie zrelé na zmenu a inováciu.

Dnes robíme dôležitý krok smerom k našej vízii priniesť nový zážitok zo šoférovania. Na to, aby sa táto vízia naplnila, autá a všetko to, k čomu sa pripájajú, budú potrebovať super výkonné, bezpečné a spoľahlivé elektronické mozgy, vďaka ktorým budú dostatočne inteligentné, aby sa správali ako ľudskí šoféri.

Autá sa rapídne stávajú najinteligentnejšími pripojenými zariadeniami na svete. Využívajú na to technológiu senzorov a výkonných procesorov, pomocou ktorých vnímajú a priebežne reagujú na svoje okolie. Fungovanie takýchto áut si vyžaduje komplexnú sadu technológií: senzory, ktoré zachytávajú LIDAR, sonar, radar a optické signály; ďalej tzv. sensor fusion hub, ktorý zhromažďuje milióny dátových bodov; mikroprocesor, ktorý spracúva dáta a nakoniec zariadenie schopné učiť sa algoritmy, ktoré si vyžaduje enormné množstvo výpočtovej sily na to, aby mohlo prinášať inteligentné a použiteľné dáta. Tieto technológie sú komplexné, pretože pripojené autá schopné rozhodovaťnia musia byť schopné prevádzky v rušných a komplexných mestských prostrediach.

Jednoducho povedané, pripojené auto musí disponovať takou inteligenciou, aby dokázalo rýchlo reagovať na prekvapenia a vyhýbať sa nehodám. To zahŕňa:

  • Vyhodnotenie okolia a nájdenie bezohľadných šoférov alebo zistenie potreby obchádzky.
  • Rýchle identifikovanie možností ako sú uhnutie, brzdenie, otočenie alebo v budúcnosti priame komunikovanie s autom iného vodiča.
  • Určenie správneho rozhodnutia a zároveň vykonanie takéhoto rozhodnutia.

Intel sa nachádza na jedinečnom mieste, odkiaľ chce prinášať tzv. end-to-end schopnosť a technológiu pre budúcnosť autonómneho šoférovania. Intel ponúka širokú škálu možností pre spoluprácu v tejto oblasti: výpočtová technika v rámci automobilu; systém pripojiteľnosti; robustný cloud a množinu riešení pre strojové učenie; veľkú šírku pásma a systém pripojiteľnosti s nízkou latenciou; výkonná pamäť a technológia FPGA ako aj bezpečnostné technológie. Do týchto technológií spoločnosť Intel priebežne investuje, aby priblížila budúcnosť autonómneho šoférovania.

Veríme, že existuje neuveriteľná príležitosť pretvoriť zážitok z jazdy autom. Domnievame sa, že na naplnenie tejto vízie bude potrebné vytvorenie globálnych ekosystémov. Dnes podnikáme prvý krok a oznamujeme naše partnerstvo s BMW Group a Mobileye, aby sme našu technológiu nasadili už do nasledujúcej generácie produktov BMW s označením Highly Autonomous Driving a Fully Autonomous Driving. Naším spoločným cieľom je nastaviť štandard pre priemysel pre definovanie otvorenej platformy pre autonómne šoférovanie.

Táto spolupráca znamená významný krok pre automobilový priemysel. Intel prináša end-to-end výpočtovú technológiu pre pripojené autá od uzamykania áut až po dátové centrum. Mobileye prináša špičkovú vizuálnu analytiku a BMW sa postará o ten najdôležitejší zážitok z jazdy.

V Inteli, veríme, že táto spolupráca je prvou z mnohých úžasných partnerstiev, ktoré nás čakajú na ceste prinášania najpokročilejších technológií pre autonómne šoférovanie.

Budúcnosť vysoko autonómneho šoférovania/jazdy je sľubná, existujú však nemalé výzvy, ktoré je potrebné riešiť celosvetovo. Napríklad, dokážete naučiť autonómne auto, aby reagovalo na nepredvídateľných ľudských šoférov, ktorí sú opití, píšu za volantom textové správy alebo porušujú predpísanú rýchlosť?  Ako to dosiahneme a kedy bude mať svet detailné a presné mapy všetkých ciest na svete? Ako urobiť zo svetových ciest inteligentnú sieť, ktorá bude komunikovať a upozorňovať autá na výskyt  nebezpečenstva a premávku?

Toto sú výzvy, s ktorými sa pasujú experti nielen z automobilového a technologického priemyslu. Ich riešenie si bude vyžadovať významné zdroje a najlepšie konštruktérske mozgy a – nebude to ľahké.

Riešenie veľkých problémov je presne to, čo v Inteli robíme a je to to, čo ma plní nadšením. Bude to chcieť najlepšie konštruktérske mozgy. Tešíme sa na tvorenie budúcnosti pripojených áut v rámci celého ekosystému.

Značky: