Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila uvedenie dvoch produktov pre vysielanie a produkciu – kompaktnú a výkonnú profesionálnu 4K kameru XF605, a zoomový objektív 10×16 KAS S 8K BCTV. Výkonná prenosná kamera XF605 stavia na obľúbenom rade XF. Je navrhnutá pre sólovú reportážnu prácu a štúdiovú výrobu. Tieto nové produkty spĺňajú odborové štandardy a ponúkajú produkčným tímom súbor riešení, ktorý im umožňuje dosiahnuť vysokú obrazovú kvalitu pri natáčaní za akýchkoľvek podmienok.

XF605: nekompromisný výkon

XF605 predstavuje novú generáciu výkonných a funkčne veľmi dobre vybavených kamier radu XF, ktorá v malom tele ponúka obrazovú kvalitu 4K 60p/50p s 10-bitovou farebnou hĺbkou 4:2:2 a rozlíšenie FHD pri snímkovej frekvencii až 120P. Je osadená snímačom typu 1.0 CMOS a procesorom DIGIC DV7. Vďaka tomu podáva najvyššie výkony, aké dnešní profesionáli požadujú. Ponúka rad možností vlastného prispôsobenia obrazu podľa rôznych potrieb a vysokú mieru flexibility pri postprodukcii aj v teréne, vrátane podpory HDR (HLG/PQ), Canon Log3 a používateľsky definovaných vzhľadov (Look Files).

Využíva ten istý systém päťosovej stabilizácie obrazu, aký nájdeme v prístrojoch radu Canon XF a XA. Ten zabezpečuje plynulý a neroztrasený obraz aj v náročných situáciách. K dispozícii sú štyri režimy IS kombinujúce rôzne nastavenia – Štandardný, Dynamický a Aktívny IS – ktoré používateľovi umožňujú zvoliť najvhodnejší a najúčinnejší variant prevádzky IS pre dané podmienky. S objektívmi 4K série L s veľkým zväčšením dosahuje kamera XF605 15-násobný optický zoom v 4K a 30-násobný pokročilý zoomu vo FHD, je teda ideálnym nástrojom na filmovanie vzdialených objektov.

XF605 využíva rýchly a presný systém ostrenia Canon Dual Pixel CMOS, ktorý prvýkrát v prípade radu XF ponúka funkciu automatického ostrenia na oči Eye AF a inteligentnú detekciu a sledovanie hlavy EOS ITR AF X. Tento pokročilý systém ostrenia udržuje osobu dokonale zaostrenú, aj keď sa otočí tvárou od kamery. Nové používateľské rozhranie Direct Touch umožňuje rýchlo a intuitívne zvoliť objekty, na ktoré sa má ostriť, upravovať na displeji nastavenia, prechádzať menu a ovládať prehrávanie.

Všestranná a jednoduchá kamera pre zjednodušené pracovné postupy

XF605 je praktická ručná kamera, ktorá uľahčuje natáčanie v teréne. Váži cca 2 kg a je približne o 10% menšia a o 600 g ľahšia ako model XF705[1]. Je navrhnutá pre obsluhu jednou osobu, ľahko prenosná a vybavená novými multifunkčnými sánkami, prostredníctvom ktorých je možné rozšíriť jej schopnosti pomocou príslušenstva, ktoré budú postupne uvádzané na trh. Medzi prvými bude mikrofónny XLR adaptér CA-XLR2d-C značky TEAC. Adaptér umožňuje priradiť vstupy XLR všetkým štyrom audio kanálom, ktoré XF605 ponúka a poskytuje tak väčšiu flexibilitu pri zázname zvuku. Kamera tiež reaguje na rozmach živých online prenosov v uplynulom roku. Podporuje IP streaming rôznymi protokolmi, diaľkové ovládanie viacerých kamier v zapojení s kamerami Canon rady PTZ a prevádzku v režime UVC pre použitie ako jednoduchá webkamera cez USB-C.

XF605 je flexibilný kamera, ktorú možno ľahko integrovať do existujúcich pracovných postupov. Dva sloty na SD karty a široké možnosti záznamu umožňujú súbežný zápis do rôznych formátov súborov, v rôznych rozlíšeniach, s rôznym farebným vzorkovaním a s rôznymi typmi proxy súborov na samostatné karty. Možný je taktiež súbežný obrazový výstup prostredníctvom 12G-SDI a HDMI na ľubovoľnú kombináciu monitorov, vysielacích a záznamových systémov na účely živých prenosov aj prípravy predvyrobených príspevkov. XF605 je ideálna pre natáčanie v teréne, a to vďaka kompatibilite s novou aplikáciou Canon Content Transfer Mobile (CTM)[2], ktorá používateľom umožňuje editovať spravodajské metadáta pred natáčaním a po ňom, importovať nahrávky z kamery do telefónu a okamžite ich prenášať napríklad na vysielací servery.

10×16 KAS S: výkonný a ľahko prenosný

Objektív 10×16 KAS S spĺňa nároky športovej a dokumentárnej produkcie vo vysokom rozlíšení 8K a je dôkazom mimoriadnej kvality optiky značky Canon. Kompaktný objektív 10×16 KAS S ponúka dokonalú obrazovú kvalitu a rozširuje rad televíznych objektívov Canon s ultra vysokým rozlíšením 8K pre kamery so snímačom 1.25 „, ktorý zahŕňa objektívy UHD-DIGISUPER 51 a 7×10.7 KAS S. Obsahuje špeciálne sklenené optické členy, vrátane fluoritových Hi -UD šošoviek a veľkopriemerových asférických šošoviek, ktoré obmedzujú výskyt farebných odchýlok, guľových vád a iných nežiaducich javov, ktoré znižujú kvalitu obrazu. Objektív 10×16 KAS S s hmotnosťou iba 2,94 kg je konštruovaný s ohľadom na podporu 8K v odolnom a prenosnom prevedení. V celom rozsahu ohniskových vzdialeností 16-160 mm dosahuje pri konštantnej svetelnosti f/2.8 konzistentnú obrazovú kvalitu. Zaradením objektívu 10×16 KAS S do portfólia objektívov 8K spolu s ucelenou ponukou televíznych objektívov 4K spoločnosť Canon spĺňa dnešné požiadavky televíznej produkcie a vychádza v ústrety aj budúcim potrebám.

Hlavné funkcie a vlastnosti profesionálnej kamery XF605:

 • Snímač typu 1.0 CMOS a procesor DIGIC DV7
 • 4K UHD 60p/50p XF-AVC s 10-bitovou farebnou hĺbkou 4: 2: 2 a MP4
 • 4K objektív série L s 15x optickým zoomom a 30x pokročilým zoomom vo FHD
 • Zaostrovanie pomocou systému Dual Pixel CMOS AF s ostrením na oči Eye AF a technológií EOS ITR AF X
 • Podpora formátov PQ & HLG HDR
 • Možnosť súbežného záznamu, vrátane využitia proxy
 • Profesionálna konektivita vrátane vstupov 12G-SDI, HDMI, a XLR, Ethernetu, Wi-Fi, USB-C a ďalších
 • Aplikácia CTM pre jednoduchý prenos súborov do mobilných telefónov a editáciu spravodajských metadát

Hlavné funkcie a vlastnosti zoomového objektívu 10×16 KAS:

 • Televízny 8K objektív 1,25″ pre prácu z ruky
 • 10x optický zoom 16-160 mm
 • Konštantná svetelnosť f/2.8
 • Hmotnosť len 2,94 kg

[1] Údaj o hmotnosti sa týka len samotného tela.

[2] K dispozícii len pre iPhone.

Značky: