Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

 • RF 24-105mm F2.8L IS USM Z – ideálna voľba pre hybridné pracovné postupy
 • Adaptéry Power Zoom PZ-E2 a PZ-E2B – ponúkajú plynulé a profesionálne ovládanie objektívu RF 24-105mm F2.8L IS USM Z
 • RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM – kompaktný a ľahký ultraširokouhlý objektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou
 • RF 200-800mm F6.3-9 IS USM – teleobjektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou s najdlhším dosahom pre bajonet RF

Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila uvedenie troch objektívov RF a dvoch nových adaptérov pre motorom ovládaný zoom, ktoré fotografom a filmmakerom všetkých úrovní ponúkajú širokú škálu funkcií a rozširujú ich kreatívne možnosti.

Dokonalý hybridný objektív s dvoma voliteľnými adaptérmi pre motorový zoom

Objektív RF 24-105mm F2.8L IS USM Z predstavuje významný míľnik v technológii objektívov, na ktorý čakalo mnoho fotografov a kameramanov. Tento objektív typu „všetko v jednom“ vlastne nahrádza niekoľko objektívov – možno ho používať na televízne vysielanie, natáčanie filmov aj ako štandardný fotografický objektív radu RF. Predstavuje teda skutočne univerzálnu koncepciu objektívu. Ide o prvý objektív radu RF s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou, ktorý kombinuje špeciálny krúžok na ovládanie clony s funkciou servopohonu prostredníctvom voliteľných adaptérov pre motorový zoom.

Bol navrhnutý tak, aby uspokojil zvýšený dopyt v komunite profesionálnych tvorcov po hybridnom obsahu zahŕňajúcom statické snímky aj video. Profesionálny objektív s bohatými funkciami sa skvele hodí na natáčanie správ, dokumentov, korporátnych videí, svadieb, udalostí i obsahu na sociálne médiá.

Objektív RF 24-105mm F2.8L IS USM Z kombinuje praktickosť a široký rozsah ohniskových vzdialeností objektívu RF 24-105mm F4L IS USM s kreativitou a schopnosťou pracovať za slabého osvetlenia objektívu RF 24-70mm F2.8L IS USM – takže pri hľadaní dokonalého obrazu už nie je potrebné voliť medzi týmito dvoma parametrami. Objektív disponuje optickou stabilizáciou obrazu s výkonnosťou až 5,5 EV pre bezkonkurenčnú kvalitu obrazu (a až 8 EV v kombinácii so stabilizáciou obrazu integrovanou v tele fotoaparátu[1]), čo predstavuje extrémnu stabilitu pre natáčanie z ruky a vysokú kvalitu obrazu pri fotografovaní v dynamických situáciách , ako sú svadby alebo udalosti. Plynulé ovládanie clony krúžkom (pre video) umožňuje jemnú kontrolu nad zmenou expozície – to všetko v kombinácii s 11-lamelovou clonou pre nádherný bokeh.

Nový model vypĺňa medzeru na trhu hybridných objektívov a ponúka profesionálnym fotografom kvalitu, ktorú potrebujú pre statické snímky aj videá.

Kľúčové vlastnosti a funkcie objektívu RF 24-105mm F2.8L IS USM Z:

 • Vynikajúca kvalita obrazu a utesnenie proti poveternostným vplyvom zvyšujúca odolnosť – a tiež ostré snímky s vysokým kontrastom vďaka štyrom UD šošovkám na korekciu chromatickej vady.
 • Profesionálne elektronické parfokálne ostrenie a potlačenie zmeny ohniska pri zaostrovaní (focus breathing) zachovávajú konzistentné zorné pole pri natáčaní filmov.
 • Interná transfokácia znamená, že sa dĺžka objektívu pri zmene ohniska nemení, čo je praktické pre rigovanie, odolnosť proti poveternostným vplyvom a tiež plynulejší chod.
 • Plynulý chod krúžku clony s 32 krokmi medzi jednotlivými clonovými číslami (bez cvaknutia) a uvoľňovacím prepínačom do režimu „Auto“.

Funkcia objektívu RF 24-105mm F2.8L IS USM Z je možné ďalej rozšíriť pomocou novo uvedených adaptérov pre zoom s motorovým pohonom, ktoré ponúkajú filmárom väčšiu flexibilitu. Adaptéry s motorovým zoomom umožňujú plynulý zoom a diaľkové ovládanie prostredníctvom aplikácie Camera Connect alebo EOS Utility od spoločnosti Canon.

Adaptér pre motorový zoom PZ-E2B je navyše vybavený 20-kolíkovým konektorom pre diaľkové ovládanie zoomu/ostrenia, ktorý umožňuje pripojenie kompatibilného príslušenstva pre zoom/ostrenie pre použitie v štúdiu alebo veľkokapacitnom produkčnom prostredí – a je dokonca kompatibilný s gripom Zoom Servo Grip ZSG-C10 od spoločnosti Canon.

Kľúčové vlastnosti funkcie adaptérov PZ-E2 a PZ-E2B pre zoom s motorovým pohonom:

 • Ergonomický úchop pre pohodlné používanie pri nasadení na objektív.
 • Voliteľný externý napájací zdroj USB-C pre dlhšie snímanie a rýchlejšie zoomovanie.
 • Široké tlačidlá ovládania zoomu pre plynulú transfokáciu.
 • Otočný volič rýchlosti zoomu pre ovládanie výkonu transfokácie.
 • Adaptér pre motorový zoom PZ-E2B je vybavený 20 kolíkovým konektorom pre diaľkové ovládanie, ktorý je kompatibilný s príslušenstvom Canon pre transfokáciu/ostrenie a gripom, a tiež diaľkovým ovládaním cez sieť IP v prostredí s viacerými kompatibilnými fotoaparátmi, ktoré podporujú protokol XC od spoločnosti Canon

Najkompaktnejší a najľahší ultraširokouhlý objektív s premenlivou ohniskovou vzdialenosťou

RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM je ultraširokouhlý objektív pre fotografovanie aj natáčanie navrhnutý pre fotoaparáty formátu APS-C radu EOS R. S rozsahom ohniskových vzdialeností 10–18 mm je ideálny pre milovníkov cestovania, krajiny, panorám miest a vlogovanie.

Objektív ponúka vynikajúcu stabilizáciu obrazu – optickú stabilizáciu s výkonom až 4 EV a až 6 EV v kombinácii so vstavanou stabilizáciou obrazu v tele fotoaparátu[2]. Fotografi a tvorcovia videí môžu fotografovať a natáčať z ruky s istotou, a to aj za zlých svetelných podmienok. V kombinácii s digitálnym IS pri filmovaní je ideálny pre tvorcov obsahu bez statívu, ktorí potrebujú širokouhlý záber na zachytenie širšieho kontextu.

S hmotnosťou iba 150 g je tento neuveriteľne malý a ľahký objektív dokonalým spoločníkom na cesty. Tvorcovia už nemusia robiť kompromisy, pretože tento objektív je skvelý ako pre fotografie, tak aj pre video. Ponúka vynikajúcu kvalitu obrazu aj výkon a je ideálny pre ľahké zhotovovanie úžasných ultraširokouhlých snímok.

Kľúčové vlastnosti a funkcie objektívu RF-S 10-18mm F4.5-6.3 IS STM:

 • Kompaktná a ľahká konštrukcia
 • Ideálne pre cestovanie, krajinu a vlogovanie
 • Optická stabilizácia obrazu až 4 EV alebo až 6 EV v kombinácii so vstavanou stabilizáciou obrazu v tele fotoaparátu
 • Výborne sa hodí k fotoaparátom so snímačom APS-C, ako sú EOS R10, EOS R50 a EOS R7
 • Vynikajúca kvalita obrazu a flexibilita

Teleobjektív so zoomom s najdlhším dosahom

RF 200-800mm F6.3-9 IS USM je superteleobjektív so zoomom pre plný formát, ktorý prináša revolúciu do sveta fotografovania divokej prírody a športu. S neuveriteľným maximálnym dosahom ohniskovej vzdialenosti teleobjektívu 800 mm v porovnaní s maximom 600 mm pri iných objektívoch, ktoré sú v súčasnej dobe na trhu, sa jedná o teleobjektív so zoomom s najdlhším dosahom pre bajonet RF[3].

Je odolný proti prachu a vode, aby vydržal náročné podmienky a fotografi mohli zhotovovať dych vyrážajúce snímky v akomkoľvek prostredí, vďaka čomu je bezkonkurenčne všestranný.

Tento objektív je určený pre tých, ktorí chcú rozvíjať svoje fotografické možnosti a dosiahnuť nedosiahnuteľné. Dokáže zachytiť dokonalú snímku z akejkoľvek pozície. Stabilizátor obrazu s výkonom 5,5 EV (alebo až 7,5 EV v kombinácii s fotoaparátmi EOS R so vstavanou stabilizáciou obrazu), rýchle automatické ostrenie, rozsah ohniskových vzdialeností a optická konštrukcia poskytujú vysoko kvalitné snímky a videá, zatiaľ čo zoom umožňuje vtiahnuť aj malé objekty priamo do centra diania.

Je ideálnou voľbou pre zapálených fotografov, ktorí chcú posunúť možnosti fotografovania divokej prírody a športu a zachytiť to, čo predtým nebolo možné.

Kľúčové vlastnosti a funkcie objektívu RF 200-800mm F6.3-9 IS USM:

 • Jedinečný super teleobjektív so zoomom pre fotografovanie divokej prírody a športu, ideálna voľba pre amatérov a zapálených fotografov
 • Optická stabilizácia obrazu až 5,5 EV alebo až 7,5 EV v kombinácii so vstavanou stabilizáciou obrazu v tele fotoaparátu[4]
 • Deväťlamelová clona pre nádherné vykreslenie pozadia, vysoko kvalitná optická konštrukcia a rýchle automatické zaostrovanie
 • Odolnosť voči poveternostným vplyvom na použitie v náročných podmienkach

Ďalšie informácie o nových objektívoch Canon nájdete na www.canon.sk.


[1] Až 8 EV s kompatibilnými fotoaparátmi radu EOS R so vstavanou stabilizáciou obrazu (IBIS).

[2] Až 6 EV s kompatibilnými fotoaparátmi radu EOS R so vstavanou stabilizáciou obrazu (IBIS).

[3] Ako výmenný objektív AF pre bezzrkadlovky s plnoformátovým snímačom, ktoré už boli uvedené na trh od 1. novembra 2023. Na základe výskumu spoločnosti Canon.

[4] Až 7,5 EV s kompatibilnými fotoaparátmi radu EOS R so vstavanou stabilizáciou obrazu (IBIS) a pri použití s ohniskovou vzdialenosťou 200 mm.

Značky: