Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Canon potvrdzuje svoju podporu nedávno uvedenému systému EOS R aj bajonetu RF a pri príležitosti dosiahnutia míľnika 140 miliónov[1] vyrobených objektívov EF a RF oznamuje vývoj šiestich nových full-frame objektívov, ktoré uvedie na trh v priebehu tohto roka. Inovatívny systém EOS R spoločne s existujúcimi objektívmi RF mení od základov možnosti fotografovania aj natáčania filmov a predstavujú nástroj, pomocou ktorého môžu používatelia neobmedzene zdokonaľovať svoje zručnosti a významne posunúť vpred svoju kreatívnu tvorbu.

Úplne nový bajonet RF

Novo vyvinutý systém EOS R a bajonet RF, ktoré Canon uviedol v septembri 2018, pozdvihuje existujúci systém EOS na novú úroveň. Tento systém predstavoval významný technologický pokrok a počas jeho vývoja Canon zohľadňoval aj spätnú väzbu od používateľov. Výsledkom bol systém, ktorý predbehol technické a kreatívne požiadavky fotografov a kameramanov. Systém EOS R v sebe zahŕňa to najlepšie zo svojho predchodcu a prináša podstatne väčší výkon, väčšiu flexibilitu aj nové možnosti pre vývoj objektívov.

Bajonet RF umožňuje pristupovať k návrhu optiky úplne novým spôsobom – veľké optické členy možno umiestniť veľmi tesne ku snímaču a svetelné lúče potom môžu dopadať čo najpriamejšie. Bajonet RF nielen vylepšuje komunikáciu a prenos energie medzi objektívom a telom prístroja, ale umožňuje tiež dosiahnuť najrýchlejšie automatické zaostrovanie medzi full-frame bezzrkadlovkami na svete[2]. Priemer bajonetu 54 mm a jeho priblíženie k rovine senzoru prináša vývojárom spoločnosti Canon doposiaľ nevídanú slobodu, vďaka ktorej môžu vytvoriť novú generáciu optiky – bajonet RF zabezpečujúci ideálnu rovnováhu medzi zmenšením celého systému, vysokou kvalitou obrazu a špičkovým výkonom.

Pri vývoji nového systému EOS R Canon zohľadnil požiadavky na jednoduché použitie a ovládanie aj na možnosť budúceho rozširovania portfólia objektívov. Nový rad objektívov prináša široké možnosti všetkým používateľom systému EOS R, bez ohľadu na ich primárne zameranie – či už ide o fotografovanie alebo natáčanie filmov, od záberov krajiny až po zábery zo svadieb.

Šesť objektívov a úplná sloboda pri tvorbe záberov

Canon aktuálne pripravuje šesť nových full-frame objektívov RF, ktoré cielia na potreby všetkých typov používateľov – od pokročilých amatérov až po profesionálnych fotografov a kameramanov. Inými slovami na všetkých používateľov, ktorí sa usilujú o dokonalé snímky. Šestica nových objektívov stavia na doterajších skúsenostiach spoločnosti Canon a vďaka špičkovej optike a pokročilému spracovaniu obrazu posúvajú hranice kreatívnej tvorby ako v prípade fotografovania, tak aj pri natáčaní videí.

Canon RF 85mm F1.2L USM je stredný teleobjektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou a vysokou svetelnosťou, ktorý ponúka skvelý výkon pre pokročilých aj profesionálnych portrétnych fotografov. RF 85mm F1.2L USM DS s funkciou Defocus Smoothing je jedinečný vysoko výkonný objektív, ktorý ponúka kombináciu nádherne hladkého rozostreného bokehu v popredí aj v pozadí s perfektnou svetelnosťou –  novinka je tak ideálnou voľbou pre tvorbu úchvatných portrétov. Štandardný objektív so zoomom určený pre profesionálov i pokročilých používateľov RF 24-70mm F2.8L IS USM sa môže pochváliť vysokou svetelnosťou a je ideálny pre fotenie portrétov na svadbách alebo aj pre krajinársku a dokumentárnu fotografiu. RF 15-35mm F2.8L IS USM je vďaka krátkej ohniskovej vzdialenosti a malej clone ideálny pre rad žánrov vrátane fotenie architektúry, interiérov a krajiny. Piata pripravovaná novinka – objektív RF 70-200mm F2.8L IS USM – je nutnosťou pre všetkých profesionálnych fotografov fotiacich svadby, športové udalosti alebo divokú prírodu. Ide o skvelý univerzálny, vysoko svetelný stredný teleobjektív so zoomom. Posledným prírastkom bude dokonalý spoločník pre cestovanie, ktorý sa môže pochváliť malými rozmermi aj výkonom – RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Ide o univerzálny objektív pre pokročilých amatérov, ktorým pre obstaranie mimoriadnych snímok ponúka široký rozsah ohniskových vzdialeností.

„V minulom roku sme uvedením systému EOS R predstavili budúcnosť fotografie a filmu. Samozrejme chceme ponúknuť to najlepšie z nášho systému EOS R a bajonetu RF vrátane kompatibility a vysokej obrazovej kvality,“ hovorí Issei Morimoto, Senior Vice President of Product Management and Marketing v spoločnosti Canon Europe. „Objektívy EF a RF dosiahli monumentálny míľnik 140 miliónov vyrobených kusov a najnovší bajonet RF otvára fotografom aj kameramanom širokú škálu nových kreatívnych možností. Bez ohľadu na to, či ide o používateľa doterajšieho systému EOS, o priaznivcov nového systému EOS R alebo len o tých, ktorí chcú vstúpiť do sveta full-frame snímačov. Dnešné predstavenie našich plánov v oblasti objektívov zohľadňuje doterajšie dedičstvo spoločnosti Canon v oblasti optiky a potvrdzujeme, že to najlepšie prinesieme aj v budúcnosti a používatelia tak budú môcť ťažiť z našich inovácií do sveta plnoformátového snímača. Hlavným cieľom spoločnosti Canon je zabezpečiť pre našich zákazníkov prvotriednu obrazovú kvalitu aj dokonalú optiku a aktuálne novinky sú len jedným z mnohých krokov na našej ceste, kedy si každý používateľ značky Canon môže zaobstarať naozaj perfektné snímky.“

Ďalší člen do rodiny full-frame fotoaparátov

Canon dnes uviedol aj ďalší prírastok do systému EOS R – fotoaparát EOS RP. Tento nový model je ideálny pre všetkých používateľov, ktorí chcú prejsť z niektorého zo súčasných prístrojov so snímačom typu APS-C do sveta full-frame zariadení značky Canon. Ide o kompaktný, ľahký a univerzálny fotoaparát ideálny pre fotenie na cestách, pre krajinársku a portrétnu fotografiu aj pre zhotovovanie videí. Nový EOS RP prináša celú škálu výhod systému EOS R – vrátane najrýchlejšieho automatického zaostrovania na svete – a ako najmenší, najľahší[3] full-frame digitálny fotoaparát značky Canon predstavuje dokonalé spojenie praktickosti a jednoduchosti použitia s pôsobivou kvalitou obrazu. Fotoaparát EOS RP má sľubný potenciál umožniť pokročilým amatérskym fotografom a kameramanom, aby zlepšili svoje technické zručnosti a mohli viac preskúmať svoje kreatívne schopnosti. Užitočná je aj trojica upevňovacích adaptérov, vďaka ktorým je možné spolu s EOS RP a celým systém EOS R používať viac ako 70 existujúcich objektívov EF a EF-S – nový systém tak môže rozšíriť využitie existujúcej optiky a súčasne ťažiť zo špičkového výkonu i funkcionality typickej pre digitálne zrkadlovky EOS.

Ďalšie informácie o systéme EOS R a plánoch spoločnosti Canon s bajonetom RF sú k dispozícii na https://www.canon.sk/cameras/eos-r/.

[1] Míľnik 140 miliónov predstavuje kumulovanú produkciu k 19. decembru 2018. Celkový počet zahŕňa objektívy RF aj filmové objektívy systému EF Cinema.

[2] Medzi digitálnymi bezzrkadlovkami s výmennými objektívmi a s full-frame snímačom (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastným zaostrovaním a automatickým zaostrovaním s detekciou fázového rozdielu vstavanú do obrazového snímača. Na základe výsledkov meraní rýchlosti automatického zaostrovania podľa metodík CIPA (hodnoty sa môžu líšiť podľa podmienok pri nadobudnutie snímok a podľa použitého objektívu). Meranie prebehlo podľa interných metód, za podmienok 12 EV (pri izbovej teplote/citlivosť ISO 100), manuálny režim, objektív RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdialenosťou 24 mm) pri nasledujúcich nastaveniach: zhotovení snímky stlačením tlačidla spúšte, jednobodové automatické zaostrovanie s centrálnym bodom, jednosnímkový automatické zaostrovanie. Informácie sú platné k 13. februáru 2019.

[3] 485 gramov vrátane batérie a pamäťovej karty.

Značky: