Canon rozširuje rad 4K referenčných monitorov o dva nové modely kompatibilné s rozhraním 12G-SDI: DP-V2421 a DP-V1711. Súčasne prichádza s novým servisným rozšírením technických možností, ktoré aj pri vybraných existujúcich monitoroch významne zlepší kontrolu HDR úprav, zjednoduší produkčný workflow a posilní možnosti spolupráce s produktmi tretích strán. Nový firmvér reaguje na stále rastúci dopyt po špičkovej HDR produkcii v 4K rozlíšení.

Hlavné vlastnosti referenčného monitoru DP-V2421:

  • Podpora vysokého dynamického rozsahu HDR vrátane širokej škály možností tohto režimu
  • Podpora štandardu 12G-SDI a pokročilé rozhrania
  • Presná a opakovateľná reprodukcia farieb (podpora ITU-R BT.2020)
  • Podpora formátov XYZ, RGB, YCbCr a ICtCp

Hlavné vlastnosti referenčného monitoru DP-V1711:

  • Podpora vysokého dynamického rozsahu HDR vrátane širokej škály možností tohto režimu
  • 17 palcový 4K UHD profesionálny monitor s možnosťou inštalácie do 19-palcového racku
  • Podpora štandardu 12G-SDI a pokročilé rozhrania
  • Presná a opakovateľná reprodukcia farieb (podpora ITU-R BT.2020)
  • Robustný a kompaktný dizajn zabezpečujúci vysokú mobilitu

Rozlíšenie 4K

Canon DP-V2421 je 24-palcový 4K HDR referenčný monitor, ktorý sa môže pochváliť vysokou svietivosťou 1 200 cd/m2 aj kvalitným podaním čiernej farby. Ide tak o model, ktorý nájde uplatnenie v rôznorodej HDR produkcii využívajúcej rozlíšenie 4K. Canon DP-V1711 predstavuje profesionálny 17-palcový 4K monitor určený na sledovanie obrazu v štúdiách aj pri vysielaní z prenosových vozov. A rovnako ako DP-V2421 ponúka aj tento menší „braček“ širokou škálou funkcií pre prácu s vysokým dynamických rozsahom – používatelia obidvoch modelov majú k dispozícii osciloskop[1], podporu zobrazenia nepravých farieb alebo nastavenie rozsahu[2]. Užitočná je aj funkcia rozdelenia obrazu, ktorá umožňuje priame porovnanie originálneho HDR s falošnými farbami alebo s SDR obrazom.

Nové monitory disponujú hneď štyrmi vstupmi 12G-SDI, ktoré umožňujú prenášať dáta v rozlíšení 4K pri snímkovej frekvencii 50p prostredníctvom jediného kábla. Redukcia štyroch samostatných SDI káblov do jedného výrazne zjednodušuje zapojenie a šetrí drahocenný štúdiový priestor. Nové monitory podporujú ako štandardy Hybrid Log-Gamma (HLG) a Perceptual Quantization (PQ) definované v ITU R BT.2100/SMPTE ST 2084, tak aj proprietárnu gama korekciu Canon Log, Log 2 a Log 3.

Servisné rozšírenie technických možností pre nové aj existujúce monitory

Produkcia vo vysokom dynamickom rozsahu HDR vyžaduje kontrolu jasu aj nastavenie expozície, napríklad za účelom vytvárania pôsobivých dramatických efektov. Vďaka novému firmvéru možno hodnotu jasu zobraziť na vybrané časti obrazu, a teda aj veľmi ľahko overiť správne nastavenie alebo ho v prípade potreby kedykoľvek upraviť. Používatelia si priamo na monitore môžu zobraziť maximálnu aj priemernú hodnotu svietivosti pre celú scénu a vyhodnocovať zmeny pri prechode medzi jednotlivými snímkami. Novinkou je tiež podpora vzdialeného ovládania, a to z osobného počítača, tabletu alebo ďalších kompatibilných zariadení.

Medzi ďalšie prínosy nového firmvéru patrí aj automatické prepínanie kvality obrazu, nastavenie teploty farieb, podpora zoomu pri anamorfickom zobrazení, redukcia zobrazenia vstupu v rozlíšení 8K na 4K obraz alebo možnosť uloženia snímky obrazovky do formátu JPE.

Canon bude ponúkať aj platené servisné rozšírenie technických možností, ktoré pri 17-palcových monitoroch DP V1711 a DP-V1710 zvýši maximálnu svietivosť na hodnotu 600 cd/m2. Táto aktualizácia umožní ľahšie sledovanie oblastí s vysokým jasom a ešte viac tak uľahčí HDR produkciu.

[1] Osciloskop zobrazuje úrovne svietivosti v PQ a HLG signáloch.

[2] Funkcia nastavenia rozsahu HDR umožňuje zobrazenie štandardného HDR alebo LOG signálu (v rámci podporovanej svietivosti). V prípade potreby je možné nastaviť požadované hodnoty.

Značky: