Canon uvádza malú, ľahkú a praktickú full-frame bezzrkadlovku EOS RP. Novinka cieli na pokročilých amatérov, ktorí chcú postúpiť do sveta prevratného systému EOS R.

Fotoaparát EOS RP je ideálnym prístrojom ako pre cestovnú, krajinársku a portrétnu fotografiu, tak aj pre filmovú tvorbu. Navyše vďaka výhodám celého systému EOS R, vrátane najrýchlejšieho automatického zaostrovania na svete[1], je prísľubom ešte väčšieho tvorivého potenciálu. Ako najmenší a najľahší[2] full-frame digitálny fotoaparát s výmennými objektívmi v doterajšej histórii značky Canon, ponúka EOS RP jedinečnú kombináciu ľahkého používania spolu s pôsobivou kvalitou obrazu. Fotografi a kameramani môžu s novým EOS RP využívať tiež objektívy EF a EF-S a preskúmať tak všetky možnosti, ktoré toto portfólio Canon ponúka.

 Spolu s uvedením nového fotoaparátu dnes Canon informuje, že pripravuje objektív RF 24-240mm F4-6.3 IS USM, ktorý bude vďaka svojim rozmerom a výkonu pohotovým a ľahko prenosným spoločníkom na cestách. Pôjde o univerzálny objektív určený pre pokročilých amatérskych fotografov i kameramanov, ktorým ponúkne veľký rozsah ohniskových vzdialeností a umožní im zhotovovať skutočne mimoriadne snímky.

Vstup do full-frame sveta systému EOS R

Nový EOS RP je veľmi pokročilý a cenovo dostupný fotoaparát z produktovej rady full-frame modelov značky Canon. Súčasťou EOS RP je inovatívny bajonet RF s priemerom 54 mm, s 12-pinovým vysokorýchlostným komunikačným systémom a krátkym zadným zaostrovaním – spolu s optickým výkonom typickým pre full-frame prístroje tak novinka ponúka potenciál k maximálnemu využitiu pripravovaných objektívov RF, ako je napríklad už spomínaný RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Canon vyvinul bajonet RF úplne od základov a vďaka tomu môže tento systém ponúknuť doteraz nevídaný optický výkon, citlivosť a funkcionalitu. Fotografi aj kameramani môžu navyše využiť výkon svojich existujúcich objektívov EF a EF-S, a to vďaka trojici dostupných adaptérov EF-EOS R vrátane varianty s ovládacím krúžkom a s podporou zásuvných filtrov.

 Kreativita, rýchlosť, kvalita aj úplne tichá prevádzka

Srdcom EOS RP je full-frame snímač CMOS s rozlíšením 26,2 megapixelov doplnený najnovším obrazovým procesorom od spoločnosti Canon – DIGIC 8. Táto kombinácia prináša vyššiu kreativitu aj optimálnu rovnováhu medzi úrovňou zaznamenaných detailov, kontrolou nad hĺbkou ostrosti a výborným výkonom pri fotografovaní za zlých svetelných podmienok. Používatelia určite ocenia vysokú maximálnu citlivosť ISO 40 000, ktorá je rozšíriteľná až na 102 400, a výkonný systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS umožňujúci spoľahlivo zaobstarať snímky aj v tých najtmavších prostrediach – expozíciu možno kompenzovať až o -5 EV[3].

Medzi funkcie EOS RP patrí aj korekcia DLO (Digital Lens Optimiser), ktorá priamo vo fotoaparáte zabezpečuje dosiahnutie optimálnej čistoty obrazu a spolupracuje s objektívmi RF a po ich zaregistrovaní v prístroji až s piatimi objektívmi EF. Široké sú aj možnosti následných úprav urobených snímok – EOS RP využíva najnovšiu generáciu 14-bitového formátu RAW CR3 vrátane úsporného formátu RAW, v ktorom sú súbory až o 40 percent menšie. Výsledkom je celkovo vyšší počet snímok, ktoré je možné na pamäťovú kartu uložiť a súčasne zachovať flexibilitu následných úprav umožnenú formátom RAW. Používatelia môžu zhotovené fotografie editovať priamo vo fotoaparáte, a to pomocou kreatívneho asistenta ponúkajúceho širokú škálu filtrov, efektov i ovládacích prvkov, ktoré uľahčujú získanie požadovaného výstupu umožňujúceho okamžité zdieľanie.

Ovládanie známe z EOS

Prenosný a praktický EOS RP je doteraz najľahší a cenovo najdostupnejší full-frame digitálny fotoaparát s výmennými objektívmi v portfóliu spoločnosti Canon. Samotné telo váži iba 485 gramov[4] a je tak perfektnou voľbou na všetky cesty, kedy sú čo najmenšie rozmery a nízka hmotnosť veľmi dôležité. Novinka je priamo navrhnutá pre použitie v širokej škále situácií – základom fotoaparátu je šasi zo zliatiny horčíka doplnené o vysoko presne vyrobené ďalšie časti tela vrátane tesniacich materiálov, ktoré zabezpečujú odolnosť voči prachu a vlhkosti. Univerzálnosť EOS RP zvyšuje aj stabilizácia obrazu s technológiou Dual Sensing IS, ktorá znižuje chvenie fotoaparátu pri fotení z ruky, a scénický režim tichého fotografovania pre diskrétne robenie snímok. K dispozícii je kontinuálne snímanie rýchlosťou až 5 snímok za sekundu alebo 4 snímok za sekundu v režime nepretržitého automatického zaostrovania – takto vysoká rýchlosť prináša v kombinácii s pamäťovou kartou UHS-II neobmedzený buffer[5] na snímky vo formáte JPEG alebo RAW, dostatočný pre pohotové zachytenie snímok na cestách .

Ovládanie nového fotoaparátu vychádza z tradície modelov systému EOS – je teda jednoduché, komfortné a pre mnohých používateľov dobre známe. Nechýba ani vysoká flexibilita vďaka prispôsobiteľným ovládacím prvkom, scénické režimy alebo grafické rozhranie. Inými slovami EOS RP vyhovie potrebám všetkých používateľov s rôznymi úrovňami zručností a skúseností, navyše bez ohľadu na to, či ide o fotenie alebo natáčanie filmov. Poteší tiež dobre navrhnutá rukoväť, opäť v štýle systému EOS, otočný dotykový displej s vysokým rozlíšením a uhlopriečkou 7,5 centimetrov aj elektronický hľadáčik typu 0,39 s technológiou OLED. Všetky tieto vlastnosti môžu inšpirovať ďalšiu generáciu používateľov k inovatívnemu spôsobu používania vrátane odhalenia nových tvorivých možností alebo pohodlného dotykového ovládania prstami – od položiek ponuky až po výber ostriaceho bodu. Nový fotoaparát je tiež kompatibilný so širokou škálou príslušenstva systému EOS vrátane dnes uvádzaného gripu EG-E1, ktorý zvyšuje komfort úchopu tela EOS RP a blesku Canon Speedlite 470EX-AI, ktorý ako prvý disponuje funkciou AI bounce a bol predstavený vo februári 2018.

Zaostrené na každý detail

Canon EOS RP využíva na maximum systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS, ktorý sa môže pochváliť najrýchlejším ostrením na svete – 0,05 sekundy[6] – a špičkovou presnosťou s možnosťou výberu z až 4 779 pozícií AF v širokej oblasti záberu až 88 x 100 percent. Súčasťou nového fotoaparátu je elektronický hľadáčik (EVF) s 2,36 miliónov bodov a približne stopercentným pokrytím sledovanej scény – používatelia tak môžu zaobstarať a ihneď si pozrieť skvelé zábery aj v prípade, keď sa pohybujú v prostredí s problémovým osvetlením. Jednou zo štyroch metód ostrenia je automatické zaostrovanie dotykom a pretiahnutím, ktoré umožňuje ľahkú kontrolu nad zaostrenou oblasťou pri kompozícii záberu pomocou hľadáčika alebo jednoduchým dotykom na LCD displej. Užitočné je tiež automatické zaostrovanie na oči, ktoré v spojení s režimom detekcie tváre nepretržite zaostruje na oko fotografovaného objektu a zabezpečuje vždy profesionálnu kvalitu výstupu vrátane dôležitej ostrosti. Canon EOS RP má funkciu nepretržitého sledovania objektov a umožňuje tak, aby kameramani aj fotografi realizujúci snímky pohybujúcich sa predmetov, zvierat alebo ľudí udržali akciu v zamýšľanom zábere. S dosiahnutím ideálnej hĺbky ostrosti a maximálne ostrých výstupov pri makrofotografii pomôže bracketing zaostrovanie – jediným stlačením spúšte je automaticky zhotovených hneď niekoľko snímok s viacerými rovinami zaostrenia. Následne je možné využiť napríklad aplikáciu Digital Photo Professional pre platformy Windows alebo MacOS a vytvoriť výsledný záber, ktorý bude ostrý v celej požadovanej hĺbke ostrosti. Bodové automatické zaostrovanie zabezpečuje perfektnú ostrosť pri makrofotografii, ďalšie režimy vrátane automatického zaostrovania s detekciou tváre, automatického zaostrovania s jednou pozíciou, rozšíreného automatického zaostrovania a zónového zaostrovanie prináša vysokú flexibilitu pri robení snímok širokej škály objektov.

Vyfotiť, zdieľať a zostať pripojený

Vďaka Bluetooth a Wi-Fi konektivite je oveľa jednoduchšie robenie aj zdieľanie záberov. Prostredníctvom Wi-Fi a smartfónu alebo tabletu môžu používatelia EOS RP vzdialene fotiť aj natáčať videá. Ide o užitočnú vlastnosť najmä v situáciách, kedy chcete predísť vyrušeniu fotografovaného objektu alebo pri snahe o netradičné kreatívne zábery – napríklad pri fotení zvierat v ich prirodzenom prostredí a počas robenia športových záberov z jedinečných uhlov. Všetko je veľmi jednoduché, stačí si stiahnuť aplikáciu Canon Camera Connect, ktorá umožňuje meniť jednotlivé nastavenia fotoaparátu, pomocou režimu živého náhľadu sledovať dianie pred objektívom, a dokonca aj prostredníctvom technológie Bluetooth vzdialene prebudiť EOS RP z režimu spánku. Ak je fotoaparát pripojený ku kompatibilnému zariadeniu iOS alebo Android, môže EOS RP vkladať do snímok súradnice GPS a uľahčiť tak udržiavanie záznamov o navštívených lokalitách. Fotoaparát tiež dokáže automaticky synchronizovať snímky do smart zariadení – a zjednodušiť tak zdieľanie na cestách – alebo prenášať dáta vo formáte RAW do aplikácie Canon DPP Express pre editáciu priamo v mobilnom zariadení.

Vysoko kvalitné videá v rozlíšení 4K na cestách

Nový EOS RP prináša slobodu a široké možnosti aj tvorcom video obsahu, ktorí chcú využívať prenosný a ľahko použiteľný prístroj. Vďaka obrazovému procesoru DIGIC 8 možno natáčať videá v rozlíšení 4K rýchlosťou 25 snímok za sekundu a v rozlíšení Full HD rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Funkcie ako zhotovovanie časozberných filmov v rozlíšení 4K, intervalové snímanie, priebežné automatické zaostrovanie pri natáčaní filmov alebo filmy s vysokým dynamickým kontrastom HDR umožňujú zachytiť rýchle akcie aj pomalé sekvencie a využiť všetky výhody rozšíreného dynamického rozsahu. Systém automatického zaostrovania s duálnymi pixelmi CMOS[7] umožňuje presné ostrenie aj detekciu tváre a Movie Digital IS poskytuje stabilizáciu filmov v piatich osiach, čím pri natáčaní z ruky predchádza roztraseným záberom. Pozornosť si zaslúžia aj konektory pre mikrofón a slúchadlá, vďaka ktorým môžu používatelia počúvať okolitý zvuk v reálnom čase. Skvelým pomocníkom je aj otočný dotykový displej zabezpečujúci pohodlie pri fotení a natáčaní z rôznych uhlov. Nechýba ani režim Video Snapshot, ktorý vytvára sumarizačné videá spájajúce 4, 6 alebo 8-sekundové klipy – používatelia tak môžu ľahko získať prehľad o nezabudnuteľných udalostiach a scénach zo svojich ciest. Všeobecne kompatibilný kodek umožňuje pohotovú editáciu aj redukciu objemu ukladaných dát.

Nový full-frame fotoaparát už dnes, ďalšie RF objektívy ešte tento rok

Canon dnes konkrétnymi krokmi potvrdil svoje trvalé záväzky ako voči systému EOS R, tak aj bajonetu RF. Pri príležitosti dosiahnutia významného míľnika vo výrobe objektívov EF a RF, ktorých už Canon na trh dodal celkovo 140 miliónov kusov[8], oznámil vývoj šiestich nových full-frame objektívov. Do predaja sa dostanú ešte v priebehu tohto roka a jedným z nich bude dostatočne malý a výkonný RF 24-240mm F4-6.3 IS USM. Tento praktický univerzálny objektív bude skvelým spoločníkom na cestách a pokročilým používateľom ponúkne široký rozsah ohniskových vzdialeností, ktorý im pomôže s obstaraním naozaj úchvatných záberov. Päť ďalších pripravovaných full-frame objektívov pre bajonet RF presne cieli na potreby všetkých typov používateľov, od pokročilých amatérov až po profesionálnych fotografov a kameramanov – Canon chce pomôcť s dosiahnutím perfektných snímok každému z nich. Nové objektívy stavajú na doterajších skúsenostiach spoločnosti Canon a vďaka novej špičkovej optike aj pokročilému spracovaniu obrazu v prípade fotografií a videí posúvajú hranice kreativity významným spôsobom dopredu.

Ďalšie informácie o systéme EOS R a plánoch spoločnosti Canon s bajonetom RF sú k dispozícii na https://www.canon.sk/cameras/eos-r/.

Hlavné vlastnosti bezzrkadlovky EOS RP:

  • Full-frame snímač CMOS s rozlíšením 26,2 megapixelov
  • Ľahké telo a šasi zo zliatiny horčíka
  • Automatické zaostrovanie s duálnymi pixelmi CMOS
  • Video v rozlíšení 4K
  • Obrazový procesor DIGIC 8
  • Tri voliteľné upevňovacie adaptéry EF-EOS R umožňujúce použitie objektívov EF a EF-S
  • Wi-Fi a Bluetooth konektivita

Ceny pre slovenský trh

ModelRSP EUR
EOS RP BODY + MT ADP EU261 509 EUR
EOS RP RF24-105 L + MT ADP EU262 519 EUR
EXTENSION GRIP EG-E1 BLACK79 EUR
EXTENSION GRIP EG-E1 RED79 EUR
EXTENSION GRIP EG-E1 BLUE79 EUR

 

[1] Medzi digitálnymi systémovými fotoaparátmi s výmennými objektívmi s full-frame snímačom (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastným zaostrovaním a automatickým zaostrovaním s detekciou fázového rozdielu vstavanú do obrazového snímača. Na základe výsledkov meraní rýchlosti automatického zaostrovania podľa metodík CIPA (hodnoty sa môžu líšiť podľa podmienok pri snímaní a podľa použitého objektívu). Meranie prebehlo podľa interných metód, za podmienok 12 EV (izbová teplota okolia/citlivosť ISO 100), manuálny režim, objektív RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdialenosťou 24 mm) pri nasledujúcich nastaveniach: zhotovením snímky stlačením tlačidla spúšte, jednobodové automatické zaostrovanie s centrálnym bodom, jednosnímkové automatické zaostrovanie. Informácie sú platné ku 13. februáru 2019.

[2] 485 gramov vrátane batérie a pamäťovej karty.

[3] Centrálny bod pri použití objektívov so svetelnosťou f/1,2 v režime Jednoobrázkové automatické zaostrovanie.

[4] Vrátane pamäťovej karty a batérie.

[5] Pri vytváraní snímok na pamäťovú kartu typu UHS-II do okamihu jej zaplnenia.

[6] Medzi digitálnymi systémovými fotoaparátmi s výmennými objektívmi s full-frame snímačom (ekvivalent k 35 mm filmu), s automatickým kontrastným zaostrovaním a automatickým zaostrovaním s detekciou fázového rozdielu vstavanú do obrazového snímača. Na základe výsledkov meraní rýchlosti automatického zaostrovania podľa metodík CIPA (hodnoty sa môžu líšiť podľa podmienok pri nadobudnutie snímok a podľa použitého objektívu). Meranie prebehlo podľa interných metód, za podmienok 12 EV (izbová teplota okolia / citlivosť ISO), manuálny režim, objektív RF 24-105mm F4 L IS USM (s nastavenou ohniskovou vzdialenosťou 24 mm) pri nasledujúcich nastaveniach: zhotovení snímky stlačením tlačidla spúšte, jednobodové automatické zaostrovanie s centrálnym bodom, jednosnímkový automatické zaostrovanie. Informácie sú platné ku 13. februári 2019.

[7] K dispozícii iba v prípade natáčania filmov v rozlíšení Full HD, pre rozlíšenie 4K je využívané kontrastné automatické zaostrovanie.

[8] Míľnik 140 miliónov predstavuje kumulovanú produkciu k 19. decembru 2018. Celkový počet zahŕňa objektívy RF aj filmové objektívy systému EF Cinema. Modré bolo už v origináli.

Značky: