Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Canon dnes spolu s tromi novými objektívmi RF a novou aplikáciou pre zdieľanie súborov oznámila vývoj mimoriadne rýchlej a ovládateľnej profesionálnej bezzrkadlovky EOS R3. Nový fotoaparát vďaka svojej prevratnej konštrukcii pomôže profesionálnym športovým a spravodajským fotografom plniť vysoké nároky na rýchlosť a kvalitu dodávaných materiálov. EOS R3 je skutočne hybridný prístroj novej generácie zameraný na dnešné aj budúce potreby športových a spravodajských fotografov, ktorý spája kvality zrkadloviek a bezzrkadloviek Canon.

Fotoaparát EOS R3 je vybavený novo vyvinutým vrstveným snímačom typu BSI CMOS, výkonným obrazovým procesorom DIGIC X, sériovým snímaním rýchlosťou 30 sn./s[1] s automatickým zaostrovaním a nastavovaním expozície na sledovaný objekt, detekciou očí, hlavy a tela a priekopníckou funkciou automatického ostrenia ovládaného smerom pohľadu. Ide o ideálny prístroj pre akčných fotografov, ktorí požadujú kvalitné statické snímky alebo videonahrávky objektov v rýchlom pohybe.

Nový prístroj je založený na revolučnom systéme EOS R s bajonetom RF. V spojení s niektorým z inovatívnych objektívov Canon RF ponúkne schopnosti, aké žiadna iná dvojica telo/objektív nedosahuje. S dnes predstavenými objektívmi RF 400 mm F2.8L IS USM alebo RF 600 mm F4L IS USM môžu profesionálni fotografi dosiahnuť bezkonkurenčnú obrazovú kvalitu vo fotograficky náročných situáciách.

Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o novom fotoaparáte EOS R3:

Vysoká kvalita pri vysokej rýchlosti

EOS R3 je prvým prístrojom radu EOS, ktorý je vybavený úplne novým vrstveným 35mm snímačom typu CMOS so zadným osvetlením, ktorý vyvinula spoločnosť Canon. Ten spolupracuje s výkonným obrazovým procesorom DIGIC X. Ako celok ponúkne profesionálom vysokorýchlostné fotografovanie a filmovanie na novej úrovni. Snímať môžu rýchlosťou 30 sn./s pri použití elektronickej uzávierky a pri automatickom ostrení so sledovaním objektu, pričom dochádza k úplne minimálnej deformácii obrazu[2]. To sú ideálne vlastnosti napríklad pre profesionálnych športových fotografov, ktorí potrebujú zachytiť akciu v zlomku sekundy.

Mimoriadna schopnosť sledovať rýchlo sa pohybujúce objekty

Nový fotoaparát EOS R3 umožní profesionálom posúvať hranice tvorivých možností vďaka dokonale presnému sledovaniu objektu a ostreniu aj pri rýchlom pohybe. Systém ostrenia novej generácie Dual Pixel CMOS AF dokáže sledovať oči, hlavu alebo telo rýchlo sa pohybujúce postavy a umožňuje v okamihu zachytiť aj najjemnejšie detaily. Do systému automatického ostrenia so sledovaním pridá spoločnosť Canon aj nový predmet, ktorý ešte upresní.

Ovládanie automatického ostrenia – vaším zrakom!

EOS R3 bude vybavený novou a zdokonalenou technológiou, ktorú spoločnosť Canon prvýkrát predstavila v modeli EOS 5. Stane sa prvým digitálnym fotoaparátom EOS, ktorý poskytne novej generácii fotografov prevratný systém ovládania zrakom, ktorý umožňuje jednoducho voliť a presúvať bod zaostrenia pohybom očí pri pohľade do hľadáčika. Táto inštinktívna funkcia ponúka rýchle a prirodzené ovládanie automatického zaostrovania. Skrátením času potrebného na zaostrenie, ktoré sa zvyčajne vykonáva multifunkčným ovládačom alebo tlačidlom, umožňuje pohotovo zachytiť najdôležitejší objekt v zornom poli vo všetkých situáciách – pri tlačovej konferencii či futbalovom zápase.

Profesionálna kvalita spracovania

Telo EOS R3 inšpirované radom EOS-1D ponúka úplne intuitívne ovládanie potrebné v najnáročnejších situáciách, v akých profesionálny fotograf musí pracovať. Používatelia môžu očakávať tú istú robustnosť a odolnosť voči vode a prachu ako to je pri legendárnej sérii Canon EOS-1. Nový model má tiež integrovaný grip, ktorý si používatelia radu EOS-1D veľmi obľúbili. Profesionálnym fotografom dáva istotu, že budú môcť fotografovať za všetkých podmienok a okolností – z postrannej čiary ihriska aj pri plaveckom bazéne, v interiéri aj exteriéri, počas sneženia aj za horúcich dní.

Rýchle pripojenie – predstavujeme novú aplikáciu Mobile File Transfer

EOS R3 bude plne kompatibilný s mobilnou aplikáciou Canon Mobile File Transfer. Tá ponúka nový spôsob prenosu zrealizovaných snímok a urýchľuje pracovný postup v teréne, a to vďaka využitiu služieb mobilných sietí bez nutnosti káblového pripojenia LAN.

Canon vydá aplikáciu Mobile File Transfer vo verzii 1.2 pre systém iOS prostredníctvom Apple App Store v júni. Kompatibilný bude s fotoaparátmi Canon EOS-1D X Mark III, EOS R5 a EOS R6. V pláne je do budúcnosti aj podpora pre systém Android.

Spoločnosť Canon dnes okrem bezzrkadlovky EOS R3 predstavila objektív RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM – vynikajúci objektív pre makro a portrétnej fotografii, ktorý je svetovo prvým makro objektívom s automatickým zaostrovaním a zväčšením 1,4x[3]. Zverejnené boli aj podrobnosti o dvoch nových teleobjektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou RF 400 mm F2.8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM vhodných najmä pre profesionálne fotografovanie športu a prírody. Obe skla ponúka veľmi dlhú ohniskovú vzdialenosť a mimoriadne schopnosti, zvlášť v spojení s telom EOS R3.

Ďalšie informácie o dnešných novinkách sú k dispozícii tu. Ak si želáte dostávať aktuálne informácie o vývoji fotoaparátu EOS R3 e-mailom, môžete sa prihlásiť k odberu noviniek.

Hlavné funkcie a vlastnosti fotoaparátu EOS R3 zverejnené k dnešnému dňu (14. apríla 2021):

  • Nový vrstvený snímač typu BSI CMOS vyvinutý spoločnosťou Canon
  • 30 sn./s pri AF/AE so sledovaním objektu
  • Výber zaostreného objektu pohybom oka
  • Detekcia očí a hlavy
  • Automatické ostrenie pomocou technológie Dual Pixel CMOS
  • Odolnosť proti vplyvom počasia na úrovni produktov radu 1D

[1] Maximum cca 30 sn/s. Rýchlosť sériového snímania môže klesať v závislosti na zvolenom objektíve a svetelných podmienkach.

[2] Minimálne deformácie obrazu pri statických záberov.

[3] Pri vymeniteľných objektívoch s automatickým zaostrovaním na plnofomátových bezzrkadlových fotoaparátoch. Prieskum spoločnosti Canon k 13. aprílu 2021.

Značky: