Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Canon Europe dnes oznámila, že získala štyri ocenenia od asociácie Technical Image Press Association (TIPA), ktorá tak vyzdvihla impozantný odkaz a inovátorstvo značky Canon – počnúc EF objektívmi až po revolučný systém EOS R.

Tohtoročný úspech v ankete TIPA je pre Canon už 25. v rade a po uplynulom roku, kedy spoločnosť predstavila systém EOS R a RF bajonet, sú tieto ocenenia dôkazom, že si Canon aj naďalej udržuje pozíciu vedúceho experta vo fotografickom priemysle. TIPA World Awards je celosvetovo jednou z najvýznamnejších ankiet v odvetví obrazu a fotografie a jej porota sa skladá z 30 vydavateľov odborových médií z celkovo 15 krajín 5 kontinentov.

Ocenenie TIPA World Awards 2019 získali produkty:

  • Najlepší pokročilý full-frame fotoaparát: Canon EOS RP
  • Najlepší DSLR objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou: Canon EF400mm f/2.8L IS III USM
  • Najlepší APS-C objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pre bezzrkadlovky: Canon EF-M32mm f/1.4 STM
  • Najlepší štandardný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou: Canon RF50mm F1.2 L USM

V dvoch kategóriách zvíťazili produkty z nového plnoformátového bezzrkadlového systému Canon EOS R, čím potvrdili svoju vedúcu pozíciu na trhu. Prvým z nich je fotoaparát EOS RP, ktorý zaujal svojím kompaktným a ľahkým telom a dostupnou cenou. Druhým je prémiový objektív z radu L RF50mm F1.2 L USM. Obe zariadenia nastavujú novú latku fotografického výkonu a ponúkajú nové kreatívne možnosti vďaka výhodám systému EOS R – vrátane najrýchlejšieho automatického ostrenia na svete. Víťazstvo v ďalších dvoch kategóriách oceňuje silu a šírku portfólia EF a EF-M objektívov značky Canon, od najľahšieho skla na svete v konštrukcii s ohniskom 400mm f/2.8 – objektív EF400mm f/2.8L IS III USM – až po kompaktný, vysoko kvalitný objektív EF-M32mm f/1.4 STM – a vyzdvihujú tak neustávajúci záväzok spoločnosti Canon vyvíjať inovatívne technológie a ďalej posúvať hranice optickej dokonalosti, ktorá vo svojom širokom portfóliu ponúka riešenie pre každého používateľa.

Issei Morimoto, senior vice prezident produktového manažmentu a marketingu spoločnosti Canon Europe uviedol:

„Štvoro ocenení od TIPA si nesmierne vážime aj preto, že sme boli ocenení už po 25. v rade za náš nepoľavujúci záväzok prinášať na trh najinovatívnejšie produkty a vyvíjať objektívy a optické riešenia, ktoré tvoria jadro v odbore. Toto celkové ohodnotenie našej práce naďalej upevňuje pozíciu spoločnosti Canon ako lídra trhu fotografických zariadení, ktorého produkty podporujú fotografov všetkých žánrov a všetkých stupňov pokročilosti, aby mohli zachytiť perfektnú snímku.“

Víťazné produkty Canon ohodnotila porota súťaže TIPA nasledovne:

Najlepší pokročilý full-frame fotoaparát: Canon EOS RP

EOS RP je kompaktný a všestranný fotoaparát s 26,2-megapixelovým CMOS snímačom, procesorom DIGIC 8 a systémom Dual Pixel CMOS AF. Náhľad snímky a vytváranie kompozície uľahčuje výklopný 3-palcový LCD displej a elektronický hľadáčik s 2,86 miliónmi bodov. Fotoaparát nahráva video vo 4K 24/25p a má výstupy pre HDMI, slúchadlá a mikrofón. Zariadenie je primárne určené používateľom, ktorí hľadajú pokročilý plnoformátový fotoaparát, ktorý sa ale ľahko ovláda. EOS RP ponúka návodné užívateľské rozhranie, ktoré umožňuje náhľad, ako zmeny režimov ovplyvňujú výsledný obraz. Ďalšími výhodami je vylepšená schopnosť automatického ostrenia za zhoršených svetelných podmienok až -5 EV, s ktorými si poradí za použitia objektívu f/1.2.

Najlepší DSLR objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou: Canon EF400mm f/2.8L IS III USM

Malá hmotnosť, päťkroková stabilizácia obrazu a jednoduché ovládanie sú pre fotografov v teréne rozhodujúce faktory a objektív Canon EF400mm je navyše najľahší vo svojej triede. Dôležitú úlohu hrá pohotové ovládanie, keď tento všestranný objektív ponúka kontrolku pre vypnutie a zapnutie stabilizácie obrazu a ostrenia a umožňuje plne manuálny režim. Medzi ďalšie pôsobivé parametre patrí deväťlamelová clona, ​​krúžkový motor USM a minimálna ostriaca vzdialenosť 2,5 metra. Objektív ponúka plnohodnotné manuálne ostrenie a k jeho výrobe bolo použitých celkom 17 optických členov v 13 skupinách, vrátane fluoritových a super UD prvkov a tiež povrchová úprava Air Sphere, Super Spectra a fluorinový povlak.

Najlepší APS-C objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou pre bezzrkadlovky: Canon EF-M32mm f/1.4 STM

Kompaktný a ľahký (235 g) objektív s pevným ohniskom pre fotografovanie a video. Fotografi na tomto EF-M objektíve ocenia STM (krokový motor) pre jeho ľahké a tiché zaostrovanie pri fotení a veľmi tichú prevádzku pri natáčaní videa. Objektív ponúka široký ostriaci prstenec s možnosťou plne manuálneho ovládania. Pri jeho výrobe bolo použitých 14 optických členov v ôsmich skupinách. Technológia povrchovej úpravy pomáha minimalizovať závoj a reflexiu. Jeho vysoká svetelnosť pomáha vytvárať úžasný bokeh. Minimálna ostriaca vzdialenosť je 0,23 metrov a maximálne zväčšenie 0,25x otvára široké možnosti pre kreatívne fotografovanie.

Najlepší štandardný objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou: Canon RF50mm F1.2 L USM

Tento objektív s pevným ohniskom určený pre systém EOS R je rýchly, super ostrý a odolný voči vplyvom počasia. K jeho výrobe bolo použitých 15 optických členov v deviatich skupinách vrátane UD a asférických prvkov, rovnako ako povrchové úpravy Air Sphere, Super Spectra a fluorinový povlak. Má desaťlamelovú clonu a je schopný zamerať na vzdialenosť 40 cm pomocou nastaviteľného ovládacieho prstenca, prostredníctvom ktorého je možné nastaviť clonu, rýchlosť uzávierky, ISO a korekciu expozície. Ostrenie je rýchle a tiché vďaka krúžkovému ultrasonickému motoru.