Spoločnosť Canon prináša modely EOS 5DS a EOS 5DS R, čo je nová generácia full-frame zrkadloviek s ultravysokým rozlíšením. Nové fotoaparáty prelamujú hranice 35 mm snímačov a prinášajú neuveriteľné rozlíšenie 50,6 Mpx. Tieto fotoaparáty predstavujú kombináciu vysokého rozlíšenia, rýchlej odozvy a odolnosti, sú určené pre profesionálov ale aj amatérskych fotografov krajiny, architektúry, módy či portrétov. Pre situácie, kedy sa vyžaduje čo najostrejší obraz, je model EOS 5DS R vybavený funkciou potlačenia vplyvu dolnopriepustného filtra, aby sa maximálne využilo rozlíšenie snímača a kvalita viditeľného obrazu. Spolu s týmito novými zrkadlovkami Canon predstavuje nový objektív EF 11-24mm f/4L USM – širokouhlý zoom typu „rectilinear“, ktorý sa uplatní pri fotografovaní krajiny alebo architektúry.

EF 11-24mm f4L USM Slant with cap

V prípade modelov EOS 5DS a EOS 5DS R ponúka pokročilá architektúra snímača citlivosť ISO 100 – 6400 s možnosťou rozšírenia na 50 – 12800. Rozlíšenie fotoaparátu umožňuje tri nové režimy snímania s rôznymi nastaveniami crop faktora – 1,3×, 1,6× a 1:1. Zmeny týchto režimov môžete sledovať v hľadáčiku a prinesú vám super výsledky, s možnosťou tvorby 19-megapixelových snímok dokonca aj pri nastavení crop faktora na 1,6×. Duálne procesory DIGIC 6 modelov EOS 5DS a EOS 5DS R poskytujú vysoký výkon a rýchlu odozvu. Oba procesory boli navrhnuté tak, aby si poradili s obrovským objemom obrazových dát získaných z 50,6-megapixelového snímača. Zároveň dokážu znížiť obrazový šum a fotografom dávajú možnosť vytvoriť až päť snímok za sekundu.

EOS 5DS FSL SMALL

Automaticky skvelý

Aby boli detaily vašich výnimočných snímok krajiny či módy vždy správne zaostrené, fotoaparáty EOS 5DS a EOS 5DS R sú vybavené pokročilým 61-bodovým systémom AF. Ten obsahuje 41 bodov krížového typu. Oba fotoaparáty dokážu zaistiť ostrosť pohybujúcich sa objektov – pomocou funkcie EOS Intelligent Tracking a Recognition AF (iTR) môžete nastaviť sledovanie tvárí aj farieb. Modely EOS 5DS a EOS 5DS R navyše disponujú 150 000-pixelovým meracím snímačom RGB+IR s rozpoznaním blikania (Flicker Detection), čo zaručuje konzistentnú a presnú expozíciu v rôznych svetelných podmienkach vrátane osvetlenia žiarivkami.

EOS 5DS GUI feti 2-1 english Lifestyle

Neuveriteľné detaily a tvorivosť bez hraníc

S fotoaparátmi EOS 5DS a EOS 5DS R máte obrazovú kvalitu na dosah prstov – oba obsahujú viacero konfigurovateľných režimov a nastavení. Režim Fine Detail Picture Style maximalizuje úroveň detailov, ktoré je možné získať zo snímača a umožňuje dodatočné úpravy ostrosti bez potreby editačného softvéru. Kreatívne režimy, vrátane viacnásobnej expozície alebo HDR umožnia kreatívne úpravy priamo vo fotoaparáte. Vstavaný časovač zase dovoľuje dlhodobé snímanie a tvorbu zrýchleného videozáznamu bez nutnosti neustáleho držania fotoaparátu a bez dodatočného softvéru či fotografickej výbavy.

Konštrukcia, konfigurovateľné funkcie

Profesionálne navrhnutá konštrukcia modelov EOS 5DS a EOS 5DS R umožňuje rýchle ovládanie bez ohľadu na prostredie, v ktorom sa práve nachádzate. 100 % pokrytie hľadáčika s elektronickým prekrytím zjednodušuje komponovanie záberov a môžete si ho upraviť podľa vlastných požiadaviek. Veľký 3,2” displej Clear View II LCD s antireflexnou štruktúrou minimalizuje odlesky aj odrazy počas prezerania záberov. Okrem toho dovoľuje rýchly prístup k najpoužívanejším nastaveniam fotoaparátu. S novým menu na kontrolu používateľských nastavení Custom Quick Control môžete jednoducho upravovať typ, veľkosť a polohu ikon podľa vlastného štýlu fotografovania.

Základné charakteristiky fotoaparátov EOS 5DS:

 • 50,6-megapixelový snímač CMOS s duálnym procesorom DIGIC 6
 • 150 000-pixelový snímač merania RGB+IR
 • Až 5 snímok za sekundu
 • 61-bodový Systém AF
 • Snímanie s rôznymi nastaveniami crop faktora

Súčasťou EOS 5DS R je tiež:

 • Funkcia potlačenia vplyvu dolnopriepustného filtra

EOS 5DS R BODY FSL

Základné charakteristiky objektívu EF 11-24mm f/4L USM:

 • Ultraširokouhlé zábery krajiny
 • Najširokouhlejší zoom typu „rectilinear“ na svete1
 • Minimálne skreslenie – ideálne na snímky architektúry a interiérov
 • Zdokonalená povrchová vrstva bráni zobrazovaniu tieňov a odleskov
 • Rýchly a takmer nepočuteľný AF, plne manuálne doostrovanie
 • Fotografujte aj v tých najnepriaznivejších poveternostných podmienkach

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.