Ceny zemného plynu a elektriny v Európe atakujú maximá a vzhľadom na geopolitickú situáciu vo svete nemožno očakávať, že v blízkej dobe si vykurovanie domácností zabezpečíme za priaznivejších podmienok.

Skôr, ako sa pustíte do hľadania alternatívnych zdrojov či zateplenia za tisíce eur, vyskúšajte menšie zmeny, vďaka ktorým rýchlo a významne ušetríte už dnes.

Správne nastavenie teploty

S nastavením teploty v našich domácnostiach si až doteraz vzhľadom na cenovo dostupné energie nikto príliš hlavu nelámal. Mnoho cudzincov si všímalo, že naše domácnosti sú v skutočnosti prekúrené. Udržiavať vyššiu teplotu v byte aj počas zimných mesiacov však vyjde pri súčasných cenách veľmi draho a tak nezostáva nič iné, ako  rýchlo otočiť termostatom doľava a trocha viac sa obliecť.

Ak znížite teplotu v byte len o 1°C , spotreba energie klesne až o 6 %. Za dostatočnú teplotu sa pritom považuje 20 °C v obývačke a 17 °C v spálni. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojich odporúčaniach na minimálnu teplotu v obývačke hovorí o 18 °C. Napríklad obyvatelia Veľkej Británie či Japonska majú tepelný komfort v domácnostiach ešte o niečo nižší.

Takto vetrajte

Okrem zníženia teploty v miestnostiach, kde sa obvykle nezdržiavate, môžete plytvaniu predísť aj správnym vetraním. „Efektívnejšie, ako mať dlhšiu dobu otvorené okno na tzv. vetračku, je vypnúť radiátory a krátko, no intenzívne vyvetrať. Miestnosti však nie dobré ochladzovať príliš, pretože opätovné vyhrievanie bude vyžadovať oveľa viac energie,“ vysvetľuje Eduarda Hekšová z organizácie dTest.

Radiátory by nemali byť zakryté nábytkom, záclonami alebo závesmi. Medzi stenu a radiátor sa oplatí umiestniť špeciálnu fóliu, ktorá bude teplo odrážať naspäť do miestnosti namiesto toho, aby energia unikala von.

Úpravy v kuchyni

Jednoduché a úsporné opatrenia môžete ľahko zaviesť aj v kuchyni. Pri varení napríklad stačí používať pokrievku, čím významne skrátite čas varenia a ušetríte až 50 % energie. Veľkým stratám zabránite aj používaním správnej veľkosti platničky a pri varení sa tiež oplatí o niečo viac plánovať. Prečo neupiecť naraz viac jedla, keď teplovzdušná rúra rozvádza teplo rovnomerne po celej rúre? Veľa energie sa ušetrí aj tým, že krátko pred koncom necháte jedlo tzv. dôjsť, a to už vo vypnutej chladnúcej rúre či na platničke.

Pozor na chladničku

Najviac elektrickej energie v domácnosti spotrebuje chladnička. Je to až 20 % z celkovej spotreby elektriny. Preto sa oplatí skontrolovať, či nie je umiestnená v blízkosti zdrojov tepla a či má jej zadná časť dostatočný odstup od steny. Výrobcovia odporúčajú ponechať medzeru 5 až 10 centimetrov. Ďalším tipom je zmena v nastavení teploty chladenia, ktorú v dlhšom časovom horizonte zbadáte aj vo svojej peňaženke. V chladiacej časti nie je potrebná teplota nižšia ako 5 °C, v mraziacej stačí nastaviť hodnotu na mínus 18 °C.

Zdroj: dTest

Prečítajte si tiež

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.