Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Senzory sú všadeprítomné. Umožňujú autám, elektrobicyklom, smartfónom, fitness náramkom a slúchadlám snímať okolie.

Spoločnosť Bosch vyvíja a vyrába inteligentné senzory, vďaka ktorým je život bezpečnejší a pohodlnejší. Ich rastúca využiteľnosť taktiež pomáha chrániť našu planétu.

Bosch je priekopníkom a lídrom na trhu v oblasti mikroelektromechanických (MEMS) senzorov – jedného z najdôležitejších a najpoužívanejších typov senzorov v súčasnosti.

„S výrobou senzorov MEMS sme začali v roku 1995. Za posledných päť rokov sme ich vyrobili toľko, čo za všetky predchádzajúce roky dohromady,“ povedala Tanja Rückert, riaditeľka pre digitálne technológie spoločnosti Bosch, na veľtrhu CES 2023 v Las Vegas.

Od začiatku ich výroby pred 27 rokmi vyrobil Bosch celkovo viac ako 18 miliárd senzorov MEMS a dnes ich je v každom aute v priemere 22. Podľa spoločnosti Yole Group*, zaoberajúcej sa prieskumom trhu a strategickým poradenstvom, je Bosch v súčasnosti najväčším výrobcom týchto senzorov. Očakáva sa, že do roku 2027 vzrastie celosvetový každoročný dopyt po takýchto senzoroch zo súčasných 33,5 miliárd na približne 49 miliárd kusov.

Na tomto raste sa chce podieľať aj spoločnosť Bosch, ktorá v nasledujúcich rokoch očakáva výrazný nárast výrobných čísel. Rückert zdôraznila, že spoločnosť chce zostať lídrom na trhu a svoje vedúce postavenie ešte viac posilniť. S cieľom uspokojiť rastúci dopyt spoločnosť Bosch výrazne investuje do svojich výrobných závodov na výrobu waferov v Drážďanoch a Reutlingene.

Celkovo plánuje spoločnosť v rámci svojho investičného plánu investovať do roku 2026 tri miliardy eur do podnikania v oblasti polovodičov, a teda aj do vývoja a výroby senzorov. Pri svojej práci v oblasti mikroelektroniky a komunikačných technológií bude čerpať z európskeho programu financovania IPCEI ME (tzv. dôležité projekty spoločného európskeho záujmu v oblasti mikroelektroniky).

„S výrobou senzorov MEMS sme začali v roku 1995. Za posledných päť rokov sme ich vyrobili toľko, čo za všetky predchádzajúce roky dohromady,“ povedala Tanja Rückert, riaditeľka pre digitálne technológie spoločnosti Bosch, na veľtrhu CES 2023 v Las Vegas

Senzory zachraňujú životy a otvárajú cestu konektivite

Senzory sú základom moderných technológií a pilierom prepojeného sveta. Vďaka nim sú vozidlá bezpečnejšie a pomáhajú chrániť životné prostredie aj ľudské zdravie. Sú kľúčovým technologickým základom pre všetky oblasti podnikania spoločnosti Bosch, a taktiež stredobodom pozornosti pokračovania digitálnej imidžovej kampane pod sloganom „Sensor tech #LikeABosch.“

“Pomocou senzorov môžeme posunúť technológiu, ktorá je ‚Stvorená pre život‘, na novú úroveň. Zlepšujú nielen kvalitu života ľudí, ale aj znižujú ekologickú stopu našich inteligentných každodenných spoločníkov. Nová kampaň #LikeABosch zdôrazňuje ich významnosť na niekoľkých príkladoch,“ povedala Rückert.
Senzory MEMS sa prvýkrát začali vo veľkom používať v automobilovom priemysle.

Spoločnosť Bosch sa stala jedným z popredných výrobcov senzorov pre tento priemysel. Senzory Bosch pomáhajú pri navigácii vozidla, ovládajú airbagy a systémy ESP a umožňujú širokú škálu asistenčných funkcií, ktoré zvyšujú bezpečnosť, pohodlie a efektivitu jazdy. Najmä pre automatizovanú jazdu sú senzory nevyhnutné.

Sú to takpovediac „oči“, ktorými vozidlá „vidia“ a rozpoznávajú svoje okolie. Senzory Bosch pripravujú pôdu pre autá bez vodičov. Spoločnosť už ponúka celý rad radarových, lidarových, video a ultrazvukových senzorov pre automatizované riadenie.

Senzory MEMS však hrajú významnú úlohu aj v spotrebnej elektronike. Napríklad tlakové senzory v smartfónoch dokážu určiť nadmorskú výšku zariadenia s presnosťou na niekoľko centimetrov. V prípade núdze to znamená, že záchranári dokážu veľmi rýchlo zistiť, na ktorom poschodí sa nachádza osoba v núdzi. Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) odhaduje, že tlakové senzory zachránia len v USA približne 10 000 životov ročne.

Inovácie od Boschu zvyšujú bezpečnosť na cestách

Na veľtrhu CES 2023 predstaví spoločnosť Bosch niekoľko inovácií v oblasti mobility založených na senzoroch vrátane sprievodného riešenia RideCare, ktoré získalo ocenenie Best of Innovation od CTA. Podľa spoločnosti bude RideCare zohrávať rozhodujúcu úlohu v bezpečnosti všetkých cestujúcich vo vozidlách v rámci prepojenej a automatizovanej mobility. Pripojené hardvérové a softvérové riešenie, ktoré pozostáva z kamery, bezdrôtového SOS tlačidla a dátových služieb založených na cloude, umožňuje monitorovanie interiéru a exteriéru vozidla. Cestujúci vo vozidle ho môžu využívať na nepretržité kontaktovanie zamestnancov spoločnosti Bosch v prípade, že dôjde k nehode alebo inej nebezpečnej situácii. V takom prípade sa môže náš zamestnanec pozrieť do vozidla prostredníctvom videa, vyhodnotiť situáciu a v prípade potreby rýchlo privolať pomoc. Spoločník RideCare slúži ako cenná záchranná sieť, najmä pre vodičov taxislužieb alebo prepravných služieb.

Off-zone detekcia nárazu sľubuje najmä vyššiu bezpečnosť na cestách. Systém chráni cestujúcich vo vozidle v prípade bočného nárazu, ku ktorému často dochádza pri prejazde do iného jazdného pruhu či na križovatkách. Inteligentné senzory v kombinácii s novým softvérovým algoritmom rýchlo a spoľahlivo zistia presný uhol nárazu a včas aktivujú život zachraňujúci airbag, aby zmiernili následky nehody. „Naša off-zone detekcia nárazu je skvelým príkladom toho, ako pomocou softvéru dokážeme z existujúceho hardvéru vyťažiť viac. To vytvára v prípade cestnej dopravy nezanedbateľný prínos,“ povedal Mike Mansuetti, prezident spoločnosti Bosch v Severnej Amerike, na veľtrhu CES v Las Vegas.

Veľký potenciál kvantových senzorov

Spoločnosť Bosch tiež plní svoju priekopnícku úlohu vo vývoji nových oblastí senzorov. Kvantové senzory budú v nasledujúcich rokoch jednou z nových oblastí inovácií. Čoskoro by mohli umožniť merania, ktoré budú tisíckrát presnejšie ako merania dnešných senzorov MEMS. To by napríklad umožnilo jednoduchšiu a presnejšiu diagnostiku neurologických ochorení. Spoločnosť Bosch minulý rok založila vlastný startup, ktorý má podporiť komercializáciu kvantových senzorov a rozvíjať tento trh. Bosch ako široko diverzifikovaná technologická spoločnosť podporuje vývoj sľubných technológií v mnohých oblastiach a pripravuje sa na budúcnosť: „Len v nasledujúcich troch rokoch investujeme do digitálnej transformácie spoločnosti Bosch desať miliárd eur. Plánujeme aj nárast počtu softvérových inžinierov, ktorých momentálne zamestnávame 40 000,“ povedala Rückert.

Udržateľnosť je hnacím motorom technologického pokroku

Klimatické opatrenia a udržateľnosť sú pre spoločnosť Bosch najvyššími prioritami. „Pre budúcnosť našej planéty je nevyhnutné, aby sme sa všetci zaviazali žiť čoraz úspornejšie. Klimatické zmeny sú zároveň hnacou silou technologického pokroku v našej spoločnosti – aj v oblasti senzorov,“ povedala Rückert. Spoločnosť Bosch na veľtrhu CES predstaví novú generáciu senzorov MEMS. Sú presnejšie, robustnejšie a energeticky úspornejšie ako predchádzajúce modely. Napríklad programovateľný inerciálny senzor BHI360/BHI380 s podporou umelej inteligencie, ktorý sa pri inštalácii do fitness náramkov prispôsobuje individuálnym pohybom používateľa, je o polovicu menší a spotrebuje o polovicu menej energie ako jeho predchodca. To isté platí aj pre nový senzor tuhých častíc BMV080, ktorý meria koncentráciu tuhých častíc a znečistenia v ovzduší a vďaka svojej priestorovo úspornej konštrukcii je až 450-krát menší ako výrobky, ktoré sú v súčasnosti na trhu. Snímač barometrického tlaku vzduchu BMP585, ktorý meria zmenu nadmorskej výšky o niekoľko centimetrov a dokáže tak rozpoznať jednotlivé príťahy alebo kľuky, spotrebuje v porovnaní s predchádzajúcou generáciou o 85 % menej energie a jeho odolnosť sa zvýšila trojnásobne.

Značky: