Sony Cyber-shot RX 100 IV je pravdepodobne najlepší kompaktný fotoaparát, aký sme mali v ruke. Veď, konečne, tomu odpovedá aj jeho predajná cena.

Sony-Cyber-shot-RX100-IV_nowat

Základom fotoaparátu je snímač Exmor RS CMOS s vylepšeným spracovaním digitálneho signálu a pamäťovým čipom DRAM. To zabezpečuje päťnásobne vyššiu rýchlosť pri spracovaní dát ako pri predchádzajúcich modeloch.

K dispozícii sú populárne funkcie ako spomalené motion video s maximálnou rýchlosťou až 1000 fps, uzávierka s 1/32000 sekundy alebo nahrávanie videa v režime 4K.

Pozrite si video so spomalenými zábermi, ktoré sme nakrútili s týmto fotoaparátom pri páde ovocia do vody

Sony CS RX100 IV umožní prehrávať nahrané video až 40-krát pomalšie ako pri štandardných slow-motion videách. Môžete si vybrať medzi viacerými rýchlosťami nahrávania od 1000 fps, 500 fps a 250 fps pri 50p a 25p podľa pohybujúceho sa objektu.Sony-Cyber-shot-RX100-IV-2_nowatTlačidlo nahrávania sa dá využiť ako „spúšť“, po jej stlačení začne fotoaparát nahrávať video a po jej uvoľnení video zastaví. V tomto režime pritom začne nahrávanie 2 ÷ 4 sekundy skôr než stlačíte spúšť. Video, ktoré ste nahrávali počas dvoch sekúnd v režime 1000 fps, 25p budete mať pri prehrávaní dĺžku 80 sekúnd. V režime kontinuálneho fotografovania spravíte až 16 snímok za sekundu. Kvalitný výstup pri videu zabezpečuje použitie XAVC S kodekov, ktoré nahrávajú video pri dátovom toku 100 Mbps v režime 4K a 50 Mbps pri full HD nahrávaní. RX100 IV natočí v kvalite 4K päťminútový záznam, pričom počas nahrávania videa môžete realizovať 16,8 MPx fotky stlačaním spúšte.

Pozrite si fotografie realizované týmto fotoaparátom v Banskej Štiavnici

Sony CS RX100 IV je vybavený objektívom ZEISS Vario-Sonnar T 24-70mm (ekvivalent 35mm) F1.8 ÷ F2.8. Vo výbave vybavené je Wi-Fi a NFC. Fotoaparát sme využívali na reportáže a boli sme z neho jednoducho nadšení. Aj človek, ktorý chce len namieriť fotoaparát a fotiť dokáže z neho dostať veľmi pekné zábery a to aj pri nízkej úrovni svetla. Výborný je vyklápateľný zadný displej ako aj elektronický hľadáčik. Poradíte si tak s akýmkoľvek uhlom ale aj akýmkoľvek vonkajším osvetlením. Na spomalené video vyzerá naozaj efektne.

Cena: 1150 Eur

Zapožičal: Sony

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.