Hodinky série G-SHOCK netreba nikomu bližšie predstavovať. Tieto extrémne odolné hodinky po novom ponúkajú už aj prepojenie so smartfónom a viaceré zdravotné a športové funkcie.

Už dávnejšie som informoval o tom, že CASIO sa spojilo s výrobcom športových hodiniek Polar a niektoré svoje hodinky vybavilo senzorom tepu a viacerými zdravotnými a športovými funkciami. Tieto funkcie ponúkajú hodinky G-SHOCK DW-H5600 (na fotkách sú v bielom prevedení), G-SHOCK GBD-H2000 a G-SHOCK GPR-H1000.

Model GPR-H1000, hoci má nižšie označenie ako GBD-H2000, je najnovším zástupcom G-SHOCK hodiniek s technológiami od Polaru a na trh prišiel tento rok. Na fotkách sú to tie žlté hodinky. Rozdiel medzi H1000 a H2000 je v tom, že H1000 ponúka aj odolnosť voči bahnu a blatu.

Všetky tri modely sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach. V prípade DW-H5600 sú k dispozícii aj verzie s inými materiálmi. Základný model má konštrukciu zo živice a minerálne ochranné sklíčko. Dizajn netreba bližšie popisovať, vidíte ho na fotkách a môžete si ho pozrieť aj v mojej videorecenzii. Jednoducho, hodinky G-SHOCK sú legendou vo svojom obore.

Skutočne odolné hodinky

Jedna vec ma však príjemne prekvapila, keď to porovnám so smart hodinkami, ktoré bežne testujem. Pracka hodiniek je kovová a v prípade modelu H1000 aj putko na remienku. Je cítiť, že CASIO je tradičný výrobca hodiniek a niektoré veci nechce kompromitovať.

Hodinky sú pomerne hrubé. Model G-SHOCK DW-H5600 má hrúbku 17 mm. V prípade GPR-H1000 je to viac ako 2 cm. Budete to cítiť, keď si budete obliekať alebo vyzliekať bundu alebo mikinu. Hmotnosť je 59 gramov, resp. 92 gramov.

Hrúbka hodiniek je daná aj ich pokročilou odolnosťou voči nárazom a vode, ktorá je na úrovni 20 ATM, čo je vynikajúca hodnota. Platí to pre všetky G-SHOCK hodinky. Pre porovnanie, v prípade smart hodiniek je štandard 5 ATM, pri tých odolnejších je to 10 ATM. Čiže G-SHOCK hodinky by mali prežiť skutočne všetko.

CASIO G-SHOCK GPR-H1000 (žlté) a DW-H5600 (biele)Zdroj: TOUCHIT
CASIO G-SHOCK GPR-H1000 (žlté) a DW-H5600 (biele)

Zdravotné funkcie ma prekvapili

Dôvod, prečo som tieto hodinky testoval, je fakt, že na ich zadnej strane sa nachádza optický senzor tepu. Ten ponúka tradičné funkcie, ako je meranie tepu, okysličenia krvi a monitorovanie spánku. Meranie spánku bolo v mojom prípade presné a príjemne ma prekvapilo, že hodinky citlivo reagovali aj na prebudenie počas noci, ktoré vedeli dobre zaznamenať. Minimálne v mojom prípade to tak bolo.

Plusové body dávam aj za fakt, že hodinky merajú variabilitu srdcového tepu a vyhodnocujú regeneráciu počas spánku. Na tieto funkcie využívajú technológie a algoritmy od Polaru a musím uznať, že funguje to dobre.

Z hľadiska merania tepu, analýzy spánku a vyhodnocovanie regenerácie prinášajú tieto modely výbornú pridanú hodnota. G-SHOCK hodinky som porovnával aj s mojim prsteňom Oura Ring a hodinky aj prsteň zaznamenali, že mám chytené dutiny a ráno mi napísali, že nie som na 100 % fit.

Meranie tepu si môžete podľa potreby zapnúť alebo vypnúť. Viete si nastaviť neustále sekundové meranie tepu alebo meranie len počas aktivity a počas spánku. Tieto nastavenia následne ovplyvňujú celkovú výdrž batérie, ktorá bude individuálna.

CASIO G-SHOCK GPR-H1000 (žlté) a DW-H5600 (biele)Zdroj: TOUCHIT
CASIO G-SHOCK GPR-H1000 (žlté) a DW-H5600 (biele)

S GPS čipom aj bez neho

V mojom testovaní sa pohybovala na úrovni od 3 dní do 1 týždňa v prípade hodiniek G-SHOCK DW-H5600. V prípade modelu GPR-H1000 to bolo viac. Konkrétna hodnota sa ťažko definuje, keďže je ovplyvnená aj solárnym nabíjaním, ktoré postupne hodinky nabíja. Pokiaľ si meranie tepu vypnete, výdrž sa citeľne predĺži.

Kľúčový rozdiel medzi hodinkami H5600 a H1000 je ten, že menšie hodinky z tejto dvojice nemajú zabudovaný GPS čip. Údaje o lokalite získavajú z pripojeného telefónu. V závislosti od toho, ako zvyknete športovať, to môže byť pre niekoho obmedzujúce. Ak chcete presné dáta a mapu, kde ste cvičili, musíte mať pri sebe smartfón.

H1000 a H2000 majú GPS čip priamo v hodinkách. Je to jednopásmový čip, ktorý ponúka dobrú presnosť. Za modernými smart hodinkami síce zaostáva, ale presnosť je dostatočná až dobrá a nenáročným používateľom bude stačiť. To isté platí aj pre senzor tepu, ktorý počas športovania nepatrí medzi najpresnejšie na trhu, avšak menej náročným používateľom bude stačiť. V rámci celodňového nosenia je jeho presnosť dobrá.

Testované hodinky, ale aj viaceré ďalšie CASIO a G-SHOCK hodinky, podporujú aj zobrazovanie notifikácií zo smartfónu cez Bluetooth pripojenie. Čitateľnosť na displeji nie je optimálna. Možnosť zobrazenia notifikácií tu však je, takže, ak potrebujete niekedy nepremeškať upozornenie, viete si túto funkciu zapnúť.

CASIO G-SHOCK DW-H5600Zdroj: TOUCHIT
CASIO G-SHOCK DW-H5600

Športové režimy a prepojenie so službou Strava

Hodinky sa tiež odlišujú športovými režimami. H5600 majú iba pár základných režimov, ako je chôdza, beh a cvičenie v telocvični. H1000 so zabudovaným GPS čipom má aj režimy bicyklovania, turistiky, trailového behu a plávania. Oba modely vyhodnocujú aj základné tréningové parametre, ako je tréningová záťaž. Je to súčasť technológií od Polaru.

Všetky namerané dáta si môžete pozerať cez aplikáciu CASIO WATCHES. Nájdete ich na obrazovke s názvom My Page. Všetky informácie sa nachádzajú na jednej obrazovke. Dá sa na to zvyknúť a keď budete využívať zabudovaný kalendár, viete sa v dátach rýchlo navigovať. Cez túto aplikáciu môžete spárovať vaše G-SHOCK hodinky aj so službou Strava. Aktivity sa následne budú automaticky posielať do tejto obľúbenej služby.

V aplikácii CASIO WATCHES nájdete množstvo nastavení. Môžete si vybrať z troch (H5600), resp. piatich (H1000) ciferníkov a prispôsobiť si niektoré funkcie a nastavenia hodiniek.

CASIO G-SHOCK GPR-H1000Zdroj: TOUCHIT
G-SHOCK GPR-H1000 a aplikácia CASIO WATCHES

Verdikt

G-SHOCK DW-H5600 a G-SHOCK GPR-H1000 sú legendárne hodinky so senzorom tepu a zdravotnými a športovými funkciami od Polaru. Ide o zaujímavú kombináciu, ktorá môže osloviť používateľov, ktorí chcú G-SHOCK hodinky a chceli by v nich využívať aj takéto moderné funkcie.

Ak by som mal vyzdvihnúť jednu funkciu, ktorá ma potešila na nich najviac, tak je to vyhodnocovanie regenerácie počas spánku a to aj na základe variability srdcového tepu. Považujem to za užitočnú informáciu.

Je zrejmé, že tieto hodinky nedokážu plnohodnotne konkurovať športovým hodinkám od Garminu alebo iných značiek vrátane Polaru. Tie z hľadiska športových, tréningových a zdravotných funkcií ponúkajú lepšiu výbavu. Nemajú však odolnosť a dizajn G-SHOCK hodiniek. Treba si vybrať na základe toho, čo od hodiniek chcete vy.

Cena: od 279 eur (G-SHOCK DW-H5600), 399 eur (G-SHOCK GPR-H1000)

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Špecializujem sa na Apple, ASUS, Garmin, smart hodinky, robotické vysávače a herné zariadenia. Nájdete ma na sociálnych sieťach @roman_fitit

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.