Spoločnosť ESET na stránke joineset.sk spustil online hru pre programátorov, skrytú hádanku pre reverzných inžinierov a iné špeciálne úlohy. Najšikovnejších riešiteľov, ktorí pošlú výsledky svojich úloh do ESETu, čaká stretnutie so spoluzakladateľmi spoločnosti a špeciálny program v bratislavskej centrále.

Programátori si môžu svoje sily zmerať so svojimi kolegami vo vytvorení čo najefektívnejšej „inteligencie“ pre botov v jednoduchej online hre. „Ak ide hráčovi iba o zábavu, môže si samozrejme vybrať, na akej platforme a v akom programovacom jazyku bota naprogramuje,“ vysvetľuje Vladimír Hudek z ESETu.

ESET_online_hra01

„Ak ale napíše kód v jazyku a pre platformu niektorého z prezentovaných oddelení a pošle nám ho, má šancu získať pozvánku na špeciálny program v bratislavskej centrále ESETu a prípadne aj pracovnú ponuku. Pri hodnotení zaslaných riešení však nebudeme prihliadať na rebríček víťazov, ale na samotnú kvalitu zdrojového kódu,“ dodáva Hudek. Hráčov program môže použiť prepracovanú stratégiu alebo vsadiť na priamočiarosť. Cieľom hry je ovládať viaceré autíčka a snažiť sa poškodiť tie súperove. Pomocou príkazov ich môžu hráči navigovať mimo nebezpečných protihráčov, prípadne ich zneškodniť. V hre sú definované viaceré obmedzenia, ktoré majú vytvoriť priestor pre taktiku.

Reverzní inžinieri zase majú k dispozícii program so skrytou funkcionalitou, ktorú musia odhaliť. ESET používa reverzné inžinierstvo najmä na odhalenie skrytej činnosti vírusov a iného škodlivého kódu. Je však využiteľné aj pri analýze a optimalizácii kvality a spoľahlivosti kódu. „Časti Crackme programu sú zaheslované tromi heslami, ktoré sú tematicky zamerané. Od riešiteľov však nebudeme očakávať len tieto tri heslá ale aj opis spôsobu, akým skrytú funkcionalitu a heslá odhaľovali, prípadne s čím si nevedeli poradiť,“ hovorí Robert Šuman z českej pobočky spoločnosti ESET.

Reverznému inžinierstvu sa ESET venuje aj na akademickej pôde. V priestoroch Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity v Bratislave otvorila spoločnosť nedávno Výskumné centrum ESET, o ktorom sme podrobne informovali vo viacerých článkoch. V týchto priestoroch prebiehajú cvičenia voliteľného predmetu Základy reverzného inžinierstva. Predmet vyučujú bezpečnostní experti spoločnosti ESET.

Pre tých programátorov, ktorí viac inklinujú k spracovaniu veľkých dát, webovým technológiám alebo databázam, sú pripravené iné špeciálne úlohy. Viac informácií nájdete na webe joineset.sk. Tejto ponuke sa budeme ďalej na serveri touchIT.sk venovať.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.