Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Citroën predstavuje štúdiu 19_19 Concept, ktorá ukazuje mimoriadne komfortnú mobilitu
v mimomestskom prostredí. Odpovedá tak na požiadavky klientov, ktorí sa potrebujú pohybovať bez obmedzení a očakávajú vždy čosi viac.

 • Najnovšie dielo značky, štúdia 19_19 Concept, ide proti zažitým predstavám a automobilovým konvenciám. Zaujme aerodynamikou, špičkovými technológiami a nezvyčajnými proporciami,
  pričom výnimočný dizajn kopuly čerpá inšpiráciu z letectva.
 • Jedinečná vízia komfortu a mobility budúcnosti sa odráža v usporiadaní vnútorného priestoru.
  Ten pripomína skôr do detailu premyslenú útulnú a architektonicky zariadenú obývačku,
  ktorá obklopuje cestujúcich ako škrupina a kde si užívajú maximálny možný komfort.
 • Čisto elektrický pohon ponúka dojazd do vzdialenosti až 800 km, vďaka elektronicky ovládaným tlmičom s progresívnymi hydraulickými dorazmi si posádka užíva pocit z pohybu ako na lietajúcom koberci, nechýba technológia autonómnej jazdy či proaktívny inteligentný asistent, ktorý cestujúcim prináša úplne nové zážitky z jazdy.

Značka Citroën pri príležitosti svojich 100 rokov plných odvážnych automobilových riešení, kreativity a slobody pohybu predstavuje výnimočné vozidlo, niečo ako UFO automobilového sveta. Využíva netradičné proporcie inšpirované svetom letectva a tvarmi presklenej kopuly vrtuľníkov a zároveň aj interiérovým dizajnom. Štúdia 19_19 Concept je jednoducho rozpoznateľná vďaka svojím netradičným tvarom, LED svetlometom, technologicky prepracovaným detailom a rôznym povrchom. Netradičné úzke a vysoké kolesá priemerom až 30 palcov umiestnené v rohoch karosérie vytvárajú pocit, akoby bola karoséria zavesená na kolesách. Pneumatiky s rozmerom 255/30 R30 vyvinula špeciálne pre toto vozidlo spoločnosť Goodyear.

Maximálne pohodlná štúdia 19_19 Concept posúva možnosti programu Citroën Advanced Comfort® na maximum. Využíva elektronicky ovládané inteligentné a aktívne tlmiče s progresívnymi hydraulickými dorazmi ako aj samostatné sedadlá, ktoré zvyšujú komfort dizajnovo zariadeného interiéru v štýle maximálne komfortnej obývačky. Inovatívna a futuristická štúdia 19_19 Concept dostala aj technológiu autonómnej jazdy, ktorá umožňuje, aby vodič pokojne odovzdal všetky povinnosti spojené so šoférovaním vozidlu. Súčasťou výbavy je aj umelá inteligencia v podobe Osobného asistenta zapracovaného do vozidla. Ovláda vozidlo vo fázach autonómnej jazdy a komunikuje s pasažiermi prostredníctvom prediktívnych a proaktívnych systémov, ktoré dokážu predvídať potreby posádky. Taktiež dokáže rozpoznávať hlasové povely vyslovené prirodzenou rečou.

Vďaka čisto elektrickému pohonu dokáže štúdia 19_19 Concept minimalizovať svoju ekologickú stopu a odstránením hluku a vibrácií zároveň presvedčiť, že s dojazdom 800 km (WLTP) sa aj dlhšie trate dajú absolvovať s elektrickým pohonom. Pre zvýšenie komfortu užívania sa batérie s kapacitou 100 kWh môžu nabíjať aj bezdrôtovou indukčnou technológiou a to počas státia ako aj za jazdy podľa toho, ako to umožní infraštruktúra. Pohon zaobstarávajú dva elektromotory — jeden vpredu a druhý vzadu, čo vytvára pohon všetkých kolies. Celkový výkon 340 kW (462 k) a krútiaci moment 800 Nm zabezpečujú vozidlu zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5 sekúnd a maximálnu rýchlosť 200 km/h.

Štúdia 19_19 Concept znovu objavuje čaro dlhých ciest, pretože sa na ne vybavila maximálnym komfortom a posádke ponúka oddych a možnosť načerpania nových síl. Komfort ťaží predovšetkým z veľkého rázvoru s dĺžkou až 3,1 m. Ide o úplne nový prístup k dizajnu a k technológiám, ktoré vytvárajú nový zážitok z jazdy a zameriavajú sa na mentálny oddych. Napríklad aj tým, že zadné sedadlá dostali tvar podobný lehátku. Cestovanie sa tak vracia k k svojim pôvodným hodnotám, keď sa stáva časom oddychu, pokoja a pohody.

Štúdia 19_19 Concept je najlepšou odpoveďou značky Citroën na výzvy cestovania v budúcnosti, pričom sa inšpiruje zodpovednou mobilitou bez obmedzení.

Štúdia 19_19 Concept sa svetu prvý raz predstaví 16. mája 2019 v Paríži na podujatí VivaTech.

ROZMERY

 • Dĺžka: 4655 mm
 • Šírka: 2240 mm
 • Výška: 1600 mm
 • Rázvor: 3100 mm
 • Priemer kolies: 913 mm
 • Pneumatiky Goodyear: 255/30 R30

DIZAJNOVÝ TÍM CITROËN

 • Vývoj dizajnu exteriéru: Frédéric DUVERNIER
 • Dizajn exteriéru: Romain GAUVIN
 • Vývoj dizajnu interiéru: Jean-Arthur MADELAINE-ADVENIER
 • Dizajn interiéru: Raphaël LE MASSON, Jérémy LEBONNOIS
 • Štýl farieb a materiálov Couleurs & Matières: Hélène VEILLEUX, Aude RENON