Ak sledujete náš magazín pravidelne alebo ste fanúšikom platformy Android, určite ste sa už s pojmom Android TV stretli. Tento operačný systém je na trhu už takmer 2 roky a mal teda dostatok času, aby dospel do krásy. Pozreli sme sa, čo ponúka dnes.

Platforma Android TV bola oficiálne oznámená 25. júna 2014. Je založená na operačnom systéme Android 5.0, ktorý Google prispôsobil aj pre potreby veľkých televíznych obrazoviek. Preto označenie Android TV. Operačný systém je dnes súčasťou mnohých inteligentných televízorov značiek Sony, Philips alebo Sharp. Získať ho môžete aj kúpou zariadenia NVIDIA SHIELD TV. Android TV v minulosti využíval Nexus prehrávač od Googlu, ten sa však na nás trh oficiálne nikdy nedostal a zariadenie bolo medzičasom vyradené z predaja. Jedinou možnosťou s Android TV v segmente multimediálnych prehrávačov, ktorá sa oficiálne predáva aj na Slovensku, tak ostáva práve krabička od NVIDIE. Hoci, v zahraničí možno nájdete aj iné prístroje s touto platformou. Svoje riešenie má napr. Xiaomi.

Nie je Android ako Android (TV)

Na úvod upresnime, že Android TV je niečo úplne iné, ako set-top boxy s klasickým Androidom, ktoré sa v posledných rokoch objavujú na trhu. Tieto zariadenia s obľubou vyrábajú nielen neznáme čínske spoločnosti. Výhodou sú nízke výrobné náklady. Výrobca obohatí základný hardvér o Android s mierne upraveným rozhraním a set-top box je na svete. Takéto zariadenia majú vo výbave Android 4.4 alebo Android 5.1 a hoci druhá menovaná kategória zariadení teoreticky spĺňa popis platformy Android TV (základom je verzia 5.0 a vyššie), používateľský zážitok je odlišný.

Dôvod je ten, že hoci má Android iné rozhranie, ktoré je viac či menej prispôsobené televíznej obrazovke, stále je to operačný systém vo verzii pre mobilné telefóny a tablety. Rozloženie prvkov je upravené pre televíznu obrazovku, avšak ovládanie nie. Takisto aj obchod s aplikáciami je rovnaký ako v prípade mobilných zariadení. A to je niekedy problém, pretože aplikácie sú určené pre dotykovú obrazovku.

Základom používateľského rozhrania sú veľké dlaždice

Základom používateľského rozhrania sú veľké dlaždice

Prispôsobenie platformy Android TV pre televízory ide viac do hĺbky. Nie je to iba o zmene používateľského rozhrania, ktoré je maximálne zjednodušené na domovskú obrazovku s veľkými dlaždicami. Android TV má upravené aj ovládanie, aby ste mohli zariadenie plnohodnotne a najmä jednoducho ovládať pomocou diaľkového ovládača. Nielen v rámci domovskej obrazovky, ale aj v aplikáciách. S tým súvisí samostatný obchod Google Play, exkluzívny pre túto platformu. Nájdete v ňom iba tie aplikácie, ktoré sú prispôsobené pre Android TV a pre veľké obrazovky bez dotykového ovládania. Česť výnimkám, aplikácia ES Správca súborov by si v tomto smere zaslúžila viac starostlivosti, aj napriek tomu, že ju výrobca prezentuje ako „Android TV ready“. Avšak, práve ovládanie a prispôsobenie aplikácií je hlavný rozdiel Androidu TV v porovnaní s klasickým Androidom, ktorý nájdete v už spomínaných set-top boxoch a multimediálnych prehrávačoch. Rozdiel je viditeľný aj pri pohľade na domovskú obrazovku. Tá v Android TV je elegantnejšia, má jasný koncept a dizajn. Prehrávače s klasickým Androidom majú nadstavbu, ktorá svoj účel plní, ale vyzerá ako výtvor nejakého nadšenca – čím v podstate aj je.

Čo sa zmenilo za dva roky?

Android TV čoskoro oslávi dva roky. Koncept platformy a ani funkcionalita sa počas posledných mesiacov nemenili. Operačný systém síce získal niekoľko noviniek z Androidu 6.0 – ak ich výrobca zakomponoval a systém aktualizoval, ale inak ostáva „všetko po starom“. To nie je výčitka, budúcnosť Androidu TV spočíva najmä v podpore vývojárov aplikácií. Google postavil základy platformy dobre. Čo sa noviniek z Androidu 6.0 týka, spomeňme napr. možnosť pripojiť k zariadeniu externé úložisko a využívať ho ako interné úložisko. Operačný systém teda na softvérovej úrovni skombinuje úložisko v zariadení s pripojeným diskom, USB kľúčom či micro SD kartou. Veľmi dobre to funguje najmä v prípade NVIDIA SHIELD TV. Aplikáciám sa venujeme samostatne v ďalšej časti článku.

A čo to teda dokáže?

Základnú funkcionalitu Androidu TV ste už určite vydedukovali. Platforma ponúka množstvo multimediálnych aplikácií. Spomeňme YouTube, Filmy Google Play, Netflix alebo riešenia domáceho multimediálneho centra ako Kodi alebo Plex. V závislosti od zariadenia máte k dispozícii aj pomerne bohatú knižnicu hier. Portfólio sa za posledné dva roky výrazne rozrástlo a v obchode Google Play pre Android TV tak nájdete veľké množstvo titulov. K hraniu budete potrebovať ovládač, ktorý pripojíte k inteligentnému televízoru s touto platformou cez Bluetooth. V prípade zariadenia NVIDIA SHIELD TV je ovládač súčasťou balenia a komunikuje cez rozhranie Wi-Fi Direct. Priznáme sa, že sme boli voči týmto hrám trochu skeptickí. Predsa len, väčšina z nich je navrhnutá pre malé dotykové displeje. Dnes je však ponuka dostatočne variabilná, takže sa dá dobre zabaviť. Je to trochu iná forma zábavy v porovnaní s hrami pre Xbox a PlayStation, ale dá sa pri nich dobre relaxovať a svoj účel plnia. NVIDIA SHIELD TV má v porovnaní s Android TV televízormi o poznanie bohatšiu ponuku.

Android TV má vlastný obchod Google Play. Nájdete v ňom iba optimalizované aplikácie

Android TV má vlastný obchod Google Play. Nájdete v ňom iba optimalizované aplikácie

V obchode Google Play nájdete okrem hier a multimediálnych aplikácií aj niekoľko nástrojov, ako je napríklad aplikácia na predpoveď počasia. Možno vás prekvapí, že internetový prehliadač Google Chrome medzi aplikáciami v obchode nenájdete – toto rozhodnutie kvitujeme. Google zatiaľ nevyrobil prehliadač, ktorý by bolo možné pohodlne ovládať diaľkovým ovládačom. Stretávame sa teda s opačným prístupom, než na aký sme boli pri prezentáciách inteligentných televízorov v minulosti zvyknutí. Všetci nás totiž presviedčali, aké je to úžasné, pozerať si webové stránky na televíznej obrazovke. Faktom bolo, že táto činnosť bola nepohodlná a pomalá. Dnes je situácia z hľadiska výkonu lepšia, problémom ostáva ovládanie.

Aby sme boli úplne presní, prehliadač Chrome si môžete do zariadenia so systémom Android TV nainštalovať. Aspoň v prípade NVIDIE SHIELD TV to tak funguje. Totiž, aplikácie môžeme rozdeliť do troch kategórií. Prvou kategóriou sú optimalizované aplikácie, ktoré nájdete v obchode Google Play pre Android TV. Druhou kategóriou sú kompatibilné aplikácie, ktoré vám Google Play pre ATV neponúka, avšak cez webové rozhranie obchodu (na stránke play.google.com) môžete spustiť inštaláciu aj priamo v zariadeniach s Android TV. Príkladom takejto aplikácie je práve Chrome. Poslednou kategóriou sú všetky ostatné aplikácie. Tie nenájdete ani v Google Play pre ATV a nepomôže vám ani webové rozhranie obchodu. Aplikácie sú totiž označené ako nekompatibilné. V praxi je však vždy možné nainštalovať ich manuálne, ak získate alebo si vytvoríte inštalačný .apk súbor. Takýmto spôsobom sme do SHIELD-u nainštalovali aplikácie Magio GOHBO GO. Obe fungovali korektne, hoci, v prípade HBO sa pár menších problémov objavilo. V oboch prípadoch bolo nedostatkom ovládanie, ktoré nie je prispôsobené pre tento formát. Ale aplikácie fungovali. V tomto smere sa teda dá s operačným systémom vyhrať a vo výsledku môže ponúkať oveľa bohatšiu funkcionalitu, ako sa na prvý pohľad zdá.

S trochou šikovnosti si nainštalujete prakticky akúkoľvek Android aplikáciu. Treba však počítať s tým, že ovládanie nemusí byť pohodlné a prispôsobené inému formátu

S trochou šikovnosti si nainštalujete prakticky akúkoľvek Android aplikáciu. Treba však počítať s tým, že ovládanie nemusí byť pohodlné a prispôsobené inému formátu

Android TV takisto ponúka hlasové ovládanie. To funguje aj v slovenčine a uľahčí vám zadávanie kľúčových slov, ktoré chcete vyhľadať. Nemusíte ich písať, ale jednoducho ich poviete. Je to praktické. Poslednou veľkou funkciou je podpora technológie Google Cast, takže zariadenie s Android TV vám eventuálne bude fungovať ako Chromecast. Nie všetky lokálne aplikácie túto technológiu integrujú korektne, čo v praxi znamená, že prehrávanie na iných zariadeniach ako na Chromecast, sa nespustí správne. V prípade zahraničných aplikácií sa tieto problémy neobjavili. Z problematických aplikácií spomeňme napr. lokálnu verziu HBO GO. Tá sa síce cez Cast úspešne pripojí na hocaké zariadenie s podporou tejto technológie, avšak pri pokuse o prehranie videa vždy spadne. S výnimkou Chromecastu. V príprave je však nová verzia aplikácie, ktorá bude natívne podporovať Android TV, takže tento problém sa vyrieši. Na trh príde začiatkom budúceho roka.

Android TV funguje aj ako Chromecast

Android TV funguje aj ako Chromecast

Budúcnosť televízie?

Android TV sa eventuálne môže stať budúcnosťou televízie, a to aj pre ľudí, ktorí preferujú sledovanie klasických TV kanálov pred službami typu Netflix alebo YouTube. Stačí, aby operátori prispôsobili svoje digitálne televízie pre potreby tejto platformy. Ako sme spomenuli, Magio GO na Android TV funguje, chýba však oficiálna podpora a optimalizácia zo strany Telekomu. Priekopníkom v tomto segmente je teda košický ANTIK Telecom, ktorý nedávno sprístupnil aplikáciu AntikTV pre platformu Android TV aj Apple TV. Aplikácia je aktuálne dostupná bezplatne a sledovanie TV kanálov nevyžaduje žiadnu registráciu. Operátor ju totiž testuje a vylepšuje – faktom je, že obsahuje zopár chybičiek krásy. AntikTV však dokáže plnohodnotne nahradiť škatuľku od operátora a reakcie aplikácie sú dokonca o poznanie rýchlejšie v porovnaní so set-top boxami digitálnej televízie, ktoré ponúkajú jednotliví operátori na našom trhu. Súčasťou aplikácie je aj archív, pretáčanie a ďalšie obľúbené funkcie. K dokonalosti chýba možnosť streamovať v maximálnej kvalite v HD rozlíšení, ANTIK postupne sprístupní aj toto nastavenie kvality. Vízia je jasná. Máte doma televízor alebo iné zariadenie s Android TV? Výborne, náš set-top box nepotrebujete kupovať, stačí si predplatiť službu a sledovať digitálnu televíziu pomocou zariadení, ktoré už máte doma. Tento koncept chválime, ušetrí sa miesto v skrinke pod televízorom a jeden HDMI port, ktorých dnes nikdy nie je dosť. Uvidíme, či niečo podobné predstavia aj ostatní operátori.

Verdikt

Android TV je z pohľadu operačného systému v televízoroch konečne platformou, ktorá má potenciál priniesť reálnu pridanú hodnotu. A nemáme tým na mysli internetový prehliadač alebo Facebook. Tento koncept sa ukázal byť nesprávny a v ponuke obchodu s aplikáciami ich ani nenájdete. Z pohľadu používateľov skôr poteší integrácia služieb, pomocou ktorých môžete sledovať video, ako sú YouTube, Netflix alebo Filmy Google Play. Čoskoro pribudne lokálne HBO GO a ak ANTIK vylepší svoju aplikáciu AntikTV, možnože už nebudete potrebovať ani set-top box od operátora, aby ste mohli sledovať TV kanály. Android TV takisto ponúka rôzne aplikácie na prehrávanie lokálne uložených multimédií, ako je napr. VLC, ktorý sa chváli výbornou podporou formátov, titulkov a ďalších funkcií. Práve toto boli vlastnosti, v ktorých inteligentné televízory v minulosti zaostávali, nehovoriac o pomalej odozve. Rýchlosť reakcií je v prípade Androidu plusom. Android TV počas posledných rokov dospel najmä z hľadiska dostupných aplikácií a v obchode nájdete aj viacero hier, ktoré sa oplatí zahrať.

Tento článok vyšiel aj v tlačenom septembrovom vydaní TOUCHIT č. 7/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Prečítajte si aj:

Test TOUCHIT: Druhý pohľad na NVIDIA SHIELD Android TV

Značky:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit