Otázka čitateľa: Na mojom štvorročnom notebooku Asus X55U-SX052H začal „blbnúť“ 3,5 mm konektor audio výstupu. Ak do neho pripojím slúchadlá alebo reproduktory, zvuk vypadáva a musím dlho hľadať správny náklon, pri ktorom to funguje. Je to dosť otravné, pretože občas sa nemôžem ani za svet trafiť a musím konektor aj niečím podkladať. Na notebooku je však hneď vedľa rovnaký 3,5 mm jack konektor, určený pre externý mikrofón. Dočítal som sa, že výstup medzi týmito konektormi je možné teoreticky aj prepnúť, čím by som získal funkčný konektor späť (externý mikrofón vôbec nepripájam) ale nikde v nastavení zvukovej karty som takúto možnosť nenašiel. Existuje na to nejaký softvér?
Je dobré, že ste ku konektoru vyskúšali pripojiť slúchadlá aj reproduktory. Omnoho častejšia je totiž chyba na strane konektora umiestneného na kábliku zariadení. Keďže sa ale problém prejavuje pri slúchadlách aj reproduktoroch, chyba je určite na strane konektora notebooku.
To, že samičky 3,5 mm jacku môžu meniť svoju funkciu je v základe pravda. Táto vlastnosť sa v angličtine obvykle nazýva ako „Connector repositioning“ (teda v preklade prestavenie konektorov), avšak vo vašom prípade to nepomôže.
Túto funkciu nájdete na niektorých typoch zvukových kariet, respektíve čipových súprav (obvykle 7.1) určených pre desktopy. Ideou je, že pri pripájaní reproduktorových zostáv typu 7.1, 5.1, 2.1 či 2.0 sa účel jednotlivých konektorov mení. Občas slúžia ako výstup bočného či zadného reproduktora, pri inom zostavení ako zvukový vstup a podobne. Na to, aby softvér niečo také umožňoval, musí byť navrhnutý interne aj hardvér. Takéto niečo na dvoch konektoroch notebooku (vstupu a stereo výstupu) nie je nikdy potrebné a nie je divu, že ste to v ovládacom softvéri zvukového čipu nenašli (to, že na notebooku mikrofónový vstup vôbec máte, je dnes už rarita). Nepomôže vám tu ani špecializovaný softvér, pretože obvody vášho zariadenia na tento účel s najväčšou pravdepodobnosťou ani nebudú stavané.
Máte v základe dva typy riešenia vášho problému. Prvým je oprava/výmena konektora a tým druhým kompletná náhrada zvukového riešenia. Skôr či neskôr budete musieť k jednému z nich prikročiť, pretože stav v ktorom sa váš konektor momentálne nachádza sa bude už len zhoršovať (z dôvodu tlaku, ktorý na jeho spoje stále vyvíjate). Nájsť správny uhol zapojenia bude postupne čoraz ťažšie a jedného dňa už nemožné.
1) Oprava/Výmena konektora
Bohužiaľ, aj keď v základe je samička 3,5 mm audio konektora položkou v hodnote jedného či dvoch eur, jeho profesionálna oprava nie je lacná záležitosť. Ak notebook donesiete do autorizovaného servisu jeho výrobcu, bude vám ponúknutá len kompletná výmena základnej dosky. Zvukový čip a jeho výstupy sú totiž jej súčasťou. Cena tohto úkonu je veľmi variabilná a obvykle sa nachádza niekde medzi 50 až 200 eurami. Vzhľadom na vek a cenu notebooku ide o celkom nerentabilnú opravu.
Ak donesiete notebook do pokročilého neautorizovaného servisu, bude vám ponúknutá aj oprava. Žiaľ, notebook treba pri tomto úkone kompletne rozobrať, starý konektor odobrať, spájkovačkou pripevniť nový, všetko vyskúšať a dať zas zmontovaním do pôvodného stavu. To všetko zaberie nemalý čas a servis vám takýto úkon bude účtovať niečo medzi 30 až 50 eurami. Ceny sú ale variabilné a v menších mestách sa môžete dostať aj na zhruba 20 eur.
Alternatívou je oprava na vlastnú päsť, kde platíte len vlastným časom, avšak to pravdaže nie je v silách každého. Pokiaľ s takýmito opravami nemáte žiadne skúsenosti a nemáte na to napr. ani potrebné náradie, nemá cenu to skúšať.
2) Kompletná náhrada
Rýchlym a pomerne lacným riešením problému bez akejkoľvek práce je kompletná náhrada pokazeného konektora externým riešením. Nemeníte pravdaže len konektor, ale kompletne celý zvukový čip. Na desktopoch je možné vyriešiť všetko zvukovou kartou do PCIE slotu (najlacnejšie od 10 eur), ktorá vám pridá nové konektory na zadný panel a môžete k nej pripojiť aj konektory predného panelu skrinky. V základe teda ani nezbadáte, že je niečo inak.
Na notebooku riešenie zaberie nejaké to miesto, pretože zvukovú kartu nemôžete umiestniť do jeho útrob. Z pohľadu rozmerov ale nejde o nič hrozivé. Využíva sa pri tom USB zbernica a riešenie takéhoto externého zvukového modulu pripomína USB kľúč. Na jeho zadnej strane nájdete jeden audio výstup a jeden vstup. Cena týchto riešení začína už na 8 eurách, takže ide obvykle o finančne najvýhodnejšiu „opravu“.