Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Analytický tím Picodi Slovensko preveril cenníky 364 poskytovateľov internetových služieb v 85 krajinách sveta a vytvoril rebríček krajín s najlacnejším a najmenej dostupným internetom.

Do tohto reportu sme zahrnuli len ponuky s neobmedzeným prístupom na internet bez ďalších služieb, ako sú napríklad televízne alebo mobilné paušály.

100 Mb/s – najčastejšie ponúkaná rýchlosť internetu na svete

Podľa najnovších údajov Speedtest.net je priemerná rýchlosť internetu na celom svete 85 Mb/s. Ukazuje sa však, že na sledovanie filmov v kvalite 4K UHD na najväčších streamovacích platformách stačí šírka pásma od 15 Mbps do 50 Mbps.

CENY INTERNETU VO SVETE

Z údajov Picodi.com vyplýva, že rýchlosť internetu 100 Mb/s je najčastejšie ponúkanou šírkou pásma na celom svete, ktorá je poskytovaná v 74 z 85 analyzovaných krajín. V krajinách ako Čína, Španielsko, Francúzsko a Singapur už hlavní poskytovatelia internetových služieb takúto „pomalú“ šírku pásma neponúkajú.

Príjemných 100 Mb/s stojí najviac v Nórsku (v priemere 76,40 eur/mesiac), na Islande (59,50 eur/mesiac) a v Austrálii (58,30 eur/mesiac). Na druhej strane, najnižšie ceny za 100 Mbps internet boli zaznamenané v Rusku (5,30 €/mesiac), na Ukrajine (5,60 €) a v Rumunsku (6,10 €/mesiac).

Slovensko sa umiestnilo v dolnej polovici rebríčka – šírka pásma 100 Mb/s nás stojí v priemere 24,40 €/mesiac. Najčastejšie ponúkaná rýchlosť internetu poskytovateľmi internetu v našej krajine je však 1 Gb/s, ktorá stojí v priemere 33 €/mesiac.

Internet do 20 € mesačne

Podobne ako v našom rebríčku z roku 2019 sme zisťovali, akú šírku pásma internetu si môžete kúpiť za 20 € mesačne. Z nášho rebríčka vypadlo 34 krajín, najmä zo západnej Európy, ale aj Kanada, Južná Afrika, Japonsko, Austrália a Nový Zéland. V týchto krajinách najväčší poskytovatelia internetových služieb neponúkajú internetové pripojenie v tomto cenovom rozpätí.

INTERNET DO 20 € MESAČNE

Na čele tohto rebríčka je Lotyšsko, kde poskytovatelia internetu ponúkajú šírku pásma 1,2 Gb/s za menej ako 20 eur. Slovensko sa delí o 2. miesto s ďalšími 13 krajinami, kde môžete získať šírku pásma 1 Gb/s pod cenovou hranicou 20 €. Do tejto skupiny patria krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Ukrajina.

Koľko stojí šírka pásma 1 Gb/s vo svete

Podľa údajov Picodi.com gigabitový internet za 4 roky zlacnel v priemere až o 15% (na Slovensku o 72%). Počet krajín, v ktorých poskytovatelia internetu ponúkajú takúto šírku pásma, sa zvýšil o polovicu.

NADPOZEMSKÁ RÝCHLOSŤ

V niektorých krajinách je takáto veľká šírka pásma luxusom dostupným len pre málokoho: na Filipínach, Kostarike, v Paraguaji, Peru a Venezuele stojí internet s rýchlosťou 1 Gb/s 100 € a viac.

Na Slovensku je šírka pásma 1 Gb/s dostupná od 17,9 eur mesačne.

Najlacnejší prístup k pásmu 1 Gb/s nájdete na Ukrajine (7,80 € mesačne), v Rumunsku (8,70 €/mesiac) a v Rusku (9,70 €/mesiac).

Metodika

Naša štúdia zahŕňa 85 krajín v Európe, Amerike, Ázii a Tichomorí a niektoré africké krajiny.

Do úvahy sme brali najväčších poskytovateľov internetových služieb, ktorí ponúkajú neobmedzený domáci prístup na internet prostredníctvom optických vlákien alebo prostredníctvom najmodernejšej technológie dostupnej v každej krajine. Ceny zahrnuté v našom rebríčku sú platné po skončení propagačného obdobia. Vynechali sme ponuky, ktoré zahŕňajú rôzne balíky služieb, napríklad internet + televízia alebo internet + prístup k plateným predplateným službám. Vynechali sme aj menších poskytovateľov internetových služieb, ktorí ponúkajú svoje služby len v určitých regiónoch alebo mestách. Ak sa prenájom routera platil samostatne, táto cena bola zahrnutá do cien internetu. Rozdiely v cenách za šírku pásma 1 Gb/s v roku 2023 a 2019 boli vypočítané v miestnych menách.

Ceny k novembru 2023. Meny boli prepočítané priemerným výmenným kurzom za október 2023 podľa Google Finance.

Zdroje

  • https://www.speedtest.net/global-index
  • https://help.netflix.com/en/node/306
  • https://help.hbomax.com/pl-en/Answer/Detail/000001257
  • https://help.disneyplus.com/article/disneyplus-recommended-speeds
  • https://support.google.com/youtube/answer/78358
  • https://help.hulu.com/s/article/speed-recommendations

Úplný zoznam krajín a poskytovateľov internetových služieb nájdete tu.

Značky: