Kto hľadá, nájde.

Dostal som sa do bodu, keď som si musel začať hľadať náhradu za moje staršie Garmin fénix 6X Sapphire. Na slovenskom trhu (a vlastne všeobecne) veľa alternatív nie je, takže som začal “pekne od piky” skúmať, čo je na trhu dostupné. Keďže nová, a už skutočne drahá generácia fénix 7 ma vôbec neoslovila, začal som hľadať aj v cenovej kategórii do 500 eur. 

V nej však bolo všetko o kompromisoch – malé displeje a aj celkové rozmery (mám rád veľké hodinky), ale aj orezaná výbava. Najväčším sklamaním pri mojom hľadaní bolo opätovné zistenie, že Suunto so svojimi hodinkami prešľapuje už 3 roky na jednom mieste a nikam sa neposunulo. Možno malým oživením je séria Peak, ale pri nej to končí.

Keďže som si neskôr nevedel vybrať hodinky ani v cenovej kategórii nad 500 eur, a za nové fénix 7X som skutočne nechcel dať 1000 eur, povedal som si, že skúsim aj niečo celkom nové. Po niekoľkomesačnom hľadaní mi tak ostala už iba jediná možnosť. Vyskúšať pre mňa vody neprebádané a siahnuť po značke COROS. Aj keď som najskôr kvôli cene zvažoval kúpu Apex Pro, nakoniec som sa rozhodol pre TOP model Vertix 2. 

Pri tejto značke mi už skôr imponovalo jej komunitné cítenie, a ešte viac ma v mojom rozhodnutí vybrať si tieto hodinky uistil aj fakt, že od značky Suunto ku COROS-u prešiel aj Kilian Jornet a stal sa jej ambasádorom (téme som sa venoval v tomto článku). A to podstatné – hodinky som si vyberal hlavne na beh (trail/cesta) a turistiku. Keďže je dôležité, kde si hodinky kúpite, tak tu som išiel už na istotu. Na Slovensku je autorizovaným predajcom značky COROS e-shop ralpu.sk z Liptovského Mikuláša.

Upresním, že recenzia má dve časti. Na začiatku zhrniem moje prvé dojmy, a v druhej časti popíšem skúsenosti po mesiaci používania.

COROS Vertix 2: Prvý dojem

Ten je údajne najdôležitejší a COROS vie, ako zaujať. Hodinky síce prišli v šedej krabici, ale vo vnútri sa už nachádza vodoodolné plastové puzdro, v ktorom je okrem hodiniek aj nabíjací kábel (nie príliš dlhý), potrebná dokumentácia, dve nálepky a popruh k puzdru. 

Hodinky od prvého momentu pôsobia skutočne prémiovým dojmom. Titánová luneta a spodný kryt sú navyše potiahnuté odolnou PVD vrstvou, takže sa nemusíte obávať bežných škrabancov. Hodinky sú však na moje prekvapenie pomerne tmavé – čierne (luneta a dienko takmer). Na promo obrázkoch Vertix 2 vyzerajú vo verzii Obsidian o niečo svetlejšie.

Doteraz moje hodinky mali iba zafírové sklíčka, avšak to na Vertix 2 má vysoký lesk a nezachytáva takmer žiadnu mastnotu a dobre sa čistí. Na druhej strane nevytvára takmer žiadne neželané odlesky a displej je dobre čitateľný. Za pekným zafírovým sklíčkom je potrebné hľadať DLC úpravu. Opakom Vertix 2 je napríklad Suunto 9 Baro Titanium. Tento model má “klasické” zafírové sklo, ktoré sa veľmi rýchlo zašpiní, nemá tak vysoký lesk a ťažko sa čistí. 

Hej, čo to máš za Garminky? 

Vertix 2 akoby fénixom od Garminu vypadli z oka. Inšpirácia je zjavná. Musím však konštatovať, áno, ide iba o prvý, druhý aj tretí dojem. Oproti mojim bývalým fénix 6X sú tieto hodinky v mieste korunky o niečo širšie (až 55 mm) a tak pôsobia robustnejšie. Vertix 2 sa mi zo dňa na deň páčia čoraz viac, možno aj preto, že sú akousi kombináciou dvoch dizajnových svetov – Garmin a Casio G-Shock (uhol pohľadu).

Musím pochváliť aj vynikajúci 26 mm remienok, ktorý je oproti 6X elastickejší a tak hodinky výborne držia (neskáču) na ruke aj počas športovej aktivity, hoci majú 90 gramov. Moje 6X tak dobre nedržali (avšak 7X držia už podstatne lepšie). Privítal by som však, kebyže je remienok o čosi dlhší. Na mojej “celkom normálnej ruke” ho mám kvôli úchytu prvého pútka takmer nadoraz. 

Za vysoký komfort pri nosení môže aj pod hodinkami trochu podsadený a hrubší remienok, čiže ten ruku veľmi dobre obopína. COROS tým docielil dojem, akoby ste mali na ruke o niečo menšie hodinky. 

Prvé zoznámenie

Pri prvom pohľade je vidieť s Garminom podobný prístup aj pri používateľskom rozhraní hodiniek. Vo Vertix 2 je síce farebnejšie, ale čo je podstatné, pri prechode z modelu Garmin fénix 6X je cítiť, že Vertix 2 sú neskutočne rýchle a trojtlačidlové ovládanie je návykové a intuitívne. 

Na ovládaciu korunku som si zvykol už pri Huawei hodinkách a pri Vertix 2 si ju neviem vynachváliť. Je síce pravda, že si sem-tam zápästím spustím nejakú aktivitu (aj keď mám aktivovaný automatický zámok korunky), ale pozíciu korunky si preto nemienim meniť, hoci je ju možné zmeniť v nastaveniach a hodinky zrkadlovo otočiť.

Korunku je možné softvérovo zamknúť a odomknúť 2 spôsobmi: stlačením a podržaním, alebo stlačením a pootočením.

Pomocou korunky je možné prechádzať celou ponukou menu a jej stlačením potvrdíte požadovanú funkciu. Je dokonca možné v menu nastaviť jej správanie – buď sa bude menu posúvať v smere otáčania korunky, alebo v zrkadlovom režime, čím je korunkou akoby simulovaný dotyk na displeji – korunku otočíte hore a menu sa posúva smerom nadol.

Okrem toho je dostupné aj klasické dotykové ovládanie, ktoré je takisto rýchle a s presnou odozvou. Je ho však možné používať iba v rámci widgetov a pri podmenu. Nie všade. Posun v rámci widgetov sprevádzajú aj jemné vibrácie pre veľmi presnú interakciu. 

COROS sa pri Vertix 2 chváli dlhou výdržou batérie. Áno, tá je skvelá. Hodinky som nabíjal 23. apríla a 2. mája som mal stav batérie na 57 %. Za sebou som mal 4,5 hodiny aktivít s neustále podsvieteným displejom v režimoch dual-frequency alebo all systems on + dual-frequency v pomere 2:3. Neskôr som využíval iba možnosť all systems on + dual-frequency. 

V prvých dňoch som rovnako ocenil prehľadné usporiadanie všetkých funkcií a možností personalizácie cez aplikáciu, ktorá má všetko, čo športovec potrebuje. 

Prezradím, že po funkčnej stránke Vertix 2 zatiaľ nie sú na úrovni novších hodiniek Garmin fénix (napríklad monitorovanie spánku, stresu, body battery, platby, Spotify, navigácia, mapy a pod.), ale COROS sľubuje softvérovú podporu dovtedy, pokým to hardvér umožní. Keďže hodinky sú veľmi výkonné, tak si myslím, že tá bude dlhá a prinesie ešte množstvo užitočných funkcií. Vertix 2 sú svojim skutočne “dobrým základom” k tomu priam predurčené.

Aby som si nechal toho viac na druhú časť recenzie, spomeniem ešte jeden pocit, ktorý som nadobudol po pár hodinách používania COROS Vertix 2. Garmin by som vo svete smartfónov z hľadiska funkcií prirovnal k Androidu (obrovské množstvo funkcií) a COROS k Apple (všetko čo človek potrebuje, logicky navrhnuté, usporiadané a prispôsobené k používaniu). Naozaj mi príde, že v COROS-e si dávajú záležať na najmenších detailoch.

COROS Vertix 2 po mesiaci používania

Na začiatku som spomenul, že hodinky som si vybral predovšetkým na behania a výlety do prírody, čiže som sa počas testovania venoval iba týmto aktivitám. Od začiatku som hodinky používal hlavne na cestný beh a neskôr som ich zobral aj do lesa.

Hneď na úvod tejto druhej časti prezradím, že aj keď som vedel do čoho idem, niektoré veci ma na začiatku používania mierne sklamali. Ide o meranie spánku (aktualizácia z mája ho ešte zhoršila, hoci bolo pridané meranie REM fázy), menej citlivé GPS, meranie tepu z ruky (májový update ho zlepšil) a odchýlky v zápise trasy. 

Z môjho pohľadu však nejde o vážne nedostatky. Oproti Garminu síce niektoré funkcie stále chýbajú, ale napríklad platenie hodinkami nepotrebujem, hudbu pri behu nepočúvam, počasie si pozriem aj v mobile a to, ako sa cítim, viem aj sám. Trochu som predbehol, tak idem pekne poporiadku.

Hardvér

Aj po viac ako mesiaci používania môžem konštatovať, že Vertix 2 sú skutočne prémiové hodinky so všetkým, čo k tomu patrí. Či sú to prémiové materiály, alebo skutočne kvalitné prevedenie. K pohodlnému používaniu je prispôsobený aj samotný displej. Ten má 1,4 palca a rozlíšenie 280 × 280 pixelov. Keďže ide o Memory LCD panel, farby na priamom svetle doslova žiaria. Avšak v šere a tme je potrebné používať podsvietene. Ide o podobný displej, aký používa aj séria Garmin fénix, čiže najvyššia kvalita je zaručená. 

Počas používania v noci by som nepohrdol o niečo vyšším nastavením jasu podsvietenia, ale tak, ako to vymyslel COROS, je z hľadiska výdrže a aj používateľa dobrým kompromisom. Určite som nezažil šok, ako keď som skúšal fénix 7X, a v noci počas behu na mňa “smutne hľadel” nevýrazný displej (s nevkusným pásikom solárneho nabíjania). 

Aplikácia

Úvodné nastavenie a spárovania hodiniek s aplikáciou je bleskurýchle a bezproblémové – jednoduchým naskenovaním QR kódu. Aplikácia je minimalistická, čo sa mi páči. Prostredie hodiniek aj aplikácie je možné nastaviť iba do pár jazykov, čiže najvhodnejší jazyk je angličtina. Všetko je však intuitívne a jasne graficky znázornené. Tých pár slovíčok (ak ich náhodou nepoznáte) sa viete veľmi rýchlo naučiť.

Úvodná stránka aplikácie obsahuje základné údaje v poradí – aktívne kalórie, čas aktivity, kroky, tep, spánok a HRV index. V prípade, že počas dňa absolvujete nejakú aktivitu, tá sa zobrazí v hornej časti obrazovky.

V druhej sekcii sú už chronologicky zoradené všetky aktivity, medzi ktorými sa viete ľahko orientovať filtrami – podľa času a typu aktivity.

Tretia sekcia je z pohľadu sledovania aktivity, celkovej kondície a tréningovej záťaže veľmi dôležitá, čiže si dajte záležať, aby ste sa počas určeného časového obdobia venovali aktivitám (cestnému behu) pre získanie čo najpresnejších výsledkov pre vyhodnotenie údajov z EvoLabu.

Mne sa to počas testovania hodiniek nepodarilo, pretože som cestný beh “prekladal” s trailovým. Moje výsledky sú tak skreslené, keďže trailové behy sa nezapočítavali do EvoLabu a mali aj dopad na dobu zotavenia.

V tejto sekcii nájdete aj viaceré ukazovatele výkonu – VO2max, predikciu pretekov, zoznam trás, osobné rekordy, ale aj ďalšie užitočné hodnoty, alebo nastavenia, a dokonca aj tréningy. Je pritom celkom zaujímavé, že niektoré hodnoty sú k nahliadnutiu iba cez aplikáciu, alebo sú “odstrčené” z hlavného menu hodiniek do Toolboxu (takisto v hodinkách).  

Napríklad také meranie SpO2 je možné vo väčšine prípadov “iba na vyžiadanie”, rovnako ako HRV.

Tréningy

Keď som už spomenul tréningy, tak tie nebudem v tejto recenzia (takmer) vôbec spomínať a budem sa im v budúcnosti venovať v samostatnom článku. Zdá sa, že to nebude iba na jeden, ale rovno na celý seriál. Podobnej téme som sa už venoval aj v článkoch o Trénerovi Garmin – časť 1 a časť 2

Personalizácia hodiniek

Na moje prekvapenie je všetko plne personalizovateľné. Viete si nastaviť poradie a typy aktivít, ktoré si chcete hodinkami monitorovať, nastaviť poradie “denných dát” a nastaviť aj poradie a typ v sekcii Toolbox (prístup ku skratkám rôznych funkcií). 

Osobne som rád funkcii jednoduchej personalizácie dátových polí pre aktivity. Displej je možné rozdeliť až do ôsmich zón, ale skôr preferujem väčšie polia, aby som niekde v lese nemusel na hodinky žmúriť.

Zaujímavý je aj prístup k nastaveniam hlavného podsvietenia displeja. Je síce možné nastaviť rôzne pravidlá, kedy bude osvetlenie aktívne, ale nie je možné mu zmeniť intenzitu alebo dĺžku. Tieto hodnoty sú napevno dané. Počas aktivity je možné hlavné podsvietenie na približne 10 sekúnd aktivovať, ale na dlhodobé podsvietenie displeja slúži tzv. “Nočný režim”, ktorý dostatočne podsvieti displej spôsobom, aby sa batéria zbytočne nevybíjala. V noci používam čelovku, čiže mi ani tento nižší jas neprekáža, hoci sú aj svetelné podmienky (šero v lese pod stromami), kedy je tento typ podsvietenia vyslovene nedostatočný.

Samotnou kapitolou už sú ciferníky. V prípade Garminu sme si zvykli na obchod Connect IQ Store. Nadobudol som však dojem, že zameranie tohto obchodu sa mení na veľké trhovisko a skoro všetko v ňom je už platené.

Vertix 2 si vystačia so svojou „vlastnou výbavou“ a možnosti personalizácie všetkých oblastí je na veľmi dobrej úrovni. Veľmi sa mi páči aj myšlienka postupného pridávania ciferníkov výhradne COROS-om, čo im dáva vysokú funkcionalitu a jednotnú myšlienku prepínania údajov denného prehľadu. Iba počas jedného mesiaca COROS pridal snáď 20 ciferníkov. Celkový počet sa tak blížil k číslu 100 (v čase písania článku 88).

Notifikácie

Rukami mi prešlo množstvo rôznych smart hodiniek, takže viem, že notifikácie na hodinkách aj tak po nejakom čase obmedzím iba na ich základnú kontrolu. V prípade Vertix 2 je možné prijímať notifikácie zo všetkých aplikácií a takisto je možné tým vybraným obmedziť prístup. Mne pokojne stačí, keď vidím, kto mi volá alebo píše správu. Nepotrebujem cez hodinky telefonovať alebo odpovedať na správy.

Okrem toho mám základný prehľad o tom, z ktorej aplikácie som obdržali notifikáciu, takže správu si tak či tak neskôr prečítam v telefóne, hoci je to možné aj v hodinkách Vertix 2. V podstate ide o podobnú úroveň, akú ponúka aj séria Garmin fénix. 

K už prijatým správam je možné v hodinkách pristupovať aj spätne z menu Daily Data, kde si ich dokážete v chronologickom poradí prečítať. 

Možno jedinou trochu otravnou funkciou je po otvorení Messengeru neustále zobrazovanie správy na hodinkách s textom “začať konverzáciu” – túto informáciu skutočne nepotrebujem vidieť zakaždým, keď otvorím túto aplikáciu, čiže si ju radšej v nastaveniach Messengeru takisto vypnite (vypnutie četových hlavičiek).

Záznam aktivít

Najdôležitejšou súčasťou týchto hodiniek je samozrejme presnosť merania aktivít. Priznám sa, že som čakal o niečo presnejší záznam trasy (vysoký štandard je samozrejme zachovaný). Inak fix GPS je do pár sekúnd.

V ťažkom teréne sú dva smery jednej trasy zaznamenané pomerne ďaleko od seba (hoci som tým istým miestom prebehol približne rovnako), ale zdá sa, že to nemá príliš veľký vplyv na celkovú presnosť. 

Počas testovania v lese (Štefánikova magistrála) neboli oproti telefónu s dvojfrekvenčným GNSS takmer žiadne rozdiely v dĺžke trasy, hoci zápis z hodiniek bol miestami o niečo menej presný. Na 18 km / 630 m trailovom behu bol rozdiel v nameranej dĺžke cca 170 m, čo je veľmi dobré.

Trailový beh 18 km/630 m

Intervaly

Mix – beh mesto, mimo obce, 2× šprint, upokojenie

Modrá farba: COROS Vertix 2, oranžová farba: smartfón s dvojfrekvenčným GNSS

Meranie tepu

Pred májovou aktualizáciou Vertix 2 som sa celkom zdráhal používať meranie tepu z ruky – jednoducho som sa nechcel sklamať. Práve prvé meranie som spravil pred ňou a bol som zhrozený. Pocitovo som počas behu išiel s tepom nad 160 bpm a hodinky nie a nie cez 129 bpm. Tak som stále s hodinkami používal hrudný pás Polar H10+, ktorý je možné pripojiť iba pomocou Bluetooth, keďže protokol ANT chýba (paradoxne).

Po májovej aktualizácii som už hrudný pás odpojil od hodiniek a prepojil s aplikáciou Polar beat. Porovnanie som spravil v Malých Karpatoch na kopcoch, čiže častá zmena tempa, a teda aj tepu, bola zaručená. Keď som dáta nahrával do grafov, tak som nevedel, ako to dopadne. Na moje prekvapenie to pre Vertix 2 dopadlo veľmi dobre. Okrem pomalého nábehu tepu (celkom) na začiatku si hodinky viedli veľmi dobre a kopírovali hodnoty hrudného pásu. Nižšie si môžete pozrieť aj ďalšie porovnania tepu z COROS Vertix 2 a hrudného pásu Polar H10+.

  1. Trailový beh 18 km/630 m

2. Intervaly

3. Mix – beh mesto, mimo obce, 2× šprint, upokojenie

Watty z ruky a meranie sklonu

Pre trailových bežcov spomeniem ešte dve vychytávky, ktoré sa mi veľmi páčia. Ide o meranie wattov priamo z ruky a meranie sklonu terénu, takže presne viete, či skutočne nevládzete, alebo ten kopec má “skutočne neskutočný” sklon. 🙂

Pokiaľ by ste chceli mať o svojom tréningu ešte viac informácií, k tomuto účelu odporúčam používať COROS POD, ktorý dokáže monitorovať aj pokročilé bežecké metriky.

Barometer, výškomer

Keď už spomínam presnosť merania Vertix 2, tak mi nedá nespomenúť aj presnosť barometra, ktorého hodnoty vždy sedeli s barometrickým tlakom najbližšej meteorologickej stanice. To sa tak často pri hodinkách nevidí.

V prípade výškomera som nezaznamenal žiadne neštandardné odchýlky – meranie je presné. Pokiaľ sa počas dňa zobrazuje nepresná nadmorský výška, tak je ju možné nastaviť ručne, alebo pomocou GPS.

Spánok

Monitorovanie spánku je v mojom prípade ťažké hodnotiť, keďže ho neviem porovnať s iným zariadením, ako iba hodinkami Vertix 2. Poskytnem teda iba môj subjektívny názor.

Ani v prípade Garmin fénix 6X som údajom o spánku neprikladal príliš veľkú váhu, avšak namerané hodnoty boli konzistentné. Viem však, že spánok úplne zle merajú napríklad Suunto 9 Baro (netrafia ani deň, čiže s ich presnosťou sa nemusíme ani zapodievať).

Vertix 2 sa do májovej aktualizácie celkom dobre zaobišli bez sledovania REM fázy. S príchodom nového firmvéru mala byť vylepšená aj celková presnosť monitorovania spánku, čo sa mi však nepotvrdilo. Koncom mája sa mi párkrát stalo, že spánok bol zaznamenaný až od 3. hodiny rannej, pričom jeho ukončenie bolo vždy v čase skutočného zobudenia. Rovnako sa v spánkovom grafe zobrazovali veľmi dlhé časové obdobia, počas ktorých som údajne nespal, čo nie je pravda (hodinky som mal pevne nasadené). 

Počas používania som si všimol aj jednu “anomáliu”. Počas prebiehajúceho záznamu spánku hodinky nepočítali kroky. Neviem však, či kroky neboli iba zobrazené a neskôr sa dopočítali, alebo tieto “nočné kroky” skutočne neboli započítané do denného prehľadu. Ide však o zanedbateľný počet.

Na druhej strane musím vyzdvihnúť presnosť záznamu krokov počas dňa, ktoré nie sú nezmyselne pripočítané pri každom pohybe ruky. To isté platí aj pri počítaní prejdených poschodí. 

Batéria

Batériu som prvýkrát nabíjal 23. apríla a pokým jej hodnota klesla na 16 % (10. mája o 20:00), tak ubehlo 17 dní. Hodinky mi však stále zobrazovali zostávajúcu výdrž batérie na 4 dni bežného používania, alebo 8 hodín GPS aktivít (viete sa tak v podrobnom rozpise priamo v hodinkách pozrieť, či vám batéria vydrží počas plánovaného tréningu). 

Počas tejto doby som mal na hodinkách zapnuté celodenné monitorovanie tepu, spánku, vykonal som takmer 6 hodín GPS aktivít s neustále podsvieteným displejom a prijal 1220 notifikácií. Rovnaké parametre sa mi podarilo dosiahnuť aj po druhom nabíjaní. 

Druhé nabíjanie batérie som prepásol a presný čas nabíjania som zaznamenal iba od 20 po 90 % (tieto hodinky skutočne nebudete nabíjať často). Vertix 2 o 70 % teda nabijete za necelú hodinu, čo je veľmi dobrá hodnota. 

Navigovanie a mapy

V prípade máp a navigovania značka COROS zaznamenala veľký pokrok, avšak ani ten zatiaľ nestačí na Garmin, alebo iné konkurenčné značky. Mapy sú iba základné, ako aj navigácia pomocou nich. Na hodinkách je síce veľmi pekne vykreslená trasa, ibaže TOPO mapy toho nezobrazujú príliš veľa. Vyskúšal som sa navigovať v neznámom prostredí, avšak radšej som sa vybral trasou, ktorú poznám. 

Bolo už šero a smerová šípka v celkovom náhľade bola malá, tak sa mi počas behu nechcelo príliš riešiť každú odbočku. Pokiaľ však vybočíte z nastavenej trasy, hodinky vás upozornia a vrátia vás späť. Určite by však potešila pokročilejšia navigácia.

Vzhľadom na veľkosť pamäte Vertix 2 verím, že v jednej z budúcich aktualizácií sa tak stane. Rovnako si myslím, že v budúcnosti sa majitelia nielen Vertix 2 dočkajú aj podpory služieb ako napríklad Spotify, alebo hlbšej integrácie Komoot.

Keď som už spomenul Komoot, tak ide o veľmi dobrú outdoorovú navigačnú aplikáciu, ktorú odporúčam s Vertix 2 používať. Plánovanie a nahrávanie trás do hodiniek je extrémne jednoduché. V prípade Garminu potrebujete na prehľad aktivít, personalizáciu a plánovanie trás 3 aplikácie a pri Vertix 2 si vystačia iba s jednou (plus Komoot). 

COROS jednoducho stavia vlastný ekosystém veľmi rozumne a určite má na niektoré (dočasné) obmedzenia svoje dôvody. Jedno, ktoré som nepochopil, je možnosť ukladania aktuálnej pozície iba z prebiehajúcej GPS aktivity. Časom sa možno aj toto obmedzenie zmení, keď Vertix 2 dostanú pokročilejšiu navigáciu, ktorá dokáže navigovať aj do bodov záujmu POI.

Verdikt

Po rokoch som konečne zažil vzrušenie z nových hodiniek, pričom verím, že COROS nás v budúcnosti dokáže ešte viackrát veľmi milo prekvapiť. Vertix 2 majú vynikajúci hardvér, ktorého plný potenciál bude ešte len využitý. Jasným signálom je veľká 32 GB pamäť, do ktorej sa toho zmestí skutočne veľa (očakávam pokročilé mapy s navigáciou, hudobné služby, softvérové vylepšenia a pod.). 

Myslím si, že COROS zvolil veľmi dobrú stratégiu. Uviedol prémiové outdoorové hodinky, ktoré v niektorých smeroch predbehli konkurenciu, pričom teraz sa môže naplno venovať ich softvérovému vylepšovaniu. Takisto si myslím, že aj cena 699 eur je adekvátna a malé nedokonalosti sa dajú odpustiť. Sám som bol počas testovania svedkom rôznych pozitívnych zmien a vylepšení.

Hlavnými prednosťami Vertix 2 oproti napríklad fénix 7X, tak stále zostáva výdrž batérie a podstatne nižšia cena. Konštrukčne sú na rovnakej úrovni. Pokiaľ však zvažujete kúpu napríklad fénix 6X, tak sa určite pozrite aj na Vertix 2. Ja som po dlhých rokoch prešiel od Garminu (fénix 2 – 6X) a nemám dôvod vrátiť sa späť.

Galéria z aktivít

  • Coros Vertix 2
  • Coros Vertix 2
  • Coros Vertix 2
  • Coros Vertix 2
  • Coros Vertix 2
  • Coros Vertix 2

Páči sa nám

  • Prémiové vyhotovenie a materiály
  • Kvalitný displej
  • Pohodlné nosenie
  • Rýchle prostredie
  • Pravidelné aktualizácie
  • Neustále vylepšovanie merania rôznych metrík
  • Prehľadná aplikácia – smartfón + web
  • Neskutočná výdrž batérie
  • Jednoduché ovládanie pomocou otočnej korunky
  • Podpora aplikácií tretích strán – napr. Strava, Komoot, Relive, TrainingPeaks, Stryd

Nepáči sa nám

  • Menej presné meranie spánku
  • Základné mapy a možnosti navigácie
  • Zatiaľ nie celkom využitý potenciál hodiniek
  • Hudba iba v mp3
  • V niektorých podmienkach nedostatočné podsvietenie displeja
  • Chýba podpora protokolu ANT

Technické parametre

COROS Vertix 2
Displej1,4″, Dotykový Always-On Memory LCD displej, 280 × 280 pixelov
MateriályTitán Grade 5 s PVD, zafírové sklo s DLC
Rozmery a hmotnosť50,3 × 50,3 × 15,7 mm, 91 gramov
GPSGPS, GLONASS, QZSS, Galileo, BeiDou (all satellite, dual-frequency, GNNS čipset)
Kompas, Baro, AltiÁno / Áno / Áno
KonektivitaWi-Fi, Bluetooth 5.0 Dual Mode
Úložisko32 GB
Odolnosť voči vode10 ATM
Výdrž batérie – GPS / All systems on / All systems on + Dual-frequency / Ultra / Bežné používanie140 / 90 / 50 / 240 hodín / 60 dní
Senzoryoptický senzor pulzu, elektrokardiogram, oxymeter, barometer, akcelerometer, kompas, gyroskop, teplomer
Cena699 eur

Prečítajte si aj:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.