Pripojiť sa k zabezpečenému serveru alebo nie? To je otázka, ktorá možno trápi mnoho používateľov slobodného internetu. Kým pri bežnom pripojení vie o vás operátor takmer všetko, pri vytvorení VPN tunela má značne obmedzené možnosti a nedozvie sa zjednodušene povedané prakticky nič. Nebudeme mútiť vodu a prezradíme to hneď na začiatku. Takýto VPN tunel je vhodný aj na to, keď chcete na internete pozerať filmy. Vyznať sa, ktoré servery majú legálny obsah alebo či je legálne pozeranie filmu on-line bez jeho trvalého sťahovania, nie je jednoduché. Mnohí toto do prečítania tejto vety ani nerozlišovali.

CyberGhost 5 je rokmi preverený systém VPN serverov a aplikácia pre operačné systémy Windows, OS X, Linux, iOS a Android. Jej silnou stránkou je maximálna jednoduchosť. Treba ju len nainštalovať, potvrdiť inštaláciu sieťového rozhrania a potom stačí len zapnúť bezpečné pripojenie.

cg_notcon

Výhody a funkcie

Podľa autorov si túto službu obľúbilo 4 milióny používateľov. Nemá zmysel polemizovať či to bolo počet unikátnych stiahnutí aplikácie alebo koľko aplikácií v priemere beží počas dňa, prípadne na koľkých zariadeniach je reálne používaná aspoň raz do týždňa. Každopádne je možné vidieť koľko používateľov je on-line celosvetovo a na koľkých serveroch. Testujeme tento program už viac ako mesiac a číslo sa , pochopiteľne, mení podľa času pripojenia. Najväčšie vyťaženie však býva vo večerných hodinách nášho časového pásma. Počet ľudí sa pohybuje približne do 35 000, on-line je cez 500 serverov a priepustnosť miestami presahuje 34 Gb/s. Program podporuje tri verzie. Jedna z nich je úplne zadarmo a môžete ju využívať naprieč platformami. V každom z platobných plánov dostanete šifrovanie všetkých dát cez 256-bitové AES a neobmedzený traffic dát. Výrobca uvádza aj neobmedzenú šírku pásma. To však trochu kazí jeho reputáciu a vo výsledku ste drasticky obmedzení na prenosovej rýchlosti. Na prehrávanie hudby alebo načítanie bežných stránok to funguje. Sťahovanie softvéru alebo pozeranie filmov radšej s plánom Premium (4,99 EUR / mes. pri mesačnom predlžovaní). Ten je 5-násobne rýchlejší ako Free plán (áno ten vraj neobmedzený) a tu sa už do programu prihlasujete menom a heslom. Obe tieto položky sú pre zabezpečenie anonymity pozostávajúce s alfanumerických a špeciálnych znakov. Takéto prihlásenie a teda plnú rýchlosť môžete využiť na jednom zariadení. Samozrejme, aj na mobilných zariadeniach, len jednoducho budete musieť potvrdiť, že sa z predošlého (napríklad na počítači) chcete odhlásiť.

cg_servery

Podstatné ale bude, že dostávate možnosť pripojiť sa na všetky servery v 30 krajinách. Pri verzii zadarmo sa napríklad nepripojíte na maďarské alebo kanadské, prípadne švajčiarske. Môžete nechať pripojenie na programe a vyberie najvhodnejšie pre vás. Raz je to Rumunsko, Francúzsko alebo Nemecko ale tiež napríklad Španielsko. Najlepšie skúsenosti s Free plánom sme mali pri serveroch v Nemecku a Rumunsku. Ich vyťaženie a počet používateľov si môžete pozrieť v tabuľke serverov a zároveň aj vybrať vami požadovanú krajinu na pripojenie. Takisto si v rámci dostupných serverov môžete vyberať simulovanú IP adresu. Ak chcete lepšie pripojenie aj s Free plánom, vyberajte servery s blokovaním P2P. Spravidla boli prenosy rýchlejšie. Program po pripojení môže zmeniť názov jazyka v browseri podľa pripojenej krajiny a zamedziť získaniu možností o systéme a browseri. V našom prípade sme išli s anonymitou ešte ďalej a nechali zablokovať pluginy sociálnych sietí a aktivovali požiadavku tzv. „DoNotTrack“. Tento plán odpája používateľa po troch hodinách, no je možné sa znova pripojiť. Posledný plán je Premium Plus a jeho odlišnosťou je vlastne len to, že umožňuje pod jedným účtom používať 5 zariadení v jednom čase. Stojí 7,99 EUR / mes. pri mesačnom predlžovaní. Oba platené programy majú lepšie ceny, ak ich kúpite s ročnou platbou. No počas prvých týždňoch vás bude vytrvalo bombardovať ponuka o možnosti kúpy za 19,90 EUR na rok pre verziu Premium.

cg_connect

Naše zhodnotenie

CyberGhost 5 je výborný program pre každého, komu záleží na anonymite svojich dát prenášaných cez internet. Veľmi ľahko sa používa a netreba poznať žiadne sieťové pojmy. Na bežné použitie postačí aj verzia zadarmo, na väčšie objemy prenášaných dát sa oplatí zakúpiť ročná licencia za akciovú cenu zobrazovanú po spustení aplikácie.

Link: www.cyberghostvpn.com

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.