Internet je dnes bežnou súčasťou našich životov a výnimkou už nie sú ani tí najmenší.

Deti od malička pracujú s internetom, ktorý je pre nich zdrojom zábavy, informácií, trávenia voľného času ale aj komunikácie s priateľmi a rodinou. Množstvo ľudí dnes vlastní smartfón, vďaka ktorému je internetové pripojenie na dosah takmer kdekoľvek. Pri príležitosti Dňa pre bezpečnejší internet spoločnosť Orange opätovne pripomína dôležitosť toho, aby deti, ale aj ich rodičia a pedagógovia vedeli, ako efektívne využívať komunikačné technológie a predísť nástrahám digitálneho sveta.

Preto je potrebné deti chrániť pred hrozbami online sveta, ktorými sú napríklad kyberšikana či závislosť detí od internetu. Užitočným zdrojom informácií je stránka www.detinanete.sk – interaktívna webová platforma, ktorá obsahuje informácie, rôzne hravé testy či inšpirácie a rady z úst detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej.

Alarmujúci je fakt, že vek detí, ktoré na internete surfujú denne viac než hodinu, sa každým rokom zvyšuje. Netreba však zabúdať na to, že aj vďaka aktivitám na internete deti dokážu rozvíjať svoj potenciál a naučiť sa nové veci, ako napríklad cudzie jazyky. Vzdelávať dokážu aj vhodne vybrané hry, ktoré zlepšujú logické a strategické myslenie. Je potrebné ich však vedieť k užitočnému používaniu nových technológií viesť. 

Prieskumy ukazujú, že rodičia nepoznajú dostupné portály o problematike využívania digitálnych technológií deťmi a informácie o bezpečnom používaní internetu ani nevyhľadávajú. Internet môže byť pre deti výborným pomocníkom, treba však poznať jeho nástrahy a vedieť ako sa im brániť.

Okrem edukácie Orange ponúka aj praktické produkty, ktoré pomáhajú predísť rizikovým stretom s internetom. Takýmto produktom je Prima Kids – prvá predplatená karta, s ktorou sa deti svojim rodičom vedia dovolať, aj keď sa im minie kredit. Súčasťou Prima Kids je aj služba ESET® Parental Control, ktorá chráni dieťa pred nevhodným používaním internetu a aplikácií v mobile.

Rodičia získajú kompletný prehľad o tom, na čo dieťa využíva mobil, aké aplikácie a súbory si doň sťahuje, koľko času trávi na internete a aké stránky navštevuje. Užitočnou funkciou je aj nastavenie limitu pre hranie hier či zistenie polohy dieťaťa napríklad počas cesty zo školy domov vďaka GPS. Je to skutočne praktický nástroj pre rodičov, ako udržať kontrolu nad bezpečnosťou svojho dieťaťa v online i offline priestore.