Podľa prieskumu Združenia inteligentného priemyslu – lndustry4UM o úrovni prieniku Industry 4.0 do priemyslu aktuálne aplikuje svoju digitalizačnú stratégiu tretina podnikov. Hoci je trend digitalizácie rastúci, malé a stredné podniky, a podniky so slovenskou vlastníckou štruktúrou, v digitalizácii zaostávajú a stále zápasia s nedostatkom zdrojov a odborných zručností svojich zamestnancov. Prieskum na vzorke 99 respondentov koncom roka 2024 pre Industry4UM zrealizovala agentúra Go4insight.
Industry 4.0 je v podnikoch na vzostupe
Svoju digitalizačnú stratégiu aktuálne napĺňa tretina (32%) priemyselných podnikov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje nárast o 5 percentuálnych bodov. Rovnako ako v roku 2023, necelá štvrtina podnikov (23%) s digitalizáciou ešte nezačala. „Vývojový trend digitalizujúcich podnikov už niekoľko rokov po sebe vykazuje optimistické signály. Hoci priemysel musí v digitálnej transformácii zrýchliť tempo, aktuálne údaje naznačujú zdravý a perspektívny vývoj,“ konštatuje Martin Morháč, člen predsedníctva Industry4UM.
Transformáciu brzdia vysoké náklady a nedostatočné zručnosti
Prekážkami v digitálnej transformácii podnikov sú najmä finančné obmedzenia (60%) a chýbajúce digitalizačné zručností zamestnancov (39%). Spolu s nedostatočným riadením zmien zo strany vedenia (38%) a absenciou lídrov digitalizácie v podnikoch (35%) zdôrazňujú potrebu zamerania sa na vzdelávanie, strategický manažment a leadership. Podniky by v digitalizácii povzbudila vyššia dostupnosť financií (71 %) a príklady úspešných aplikácií (54%).
Viac digitalizujú väčšie a zahraničné podniky
Prieskum poukázal na výrazné rozdiely v implementácii Industry 4.0 medzi firmami so zahraničným kapitálom a slovenskými podnikmi. Za posledné štyri roky síce podiel slovenských firiem zapojených do digitalizácie vzrástol z 11% na 20%, no slovenské podniky stále zaostávajú za firmami so zahraničným kapitálom, v ktorých je miera aplikácie Industry 4.0 viac ako dvojnásobná (48% v roku 2024). Podľa Martina Morháča: „Dvojnásobný podiel digitalizácie v podnikoch so zahraničnými vlastníkmi v porovnaní so slovenskými firmami odráža lepšiu dostupnosť zdrojov, know-how a premyslené digitalizačné stratégie inšpirované, či priamo prebraté od materských spoločností.“
Digitalizáciu za dôležitú považuje necelá polovica podnikov
Dôležitosť aplikácie Industry 4.0 pre podniky v porovnaní rokov stagnuje. Digitálnu transformáciu za veľmi dôležitú považuje necelá polovica podnikov (2023 – 48%, 2024 – 46%). Podľa Industry4UM si podniky uvedomujú dôležitosť Industry 4.0, stále existujú prekážky, ktoré bránia ďalšiemu rastu. Na udržanie záujmu o aplikáciu Industry 4.0 je potrebné pracovať na odstránení prekážok implementácie a lepšie komunikovať výhody.