Ako sme vás informovali, Všeobecná zdravotná poisťovňa priniesla digitálny COVID preukaz EÚ ako prvá na Slovensku.

Používatelia zariadení Android si ho vo svojej mobilnej aplikácii našli od 26. júna. Od 15. júla je dostupný už aj v operačnom systéme iOS. Za prvé tri týždne od zavedenia tejto novinky si poistenci  VšZP stiahli v aplikácii celkovo vyše 300-tisíc COVID preukazov EÚ.

Podľa hovorcu VšZP je o COVID preukaz v digitálnej podobe mimoriadny záujem poistencov, a práve preto si mobilnú aplikáciu aktivujú. V niektorých dňoch dosahuje počet nových používateľov aj 10-násobok počtu v období pred sprístupnením COVID preukazov. Rekord bol dosiahnutý práve v stredu 15. júla, kedy denný počet stiahnutí certifikátov bol vyše 38-tisíc. V aplikácii sa zobrazuje aj osvedčenie o prekonaní ochorenia COVID-19 a o výsledku PCR testu a antigénového testovania.

Google Play
App Store

Od 15. júla je digitálny COVID preukaz dostupný už aj v operačnom systéme iOS, ktorý rovnako ako v zariadeniach Android umožňuje zobrazenie COVID preukazu EÚ v online aj offline režime, aj bez potreby jeho ukladania do mobilu. Podmienkou na zobrazenie QR kódu a COVID preukazu v offline režime je, aby bol preukaz načítaný aspoň jedenkrát v online režime, teda v režime, keď je smartphone pripojený na internet.

Najjednoduchšie a zároveň najbezpečnejšie je mať COVID preukaz EÚ v mobilnej aplikácii – máte ho stále so sebou, bez rizika straty, s maximálnou ochranou osobných a citlivých údajov. Poistenci VšZP si ju môžu aktivovať aj pomocou tvárovej biometrie. Potrebný je k tomu len mobil s operačným systémom Android alebo iOS, platný občiansky preukaz a pár minút času.

COVID osvedčenie EÚ platí vo všetkých krajinách EÚ, ktoré budú uznávať vakcíny schválené Európskou agentúrou pre lieky (EMA) a dobrovoľne budú môcť akceptovať aj ďalšie preparáty, ako napríklad ruský Sputnik V. 

V prípade, ak poistenec nájde v osvedčení chybu, alebo ak používateľ stále nevidí v appke konkrétne osvedčenie, resp. zobrazí sa mu s veľkým omeškaním, je potrebné kontaktovať NCZI, ktoré tieto osvedčenia vydáva a garantuje aj ich korektnosť.

 

 

 

Značky: