Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Divízia BMW M GmbH sa obzerá za vynikajúcim finančným rokom 2023 a opäť hlási rekordné výsledky.

Prvýkrát v histórii spoločnosti dodala po celom svete v priebehu roka viac ako 200 000 vozidiel. S novým rekordom v podobe 202 530 predaných vysokovýkonných a výkonných automobilov pokračoval trend rastu z ostatných rokov. Pôsobivý nárast predaja o 14,3 percenta v porovnaní s predchádzajúcim rokom dokazuje, že mimoriadne športové vozidlá s logom M ako pečaťou kvality opäť prilákali ďalšie cieľové skupiny.

USA boli vo finančnom roku 2023 opäť najdôležitejším jednotným trhom pre automobily BMW M GmbH. Nemecký domáci trh sa opäť umiestnil na druhom mieste v rebríčku predajných regiónov, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo zostalo tretím najdôležitejším trhom, rovnako ako v predchádzajúcom roku. „S historickým rekordom viac ako 200 000 dodaných vozidiel sme dosiahli míľnik vo finančnom roku 2023. Pôsobivý dopyt skvelo potvrdzuje, že s naším rozmanitým produktovým portfóliom zasahujeme presne do potrieb doby,“ hovorí Sylvia Neubauer, viceprezidentka pre zákazníkov, značku a predaj v divízii BMW M GmbH.

Ofenzíva v oblasti elektromobility naberá obrátky

Ako prvý plne elektrický výkonný model značky pokračovalo BMW i4 M50* v úspešnom kurze aj v druhom úplnom roku predaja po svojom debute a opäť sa stalo bestsellerom divízie BMW M GmbH. V roku 2023 prišli na trh aj modely BMW i5 M60 xDrive Sedan* a BMW i7 M70 xDrive*, čo signalizuje začiatok predaja dvoch nových prírastkov do ponuky plne elektrických vozidiel BMW M.

S vysoko integrovanými elektromotormi na prednej aj zadnej náprave, ktoré spoločne vyvinú systémový výkon až 442 kW (601 k), stanovuje BMW i5 M60 xDrive štandardy v prémiovom segmente triedy biznis limuzín. Najvýkonnejší model nového BMW radu 5 dostal do štandardnej výbavy špecifické dizajnové prvky, ktoré vizuálne zdôrazňujú jeho výnimočný športový potenciál. Štandardne dodávaný adaptívny podvozok Adaptive Chassis Professional s elektronicky riadenými tlmičmi a integrovaným aktívnym riadením v kombinácii so systémom elektrického pohonu všetkých kolies BMW xDrive zaručuje radosť z jazdy bez lokálnych emisií a typický M výkon.

V podobe modelu BMW i7 M70 xDrive sa v roku 2023 predstavil najvýkonnejší čisto elektricky poháňaný automobil BMW M. Najvýkonnejší model v ponuke nového BMW radu 7 poháňajú aj dva elektromotory, ktoré spolu poskytujú systémový výkon až 485 kW (659 k) a maximálny krútiaci moment 1 015 Nm. K typickému M charakteru navyše prispieva technológia podvozku špecifická pre daný model a exkluzívne dizajnové prvky. BMW i7 M70 xDrive spája lokálne bezemisnú mobilitu a extrémny výkon, aby v luxusnom segmente vytvoril jedinečný zážitok z jazdy.

„Finančný rok 2023 charakterizovalo naše veľmi úspešné portfólio vysoko emotívnych vozidiel so spaľovacími motormi a naša prebiehajúca elektrifikačná ofenzíva s dvoma ďalšími plne elektrickými výkonnými modelmi a naším prvým elektrifikovaným vysokovýkonným automobilom BMW XM*,“ povedal Franciscus van Meel, predseda predstavenstva BMW M GmbH. „V neposlednom rade pokračujúci úspech modelu BMW i4 M50 potvrdzuje, že sme na správnej ceste k ďalšiemu pokroku v elektrifikácii nášho produktového portfólia a kombinovaniu technológií trvalo udržateľného pohonu s emocionálne silným zážitkom z jazdy.“

Nové vysokovýkonné modely diverzifikujú produktové portfólio

K opätovnému nárastu predaja rozhodujúcim spôsobom prispeli aj tri vysokovýkonné automobily, ktoré v roku 2023 ukončili svoj prvý celý rok predaja a symbolizujú široké portfólio produktov BMW M GmbH. Druhá generácia modelu BMW M2* so šesťvalcovým radovým motorom, pohonom zadných kolies a na požiadanie dodávanou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou ponúka ešte atraktívnejší vstup do sveta vysokovýkonných modelov s označením BMW M. Extrovertný dizajn, progresívny luxus v interiéri a nový systém M HYBRID robia z modelu BMW XM* absolútnu výnimku v konkurenčnom poli Sports Activity Vehicles a Sports Activity Coupé. Fanúšikovia značky prijali s nadšením aj nový špeciálny model BMW M3 CS*, ktorý na pretekársku dráhu a cestu prináša nezameniteľný pocit BMW M v obzvlášť puristickej podobe.

Za hlavným dôvodom neutíchajúceho rastu BMW M GmbH stála popularita bestsellerov v segmente vysokovýkonných automobilov. Najpredávanejším vysokovýkonným športovým automobilom na svete sa v roku 2023 stalo BMW M3 Sedan*, za ktorým nasledovalo BMW M4 Coupé*. So svojimi výkonnými šesťvalcovými radovými motormi a v segmente jedinečnou možnosťou voľby manuálnej 6-stupňovej prevodovky a 8-stupňovej prevodovky M Steptronic, ako aj klasickým pohonom zadných kolies a inteligentným systémom pohonu všetkých kolies M xDrive, ponúkajú výkonnostné vlastnosti pripravené na pretekársku dráhu, pritom bez obmedzení zvládnu aj každodenné, či dlhé vzdialenosti. Táto kombinácia doplnená o extra porciu batožinového priestoru a variabilitu urobila v roku 2023 z prvého BMW M3 Competition Touring s pohonom M xDrive* mimoriadne výrazný nový prírastok do ponuky BMW M GmbH.

Svieže novinky a ďalšie nové vysokovýkonné modely v roku 2024

Diverzifikácia produktového portfólia bude pokračovať aj v roku 2024. Okrem pripravovaného vynovenia troch najúspešnejších výkonných modelov BMW M3, BMW M4 a BMW M2 sa v štartovacích blokoch pripravuje aj nová edícia BMW M5. Nová generácia vysokovýkonného modelu z luxusnej triedy príde nielen ako sedan, ale aj ako BMW M5 Touring a poskytne tak ďalší impulz na podmanenie si nových cieľových skupín. Ponuku plne elektrických výkonných automobilov predtým doplní model BMW i5 M60 xDrive Touring.

Do jadra produktového radu BMW M smeruje aj debut ponuky pre mimoriadne ambicióznych vodičov: po obrovskom úspechu modelu BMW M3 CS nasleduje nový špeciálny model BMW M4 CS, ktorý stelesňuje čistú pretekársku vášeň v ďalšej podobe so zvýšeným výkonom motora a so znížením hmotnosti.

Le Mans na dohľad: BMW M GmbH sa zameriava na historický pretekársky návrat

Po tom, ako nový model BMW M Hybrid V8 minulý rok úspešne ukončil svoju prvú sezónu v severoamerickej vytrvalostnej sérii IMSA, bude BMW M GmbH v roku 2024 súťažiť aj vo vytrvalostnom šampionáte FIA World Endurance Championship (WEC). Vrchol sezóny predstavuje návrat na preteky 24 hodín Le Mans: presne 25 rokov po celkovom víťazstve modelu BMW V12 LMR v legendárnej vytrvalostnej klasike sa na štartový rošt opäť postaví prototyp od BMW M Motorsport.

Návrat na Circuit de 24 Heures doplní premiéra 20. vozidla BMW Art Car na pretekárskej dráhe. Jeden z dvoch modelov BMW M Hybrid V8 súťažiacich v Le Mans nastúpi na preteky s veľmi špeciálnym dizajnom, ktorý vytvorila svetoznáma newyorská umelkyňa Julie Mehretu, pričom v zbierke BMW Art Car Collection pôsobivo vyjadruje tradičnú kombináciu motoristického športu a umenia.

Značky: