Je to tak, 13. februára 1992 vznikol prvý prístup na internet vo vtedajšom Československu. Bolo to na ČVUT v Prahe a internet bol v tej dobe vyhradený pre akademickú pôdu. Ale Slovensko malo neskôr k rozvoju internetu bližšie. Čítajte ďalej.

Internet prišiel na svet samozrejme ďaleko skôr. V roku 1969 vznikol hlavne pre potreby americkej armády ARPAnet. Ten nepoužíval www stránky, ale umožňoval elektronickú komunikáciu medzi používateľmi, vtedy hlavne vojakmi a šlo hlavne o prenos textových správ. Niečo ako z dnešného pohľadu SMS.

V roku 1993 prišlo k rozdeleniu Československa a to bol aj koniec myšlienke na spoločný postup pri zavádzaní internetu. Na Slovensku začali nadšenci internetu budovať túto sieť už o niečo skôr. Ľudia okolo združenia SANET mali už s internetom prvé skúsenosti zo zahraničia a túžili niečo takéto dostať aj na Slovensko. SANET pritom vznikol v roku 1991 a hoci združoval hlavne akademickú pôdu, nezakazoval vstup členom, ktorý stáli mimo akadémie. A to bolo veľmi dôležité, lebo rozšírenie internetu dosť súviselo s jeho neskorším komerčným využitím.

V roku 1992 sa tak objavila prvá komunikačná linka natiahnutá medzi Banskou Bystricou a Prahou. Dosahovala rýchlosť len 9,6 kbit/s, neskôr sa zvýšila na 14,4 kbit/s. Tiež existovala linka spájajúca Bratislavu a Viedeň cez sieť Eurnet. Pripomeňme, že dnešné domácnosti môžu byť pokojne pripojené rýchlosťou 100 Mbit/s a viac.

V deväťdesiatych rokoch sa internet používal predovšetkým na jednoduché zobrazenie často len čisto textových stránok a mailovú komunikáciu. Prvá webová stránka na Slovensku vznikal v Banskej Bystrici a jej obsahom bol len text „Toto je stránka UAKOMu v Banskej Bystrici“ a pár linkov na FTP servery. Vtedajší nadšenci sa k internetu pripájali tak, že sa cez telefón (pevnú linku) pripojili k najbližšiemu serveru a svoju mailovú schránku si kontrolovali raz za deň. To vtedy bohato stačilo. Neexistoval žiadny spam, dostať ste mohli tak 5 správ denne. Veľké prílohy k mailom neboli v obľube, horný limit bol 10 kB a aj to bolo skôr výnimočné.

Na Slovensku sa internet cez SANET rozširoval z Banskej Bystrice a Zvolena ďalej do Bratislavy, Košíc, a Žiliny. Český CESNET bol pritom stále viac sústredený na jedno miesto v Prahe, SANET bol už vtedy plošne rozšírený viac. Tradovala sa myšlienka, že keby existovala spoločná federálna sieť, volala by sa FERNET.

Faceboook alebo iné sociálne siete vôbec neexistovali, nadšenci komunikovali cez tzv. IRC. Keď diskusnú skupinu tvorilo 30 ľudí, už sa tomu hovorilo preplnená skupina. Veľmi populárnym účastníkom IRC fór bola aj umelec Jaro Filip. Bol to pravdepodobne prvý človek na Slovensku, ktorý mal priamo doma natiahnutú pevnú linku, a teda nemusel na pripojenie použiť volanie cez telefón. Ako prvý program si pritom údajne stiahol Internet Explorer a v tejto dobe vznikla aj jeho pesnička Cez okno.

Ďalší vývoj už poznáte. Na Slovensku je rýchly internet veľmi jednoducho dostupný, je výrazne poznačený komerčnou stránkou a početná skupina ľudí aj u nás pociťuje aj závislosť od internetu. A to je s nami len 25 rokov.

Viac o prvej webovej stránke na svete: 

Prvá webová stránka oslavuje 25 rokov. Takto vyzerala

 

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.