Čínska technologická spoločnosť tak reaguje na nedávny článok zverejnený na webe amerického denníka the Wall Street Journal. Ten hovorí, že výrobca mobilnej infraštruktúry by mohol tajne vniknúť do fungujúcich mobilných sietí prostredníctvom skrytých prístupových bodov. Podľa výrobcov a operátorov však ide o bežnú bezpečnostnú funkciu.
Spoločnosť Huawei na obvinenia reaguje argumentom, že ako výrobca telekomunikačných zariadení je povinná dodržiavať všeobecne platné predpisy obsiahnuté v štandardoch projektu 3GPP. „Naše zariadenia síce poskytujú možnosť prístupu v krízových situáciách, no tento prístup môžu získať len štátni regulátori a operátori,“ vysvetľuje Karl Song, viceprezident Huawei pre korporátnu komunikáciu.
Funkcia je využívaná napríklad v prípadoch, kedy je ohrozená ľudská a národná bezpečnosť, alebo keď je prístup nevyhnutný pre účely kriminálneho vyšetrovania. Povinnosť poskytovať informácie orgánom činným v trestnom konaní je zakotvená aj v legislatívnych nariadeniach jednotlivých štátov, napríklad v nemeckom Nariadení o dohľade nad telekomunikáciami.
„Prístup sa dá získať len ak je používateľ fyzicky prítomný v zabezpečených priestoroch, ktoré sú vo vlastníctve a správe sieťových operátorov. Výrobca takýto úkon spraviť nemôže a nevie,“ dodáva K. Song.
Nie je to po prvýkrát
Už v apríli minulého roka informovala spoločnosť Vodafone Italy o možnej bezpečnostnej vade v zariadeniach spoločnosti Huawei. Ukázalo sa, že v skutočnosti ide len o technickú vadu a nie o úmyselne zabudovanú funkciu. Tá bola následne odstránená.
Huawei dnes čelí narastajúcemu tlaku zo strany Spojených štátov, ktoré u svojich európskych spojencov lobujú za vylúčenie čínskej spoločnosti z budovania sietí piatej generácie. Nedávno Veľká Británia dovolila Huawei vybudovať časť 5G siete na svojom území. Na rozhodnutie sa v tomto momente čaká v Nemecku a Francúzsku.