Technológia na záznam GPS pomocou smart hodiniek v posledných rokoch výrazne dospela. Dnes sa môžete stretnúť s dvoma základnými technológiami, ktoré sa dopĺňajú, avšak pre používateľov môžu byť mätúce.
V rámci recenzovania smart hodiniek som sa viackrát stretol s otázkou, ktorá sa týkala GPS čipu v týchto zariadeniach. Čitatelia alebo diváci mojich videorecenzií sa ma pýtali na nastavovanie GPS v hodinkách, prípadne si mýlili dve technológie (multi-GNSS a multi-band), ktoré sa dostali do popredia v posledných rokoch. V tomto článku vysvetlím aktuálnu situáciu na trhu smart hodiniek, čo sa GPS čipov týka.
Pred pár rokmi to fungovalo tak, že smart hodinky a iné zariadenia dokázali komunikovať iba s navigačným systémom GPS (Global Positioning System). Preto vznikol aj pojem mám GPS v hodinkách, ktorý označoval, že hodinky dokázali zaznamenať trasu vonkajšej aktivity bez nutnosti použiť iné zariadenie.
Neskôr sa pridali ďalšie navigačné systémy
Využitie samotného systému GPS spočiatku stačilo, avšak výrobcovia navigačných zariadení si rýchlo uvedomili, že tento systém má svoje nedostatky. V určitých situáciách dochádzalo k väčším odchýlkam určenia polohy, čo spôsobilo nepresnosti v meraní a skreslenie výsledných dát, ako je vzdialenosť daného tréningu a tým pádom aj priemerné tempo.
Výrobcovia preto začali vyvíjať čipy, ktoré budú schopné komunikovať nielen s GPS systémom, ale aj s ďalšími navigačnými systémami, ako sú GLONASS (Rusko) a GALILEO (EÚ). Neskôr pribudli aj systémy BeiDou (Čína) a QZSS (Japonsko).
Z vlastných skúseností viem, že niektoré staršie Garmin hodinky umožňovali, aby ste si nastavili, či majú komunikovať iba s GPS systémom alebo s dvoma systémami súčasne. Na výber bola kombinácia GPS + GLONASS a GPS + GALILEO. Športoví nadšenci viedli na internete nekonečné diskusie o tom, ktorú kombináciu je kedy lepšie použiť.
Dnešné hodinky dokážu komunikovať so všetkými systémami súčasne
Tento problém však už dnes nemusíte riešiť. Dnešné hodinky (prakticky všetky modely, ktoré prišli na trh od roku 2022) majú technológiu multi-GNSS. Táto technológia označuje, že hodinky sú schopné komunikovať so všetkými podporovanými navigačnými systémami súčasne.
V praxi to znamená, že sa nemusíte rozhodovať, ktorú kombináciu navigačných systémov použijete. Hodinky s multi-GNSS čipom sa dokážu automaticky pripojiť ku všetkým systémom a efektívne využiť všetky získané dáta na zvýšenie presnosti záznamu polohy.
V prípade hodiniek s multi-GNSS čipom máte obvykle na výber medzi režimom iba GPS (nižšia spotreba batérie, nižšia presnosť) a všetky systémy (multi-GNSS režim s pripojením ku všetkým systémom, vyššia spotreba batéria, vyššia presnosť).
Aký je rozdiel medzi multi-GNSS a multi-band
Okrem technológie multi-GNSS sa môžete stretnúť aj s technológiou multi-band. V slovenčine sa používa názov dvojpásmové GPS alebo viacpásmové GPS. Aj hodinky s multi-band čipom dokážu komunikovať so všetkými navigačnými systémami (multi-GNSS), avšak sú schopné sa k nim pripojiť v dvoch pásmach – L1 a L5. Muti-band čip je teda dvojpásmový multi-GNSS čip.
Nechcem zachádzať do zbytočných detailov, avšak kľúčová informácia je, že dvojpásmový čip v hodinkách má najlepšie predpoklady na to, aby poskytoval najpresnejší záznam polohy. Komunikácia v dvoch pásmach dokáže eliminovať alebo minimalizovať aj také odrazené signály a ďalšie nedostatky, s ktorými si jednopásmový čip neporadí.
Ako však potvrdil aj môj veľký test presnosti GPS v hodinkách, nie vždy stačí, aby mali hodinky dvojpásmový GPS čip. Dosť záleží aj na tom, ako ho jeho výrobca implementuje a zoptimalizuje. V praxi sa to potom môže prejaviť aj tak, že Garmin hodinky s jednopásmovým multi-GNSS čipom môžu byť presnejšie ako Xiaomi hodinky s dvojpásmovým čipom.
Porovnanie presnosti GPS v hodinkách v náročných podmienkach. Xiaomi Watch 2 (ružová farba) síce majú dvojpásmové GPS, avšak v mojom teste zaostávali za ostatnými hodinkami s touto technológiou
Ako si nastaviť GPS v smart hodinkách
Pokiaľ si budete dnes kupovať smart hodinky, takmer isto budú mať multi-GNSS alebo multi-band čip. Je to už štandard. Výnimkou sú niektoré staršie hodinky, ktoré prišli na trh na začiatku roka 2022, resp. ešte skôr.
V závislosti od výrobcu hodiniek bude alebo nebude k dispozícii nastavenie presnosti záznamu GPS. S týmto nastavením sa stretnete prevažne v športových hodinkách od výrobcov, ako je Garmin, Suunto, Amazfit.
Tieto hodinky obvykle ponúkajú niekoľko nastavení. Môžete si vybrať medzi režimami iba GPS, všetky systémy (multi-GNSS) a všetky systémy + viaceré pásma (multi-band). Pokiaľ je pre vás dôležitá presnosť záznamu, zvoľte si režim multi-band, ak ho vaše hodinky ponúkajú. Tento režim je obvykle prednastavený, takže nemusíte nič meniť alebo hľadať.
Garmin hodinky automaticky nastavia GPS s dôrazom na presnosť záznamu aj šetrenie batérie
Garmin hodinky ponúkajú aj automatické nastavenie presnosti záznamu. Využívajú na to technológiu SatIQ, ktorá umožňuje hodinkám automaticky sa prepínať počas monitorovania aktivity medzi jednotlivými režimami záznamu GPS s cieľom predĺžiť výdrž batérie a zabezpečiť maximálnu možnú presnosť merania.
Pokiaľ máte Garmin hodinky alebo zvažujete ich kúpu, automatický režim odporúčam. Dlhodobo ho používam aj ja a som s ním spokojný.
Prečítajte si aj: