DuckDuckGo je vyhľadávač rešpektujúci vaše súkromie, no niektoré údaje utajené nie sú.

Na dosiahnutie čo najväčšieho súkromia na internete potrebujete nielen konkrétnu službu, ale zväčša aj ďalšie doplnky. Typickým príkladom môže byť doplnok Ghostery, ktorý bol na našich stránkach viackrát odporúčaný. Na blogu tejto firmy sa objavil článok o tom, ako to je so súkromím v prehliadači DuckDuckGo. Stále je to lepšia alternatíva voči Googlu, to bez pochýb.

Funguje už od roku 2008 a od začiatku hovorí, že nechce žiadne sledovanie ani cielené reklamy a neprofiluje si používateľov. Na rozdiel od iných nástrojov tohto typu neukladá históriu hľadania ani vaše osobné údaje. Hneď úvodom treba uviesť, že vyhľadávanie na „Kačke“ nie je anonymné. Na to by bolo potrebné použiť ďalšie doplnky do prehliadača a pripojenie cez VPN.

DuckDuckGo uvodna stranaZdroj: TOUCHIT

Tento vyhľadávač býva súčasťou výberu snáď v každom internetovom prehliadači (aj na smartfónoch), ktorý si nainštalujete. V závislosti od toho, aký používate, je predvolený najčastejšie buď Google alebo DuckDuckGo či Startpage. Ponúka ho dokonca aj Apple vo svojom prehliadači Safari.

Okrem toho môžete využiť aj aplikáciu pre počítače a mobilné aplikácie. Je vo forme prehliadača, s ktorým môžete využívať služby tohto vyhľadávača. K dispozícii je aj podpora umelej inteligencie na stránke Duck.ai.

Ako to robí Google?

Vyhľadávače, ktoré nie príliš dbajú na vaše súkromie, analyzujú to, čo vyhľadávate a ukladajú si informácie o vašich záujmoch a zvyklostiach. Na oplátku dostávate relevantný obsah a tu je nutné povedať, že toto naozaj funguje. Mať personalizované vyhľadávanie je užitočné a skutočne to pomáha dostávať čo najpresnejšie výsledky.

Zároveň ale netreba zabúdať, že celé je to napojené na reklamný biznis. Po veľmi krátkom čase, rádovo v hodinách, začnete pri surfovaní internetom dostávať reklamy na rôzne služby či výrobky, o ktoré ste sa zaujímali vo vyhľadávači.

Zjednodušene sa dá povedať, že Google zhromažďuje všetko, čo sa o vás zhromaždiť dá, polohu nevynímajúc. Na vyhľadávači Google nie je nič zlé, ale naše súkromie často sabotujeme tým, že sme do prehliadača prihlásení. Nejde o priame prihlásenie do samotnej vyhľadávacej služby, no ak sme prihlásení do Gmailu alebo v Google Kalendári, tieto prihlasovacie údaje automaticky preberá aj vyhľadávač.

Ako to robí DuckDuckGo?

Tento vyhľadávač nesleduje vaše hľadanie ani zvyklosti. Po vyhľadávaní o vás nezostanú žiadne informácie, ktoré by pomohli reklamným spoločnostiam získavať ďalšie informácie a cieliť na vás reklamu. Neukladá sa teda história vyhľadávania, IP adresa, ale ani neosobné údaje.

Je ale celkom jasné, že aj vyhľadávač z niečoho musí fungovať, a tak vaše vyhľadávacie dáta anonymizuje. Výsledkom je, že stránky potom nevedia priradiť konkrétne vyhľadanie alebo spôsob, akým ste sa k nim dostali, ku konkrétnemu používateľovi alebo počítaču.

Aj tento vyhľadávač generuje príjmy cez reklamy. Tie nie sú cielené ako napríklad pri iných vyhľadávačoch. Spokojné sú viaceré strany – reklamné spoločnosti majú ďalšiu možnosť inzercie, DuckDuckGo získava peniaze za poskytovanie služby a používateľ má svoje súkromie.

Má to aj nevýhody

Môže to byť používanie vyhľadávača Bing. Väčšinu výsledkov používa priamo z indexovej databázy Bingu. Najmä v minulosti boli výsledky horšie ako pri porovnaní s Googlom. Pri špecifickom hľadaní bolo neraz potrebné vzdať sa svojho súkromia a použiť radšej Google. Môže to platiť aj dnes. No DuckDuckGo ušiel veľkú cestu a dá sa povedať, že je takmer rovnocenným vyhľadávačom ku Googlu.

Kauza z roku 2022

Hoci sa vyhľadávač pýši súkromím, nie je dokonalý. V máji v roku 2022 výskumník Zach Edwards uviedol, že prehliadač povoľuje reklamné sledovanie od Microsoftu. DuckDuckGo uvádza, že blokuje sledovacie prvky od Googlu alebo napríklad Facebooku, no zároveň povoľuje reklamné skripty od Microsoftu na weboch tretích strán.

K tomuto sa vyjadril aj generálny riaditeľ vyhľadávača, Gabe Weinberg. Uviedol, že táto funkcionalita neovplyvňuje súkromie hľadania cez ich nástroj. Avšak výnimka pre Microsoft vyvolala obavy. K tomu tiež dodáva, že nemali na výber, pretože museli dodržiavať akési právne „vlastníctvo Microsoftu“.

Nakoniec ale došlo k vyriešeniu situácie, pričom v auguste 2022 Weinberg uviedol, že blokovanie skriptov sa bude týkať aj tých od Microsoftu.

Zdroj: Ghostery

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.